piątek 02 grudnia 2022

Balbiny, Ksawerego, Pauliny

0°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Turkowski PaT rusza z nową akcją. Wywiad z Mateuszem Jabłońskim

Turkowski PaT rusza z nową akcją. Wywiad z Mateuszem Jabłońskim
 

Przedstawiamy Państwu wywiad z Mateuszem Jabłońskim, turkowskim liderem grupy "Profilaktyka a Ty". Już niebawem PaT w Turku zachwyci nas swoją nową inicjatywą w postaci spektaklu pt. "Tacy Sami". Więcej o przedstawieniu oraz innych akcjach PaT dowiecie się z poniższej rozmowy.

Turek.net.pl: Skąd w Was energia i potrzeba, aby działać w grupie PaT?

reklama

Mateusz Jabłoński: Tak naprawdę jest wiele czynników które budzą w nas energie i potrzebę. Obie potrafimy czerpać z wielu rzeczy m.in. z nas samych - spotykając się, opowiadając o szkole, tańcząc, bawiąc się teatrem, muzyką lub pocieszając się w trudnych chwilach. Naszym źródłem energii są ludzie którzy nas spotykają, którym jesteśmy w stanie pomagać, zazwyczaj są to osoby które uczestniczą w naszych spektaklach lub spotkaniach. Energie budzi w nas potrzeba tych ludzi tak naprawdę, gdy ktoś potrafi docenić to co robimy. Ponadto uczestniczymy regularnie w Regionalnych i Ogólnopolskich Przystankach PaT na których spotyka się młodzież z całej Polski. Uczestniczymy w szerokim wachlarzu warsztatów – każdy może znaleźć coś dla siebie, mogą to być np. zajęcia teatralne, zumby, hip-hopu, muzyki klasycznej i nie tylko. Takie spotkania nazywamy pozytywnym zastrzykiem energii.

Jakie przesłanie niesiecie swoim rówieśnikom?

Założeniem i głównym zadaniem naszej grupy jest promowanie mody na życie beż uzależnień, poprzez teatr, śpiew, taniec, malowanie – czyli pozytywne spędzanie czasu. PaT to nic innego jak nawiązywanie nowych znajomości, integracja z młodzieżą innych szkół, pokazywanie jak ciekawie wykorzystać czas wolny, dawanie sobie szansy by wykazać się artystycznie, intelektualnie oraz możliwość odnalezienia i rozwijania własnych umiejętności, talentów.

Jakie projekty udało Wam się już zrealizować? Jakie akcje teraz planujecie?

reklama

Przez dwa lata naszej działalności na terenie powiatu, mamy już sporo projektów za sobą. Jeżeli mamy na myśli główne akcje, są to działania które nazywane są PaT/M ,czyli spotkania z młodzieżą ze szkół gimnazjalnych oraz ponad gimnazjalnych,podczas których wystawiany jest spektakl. Nasz grupa dotychczas zrealizowała dwa spektakle – „Sekret” którym rozpoczęliśmy swoją działalność na terenie powiatu oraz autorski spektakl „Dwa światy” którego premiera odbyła się w pierwsze urodziny naszej grupy. Oba spektakle cieszyły się dużą akceptacją ze strony młodzieży oraz rodziców. Uważamy się nie tylko za grupę której zadaniem jest uwrażliwienie młodzieży na zagrożenia płynące z uzależnień, ale także staramy się pomagać jako wolontariusze m.in. w WOŚP. Z chęcią również angażujemy się w różnego rodzaju pikniki oraz wydarzenia organizowane na terenie powiatu. Teraz zajmujemy się aktualnie organizacją castingu do spektaklu „Tacy sami”.

Z kim współpracujecie, na kogo możecie liczyć organizując jakąś akcję?

Głównym koordynatorem grup PaT w całej Polsce jest Komenda Główna Policji w Warszawie. Na terenie naszego powiatu grupę koordynuje KPP w Turku oraz Starostwo Powiatowe w Turku. Funkcje opiekuńcza sprawują nad nami nauczyciele oraz pedagodzy ze szkół na ternie miasta i powiatu. Dodatkowo naszą prace wspomaga Miejski Dom Kultury w Turku.

Czy jak wyjdziecie ze szkoły to czy będziecie mieli komu przekazać Turkowską grupę PaT?

Oczywiście, że tak. Zarażamy innych naszą energią, naszymi pomysłami. Przecież nie brakuje ludzi z pasją z pomysłem na siebie. Chcemy żeby zobaczyli jak można zyskać pewność siebie, wiarę w własne siły i umiejętności m.in. jak radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz jak zachować się asertywnie - by poznali alternatywę do używania agresji i przemocy. Po to są te castingi, chcemy pokazać innym nasze działania i kawał naszej historii. Dodam jeszcze to, że jeśli ktoś skończy szkołę nie jest jednoznaczne z tym że PaT nie jest dla niego. Jesteśmy jak najbardziej otwartą grupą i każdy tu jest bardzo potrzebny i mile widziany.

Gdzie teraz będzie można Was zobaczyć?

Aktualnie jesteśmy w trakcie organizowania castingu do spektaklu pt. „Tacy sami” . Jest to duży projekt do którego potrzebni są nie tylko aktorzy ale również osoby uzdolnione tanecznie, muzycznie itp. Temat spektaklu pozostanie tajemnicą do 17.02 2017, ale mogę zdradzić że będzie to nie tylko spektakl o uzależnieniach ale także o relacjach międzyludzkich. Data premiery jeszcze nie jest znana, ale niebawem powinna się pojawić na naszej stronie na facebooku.
Już teraz zapraszam wszystkich na casting organizowany dn.17.02.2017r. o godzinie 15:30 w Miejskim Domu Kultury w Turku!

Rozmawiał M. Derucki

Turkowski PaT rusza z nową akcją. Wywiad z Mateuszem Jabłońskim

Podobne artykuły

Czy to Cię tłumaczy? Policjanci apelują o...

Czy to Cię tłumaczy? Policjanci apelują o rozwagę na...

27 st.
Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny w OSP...

Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny w OSP Turek

19-12-2021

"Nie daj złodziejowi zarobić na karpia". Policja...

16-12-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama