niedziela 28 maja 2023

Augustyna, Ingi, Jaromira

19°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Człowiek orkiestra z Wyszyny! Bartłomiej Wiśniewski biega, wymyśla i działa!

Człowiek orkiestra z Wyszyny! Bartłomiej Wiśniewski biega, wymyśla i działa!
 

Zaczęło się już ponad 15 lat temu od sportu – piłki nożnej i biegania w nowo powstałym klubie Baszta Wyszyna. Kilka lat później dołączyła do tego cykliczna impreza nawiązująca do bogatej historii rodzinnej miejscowości – Jarmark Wyszyński. Bartłomiej Wiśniewski w międzyczasie został nauczycielem, radnym, mężem i ojcem trójki dzieci. Nie zmieniło się tylko jedno – kreatywność i niegasnący entuzjazm w działaniu, którym zaraża na prawo i lewo.

Społecznik z Wyszyny jest kolejnym kandydatem, który w grudniu 2022 roku został zgłoszony do konkursu o tytuł „Gwiazdy Roku”, ogłoszonego przez Turkowską Unię Rozwoju. Sylwetki wszystkich nominowanych do niego społeczników, prezentujemy na łamach naszego portalu.

reklama

Biegaj mądrze, biegaj zdrowo!

Jak sam o sobie mówi aktywność i zaangażowanie w życie lokalnej społeczności wyssał z mlekiem matki. Formalnie na jej rzecz zaczął działać w wieku 20 lat, w nowo powstałym Ludowym Zespole Sportowym Baszta Wyszyna. Zawsze w biegu i pełnym pomysłów zaangażowaniu.

Do największych osiągnięć klubowych zalicza dziś konferencję zorganizowaną w 2018 roku „Biegaj mądrze, biegaj zdrowo” dla biegaczy, trenerów oraz nauczycieli wychowania fizycznego, któej prelegentami byli wybitni przedstawiciele królowej sportu, Adam Kszczot i Tomasz Szymkowiak, a także lekarz Maciej Nowak. – Z tamtego czasu zostało mi mnóstwo ciepłych wspomnień, do których lubię wracać i wciąż żywych znajomości – podkreśla Wiśniewski.

To właśnie ze sportem związał swoje zawodowe życie – studia i praca nauczyciela wychowania fizycznego pozwalają mu na codzienną aktywność i realizowanie sportowych pasji. Ale to nie wszystko. Wyszyński radny od lat aktywnie uczestniczy w organizacji biegu Husar Race dla przedstawicieli służb mundurowych z całej Polski. Taki bieg to ogromne wyzwanie, ale też promocja gminy Władysławów na cały kraj.

Jarmark w cieniu baszty

Nieopodal wyszyńskiego kościoła, nad rozlewiskami rzeki Topiec, wznoszą się ruiny renesansowego zamku. Zbudowany na początku II połowy XVI wieku, przez rodzinę Grodzieckich, w czasie konfederacji barskiej, kiedy w zamku bronili się konfederaci, został wysadzony przez wojska rosyjskie. Nigdy nie odzyskał już pierwotnej formy, stopniowo popadając w ruinę. Ponoć po okalających go kniejach, do dziś błąka się duch córki ówczesnego właściciela zamku, Melchiora z Górowa, która została przypadkowo zastrzelona podczas polowania wyprawionego na cześć króla Stefana Batorego w czasach świetności obiektu.

reklama

Do dziś z okazałego zamku pozostała jedynie jedna baszt, połączona murem z ruinami drugiej baszty frontowej oraz mury budynku mieszkalnego, w którego nadprożu wykuty jest rok 1556.

Na pomysł jarmarku w sąsiedztwie charakterystycznej wyszyńskiej baszty, Bartłomiej Wiśniewski wpadł kilka lat temu. Impreza początkowo skromna, z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych – wystawców i kupujących. Jarmark z udziałem rzemieślników, rycerzy, to pomysł czerpiący z tradycji i przeszłości miejscowości, umiejętnie wykorzystujący dziedzictwo kulturalne do promocji miejscowości. A integracja lokalnej społeczności i wspólnych działań to wartość niejako dodana, choć równie istotna.

Najbliższa, czwarta już edycja imprezy odbędzie się za dwa dni, w niedzielę, 21 maja. Tym razem jarmark przeniesie się jeszcze bliżej historycznego miejsca, tuż pod basztę. Dla przybyłych przygotowano wiele atrakcji. Nie zabraknie występów wokalnych: kapeli góralskiej Hajduki ze Szczyrku, Igora Biniewicza, Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP, działającej przy GOK-u we Władysławowie oraz lokalnych zespołów ludowych – Wyszynianek i Seniorskich Nut. Pod wyszyńską basztą swój „obóz” rozbije Drużyna Grodu Tura. Zapowiada się więc wspaniała lekcja historii i wielka bitwa.

Na prawdziwym jarmarku nie może zabraknąć też okazji do zakupów – wystawcy zarówno z naszego regionu, jak i najdalszych zakątków Polski, przyjadą zew swoimi wyrobami. Będzie rękodzieło, prawdziwy chleb, sery, miód, wystawa broni oraz wiele innych atrakcji kulinarnych i rozrywkowych. A na najmłodszych czekać będzie strefa zabaw.

Początek jarmarku już od godz. 14:00. Z pewnością pojawi się na nim i radny Bartłomiej Wiśniewski, jak zawsze otwarty, przyjazny i pełen pomysłów.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

reklama
Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Podobne artykuły
Jarmark pod wyszyńską basztą. Mieszkańcy i ich...

Jarmark pod wyszyńską basztą. Mieszkańcy i ich goście spotkali się już...

23 maj.
Kobieta gospodarna, przedsiębiorcza i...

Kobieta gospodarna, przedsiębiorcza i wyjątkowa! Czas Małgorzaty Zawady...

7 kw.
Gmina Władysławów odlatuje konkurencji!...

Gmina Władysławów odlatuje konkurencji! Pierwsza skocznia narciarska w...

1 kw.
Z ojca na syna. Tomasz Zydorkiewicz czwarty na...

Z ojca na syna. Tomasz Zydorkiewicz czwarty na Mistrzostwach Świata...

29 mrz.
Pierwsze już są! Wielki bociani come back na...

Pierwsze już są! Wielki bociani come back na początek wiosny!

22 mrz.
Właściwy człowiek na właściwym miejscu....

Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Jarosław Pasik kontynuuje dzieło...

3 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama