sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

15°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Władysławów: Historia na kilku kamieniach spisana

Władysławów: Historia na kilku kamieniach spisana
 

Historia nie lubi być zapomniana. Wcześniej czy później przypomina o sobie i odkrywa swoje tajemnice. Tak stało się w przypadku cmentarza żydowskiego w Russocicach. Jeszcze do niedawna nikt o nim nie wiedział, dziś nie tylko pamiątkowa tablica przypomina o jego istnieniu. Odnalazły się także macewy z tego cmentarza, które mogą wiele powiedzieć o historii miejsca i ludziach tam pochowanych. Więcej o nich może powiedzieć Marcin Boczek - artysta, rzeźbiarz i osoba, która jest w posiadaniu macew.

Macewa to rodzaj żydowskiego nagrobka, najczęściej w formie pionowo ustawionej, prostokątnej płyty z granitowych głazów, piaskowca, marmuru, żeliwa lub drewna. Macewa swym wyglądem nawiązuje do bramy, symbolu przejścia z życia ziemskiego do życia w innym świecie. Górną jej część wypełnia płaskorzeźba, dolną zaś epitafium. Macewy z cmentarza w Russocicach są kamienne. Niestety tylko jedna jest w całości, ale być może uda się złożyć pozostałe. 
Skąd pochodzą macewy? Jak to się stało, że znalazły się one u Pana?

reklama

Marcin Boczek: Macewy pochodzą z tej ziemi, z cmentarza w Russocicach. Przez lata służyły jako chodnik. Ludzie chodzili po nich, nie wiedząc po czym stąpają. Na szczęście osoba, która je odkryła postanowiła przekazać je mnie. Najwidoczniej uznała, że czas najwyższy, by ujrzały one światło dzienne.

Co przedstawiają te tablice? Czy można coś powiedzieć o osobach, dla których były one wykonane?

MB: Póki co niewiele można powiedzieć. Wiadomo, że jest około sześciu tablic, ale po złożeniu być może okaże się, że jest ich więcej lub mniej. Natomiast jedna tablica zachowała się w całości i udało się ją wstępnie przetłumaczyć. Jest napisana w języku talmudycznym. Jest tam opisany mężczyzna: "nasycony dniami, w wieku 74 lat, budynkiem synagogi zajmował się wiernie". Nie wiadomo, czy był rabinem, czy też opiekował się budynkiem synagogi. W tradycji żydowskiej nie podaje się daty urodzenia, ale wiadomo, że zmarł w roku 1904 , a zatem możemy wyliczyć, że urodził się w 1830 r., czyli w czasie, gdy Władysławów posiadał prawa miejskie.

Dalej jest napisane: "dużo zrobił dla miasta i dał w ten sposób świadectwo. Nauczył swoich synów Tory i przykazań". Prawdopodobnie jest też napisane coś o jego dobrych uczynkach, które idą w świat: "niechaj pamięta jałmużnę miłosierdzia Święty Najwyższy". Opisywany mężczyzna najprawdopodobniej nazywał się Abraham Ichak. Są też wymienione nazwiska jego rodziców. To tłumaczenie jest wstępne, wiele jeszcze jest jedynie prawdopodobnych zwrotów. Mam jednak nadzieję, że uda mi się przetłumaczyć dokładniej nie tylko tę, ale i pozostałe macewy.

reklama

Co dalej stanie się z macewami?

MB: Chciałbym je posklejać i przetłumaczyć. Ale na to potrzeba czasu. Póki co z własnych środków przygotowuję płytę pamiątkową. Docelowo chciałbym stworzyć lapidarium, w którym prezentowane byłyby macewy i ich tłumaczenia. Myślę, że byłaby to duża atrakcja dla gminy Władysławów, na której można by rozwijać turystykę gminy i dziedzictwo kulturowe regionu. Inne gminy marzą o takich pamiątkach przeszłości.

Skąd u Pana takie zainteresowanie macewami i tematem żydowskim?

MB: Jestem chrześcijaninem, czytam biblię, zdaję sobie sprawę, że nasza religia wywodzi się z Izraela i jest na stałe związana z Izraelem, dlatego nie mogę być obojętny na te tematy. Nikt by nie chciał, by bezczeszczono groby jego bliskich, dlaczego więc mielibyśmy pozwolić, by to działo się z grobami Żydów żyjących na tej ziemi. Moje sumienie na to mi nie pozwala.

Dziękuję za rozmowę
Malwina Marczyńska / materiał nadesłany

Władysławów: Historia na kilku kamieniach spisana

Podobne artykuły

Umowa na historyczną inwestycję w gminie...

Umowa na historyczną inwestycję w gminie Władysławów...

z wczoraj
Zrobili ją na biało. Szkoła w Wyszynie zyskała...

Zrobili ją na biało. Szkoła w Wyszynie zyskała nie...

27 wrz.
Władysławów. Na nowych drogach gminnych będzie...

Władysławów. Na nowych drogach gminnych będzie...

26 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama