wtorek 18 czerwca 2024

Elżbiety, Marka, Pauli

reklama

Człowiek orkiestra z Wyszyny! Bartłomiej Wiśniewski biega, wymyśla i działa!

Człowiek orkiestra z Wyszyny! Bartłomiej Wiśniewski biega, wymyśla i działa!
 

Zaczęło się już ponad 15 lat temu od sportu – piłki nożnej i biegania w nowo powstałym klubie Baszta Wyszyna. Kilka lat później dołączyła do tego cykliczna impreza nawiązująca do bogatej historii rodzinnej miejscowości – Jarmark Wyszyński. Bartłomiej Wiśniewski w międzyczasie został nauczycielem, radnym, mężem i ojcem trójki dzieci. Nie zmieniło się tylko jedno – kreatywność i niegasnący entuzjazm w działaniu, którym zaraża na prawo i lewo.

Społecznik z Wyszyny jest kolejnym kandydatem, który w grudniu 2022 roku został zgłoszony do konkursu o tytuł „Gwiazdy Roku”, ogłoszonego przez Turkowską Unię Rozwoju. Sylwetki wszystkich nominowanych do niego społeczników, prezentujemy na łamach naszego portalu.

reklama

Biegaj mądrze, biegaj zdrowo!

Jak sam o sobie mówi aktywność i zaangażowanie w życie lokalnej społeczności wyssał z mlekiem matki. Formalnie na jej rzecz zaczął działać w wieku 20 lat, w nowo powstałym Ludowym Zespole Sportowym Baszta Wyszyna. Zawsze w biegu i pełnym pomysłów zaangażowaniu.

Do największych osiągnięć klubowych zalicza dziś konferencję zorganizowaną w 2018 roku „Biegaj mądrze, biegaj zdrowo” dla biegaczy, trenerów oraz nauczycieli wychowania fizycznego, któej prelegentami byli wybitni przedstawiciele królowej sportu, Adam Kszczot i Tomasz Szymkowiak, a także lekarz Maciej Nowak. – Z tamtego czasu zostało mi mnóstwo ciepłych wspomnień, do których lubię wracać i wciąż żywych znajomości – podkreśla Wiśniewski.

To właśnie ze sportem związał swoje zawodowe życie – studia i praca nauczyciela wychowania fizycznego pozwalają mu na codzienną aktywność i realizowanie sportowych pasji. Ale to nie wszystko. Wyszyński radny od lat aktywnie uczestniczy w organizacji biegu Husar Race dla przedstawicieli służb mundurowych z całej Polski. Taki bieg to ogromne wyzwanie, ale też promocja gminy Władysławów na cały kraj.

Jarmark w cieniu baszty

Nieopodal wyszyńskiego kościoła, nad rozlewiskami rzeki Topiec, wznoszą się ruiny renesansowego zamku. Zbudowany na początku II połowy XVI wieku, przez rodzinę Grodzieckich, w czasie konfederacji barskiej, kiedy w zamku bronili się konfederaci, został wysadzony przez wojska rosyjskie. Nigdy nie odzyskał już pierwotnej formy, stopniowo popadając w ruinę. Ponoć po okalających go kniejach, do dziś błąka się duch córki ówczesnego właściciela zamku, Melchiora z Górowa, która została przypadkowo zastrzelona podczas polowania wyprawionego na cześć króla Stefana Batorego w czasach świetności obiektu.

reklama

Do dziś z okazałego zamku pozostała jedynie jedna baszt, połączona murem z ruinami drugiej baszty frontowej oraz mury budynku mieszkalnego, w którego nadprożu wykuty jest rok 1556.

Na pomysł jarmarku w sąsiedztwie charakterystycznej wyszyńskiej baszty, Bartłomiej Wiśniewski wpadł kilka lat temu. Impreza początkowo skromna, z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych – wystawców i kupujących. Jarmark z udziałem rzemieślników, rycerzy, to pomysł czerpiący z tradycji i przeszłości miejscowości, umiejętnie wykorzystujący dziedzictwo kulturalne do promocji miejscowości. A integracja lokalnej społeczności i wspólnych działań to wartość niejako dodana, choć równie istotna.

Najbliższa, czwarta już edycja imprezy odbędzie się za dwa dni, w niedzielę, 21 maja. Tym razem jarmark przeniesie się jeszcze bliżej historycznego miejsca, tuż pod basztę. Dla przybyłych przygotowano wiele atrakcji. Nie zabraknie występów wokalnych: kapeli góralskiej Hajduki ze Szczyrku, Igora Biniewicza, Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP, działającej przy GOK-u we Władysławowie oraz lokalnych zespołów ludowych – Wyszynianek i Seniorskich Nut. Pod wyszyńską basztą swój „obóz” rozbije Drużyna Grodu Tura. Zapowiada się więc wspaniała lekcja historii i wielka bitwa.

Na prawdziwym jarmarku nie może zabraknąć też okazji do zakupów – wystawcy zarówno z naszego regionu, jak i najdalszych zakątków Polski, przyjadą zew swoimi wyrobami. Będzie rękodzieło, prawdziwy chleb, sery, miód, wystawa broni oraz wiele innych atrakcji kulinarnych i rozrywkowych. A na najmłodszych czekać będzie strefa zabaw.

Początek jarmarku już od godz. 14:00. Z pewnością pojawi się na nim i radny Bartłomiej Wiśniewski, jak zawsze otwarty, przyjazny i pełen pomysłów.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Podobne artykuły
Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach...

Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach społecznicy z gminy Kawęczyn

5 lt.
Najpierw wąsy zapuszczali, potem w piłkę...

Najpierw wąsy zapuszczali, potem w piłkę zagrali. We Władysławowie...

27-11-2023
Wszystko zaczęło się na imieninach…...

Wszystko zaczęło się na imieninach… Sylwester Dzikowski – rolnik,...

12-11-2023
Kino pod chmurką? Nie, pod basztą! W sobotę...

Kino pod chmurką? Nie, pod basztą! W sobotę seanse w Wyszynie!

24-08-2023
200 pakietów startowych rozeszło się w...

200 pakietów startowych rozeszło się w okamgnieniu. Siódma edycja...

26-07-2023
Jarmark pod wyszyńską basztą. Mieszkańcy i...

Jarmark pod wyszyńską basztą. Mieszkańcy i ich goście spotkali się...

23-05-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama