Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

12°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Wielkopolski Gepard Biznesu dla firmy informatycznej z Turku

Wielkopolski Gepard Biznesu dla firmy informatycznej z Turku
 

Recepta na sukces? Praca, praca i jeszcze raz praca – rozmowa  z „Gepardami Biznesu 2016 Województwa Wielkopolskiego”, właścicielami firmy Infobase Systemy Informatyczne Milczarek i wspólnicy Spółka Jawna  Waldemarem Werbińskim i Łukaszem Milczarkiem

TIG: Rok 2017  przyniósł firmie wyróżnienie  w postaci tytułu „Geparda Biznesu”. To bez wątpienia ogromny sukces. Obecnie smart specialisation są w znaczny sposób dotowane z środków Unii Europejskiej, jednak 20 lat temu, gdy zaczynaliście swoją przygodę w branży informatycznej, ścieżkę do sukcesu torowaliście sobie własnymi siłami. Jak wyglądała ta droga do sukcesu?

reklama

INFOBASE: Firma powstała 1 kwietnia 1994. Pomysłodawcą i twórcą firmy był Maciej Milczarek.  Podstawowymi celami i założeniami jakie stały się impulsem do założenia firmy, było duże zapotrzebowanie firm (zwłaszcza z sektora produkcyjnego) na  systemy informatyczne uwzględniającego ich specyfikę i indywidualne potrzeby w zakresie informatyzacji poszczególnych obszarów działalności.  Biorąc pod uwagę rynek i ofertę dużych (przede wszystkim zagranicznych) przedsiębiorstw powstała firma, której podstawowym profilem działalności była produkcja i wdrażanie oprogramowania.

Początkowo obszarem naszej działalności były firmy produkcyjne z sektora włókienniczego.  Wdrażane przez nas oprogramowanie funkcjonowało w największych firmach włókienniczych (WISTIL, ANDROPOL, MIRANDA, HAFT, OPTEX). Najważniejszym elementem w naszej działalności są ludzie, dzięki którym firma się rozwija i zdobywa nowych klientów.  W firmie do dziś pracują z nami  ludzie, z którymi zaczynaliśmy. Lata doświadczeń i wiedza zdobyta podczas wdrożeń pozwoliła nam na zbudowanie własnego Zintegrowanego Systemu Informatycznego. System PULSAR jest nowoczesnym systemem dedykowanym dla firm produkcyjnych. Obecnie prowadzone wdrożenia, to wersja systemu dla firm z branży meblowej, która rozwija się bardzo dynamicznie i potrzebuje nowoczesnych i skutecznych narzędzi wspomagających prowadzenie firmy.

TIG: Czym jest – enigmatycznie brzmiący dla laika – System PULSAR?

INFOBASE: PULSAR to Zintegrowany System Informatyczny, który jest naszym  autorskim rozwiązaniem. System powstał jako wynik  wieloletnich doświadczeń związanych z wdrażaniem rozwiązań informatycznych. System PULSAR swym zakresem obejmuje wszystkie obszary firmy od logistyki zaopatrzenia, poprzez produkcję i logistykę magazynowania i sprzedaży, aż po obszar finansów, kadr i płac. PULSAR jest systematycznie rozwijany  i modyfikowany. Rozwój systemu nakierowany jest na potrzeby naszych klientów i ich dynamiczny rozwój, który wymusza zmiany.  System wzbogaca się o nowe moduły, które powstają w wyniku potrzeb klientów (wielokrotnie także przy ich bezpośrednim udziale). 

reklama

TIG: W palecie Waszych klientów są znane marki: POLLENA OSTRZESZÓW S.A czy Polskie Fabryki Porcelany  „Ćmielów i Chodzież”. Na czym polega przewaga Waszej oferty nad konkurencją? W jaki sposób firma z nieznanego nikomu Turku, wygrywa z firmami z Warszawy, Poznania, Wrocławia?

INFOBASE: Bardzo dobre pytanie mające znaczenie dla wielu firm (nie tylko naszej), które prowadzą działalność na terenie kraju, a mają siedziby w małych miastach. Wielokrotnie podczas spotkań czy  prezentacji zaczynaliśmy od wytłumaczenia... gdzie ten Turek jest. Drugi istotny aspekt to podstawowa wątpliwość klientów... czy firma z małego miasta to właściwy dla nich partner i czy potrafi  sprostać oczekiwaniom jakie stawiane są przed firmami, które mają prowadzić proces informatyzacji. Gdy do tego dołożymy jeszcze fakt, ze prezentujemy własny autorski system to można sobie wyobrazić jakie stawiane jest przed nami zadanie, aby przebić się przez barierę nieufności. A na czym polega nasza przewaga? Dla nas każdy klient to partner, a system rozwija się razem  z naszymi parterami. Szybko i skutecznie potrafimy reagować na konieczność zmian w systemie i dostosowanie go do zmieniającego się dynamicznie otoczenia biznesowego, czego nie są w stanie zapewnić korporacje wdrażające swoje rozwiązania.

TIG: Jaki wpływ na pozycję Infobase Systemy Informatyczne w branży ma partnerstwo z ORACLE POLSKA?

INFOBASE: Decyzja o partnerstwie z ORACLE i oparcie naszego systemu o relacyjną bazę danych ORACLE była jedną z najważniejszych w historii firmy. Dzięki partnerstwu z ORACLE otrzymaliśmy dostęp do najnowszych światowych rozwiązań w zakresie baz danych i narzędzi programistycznych. Istotny aspekt to także dostęp do specjalistycznych szkoleń i bazy wiedzy, która jest dostępna dla partnerów.

TIG: Jakie będą kierunki rozwoju na najbliższe lata?

INFOBASE: Nasza wizją rozwoju jest dążenie do pełnej automatyzacji wszystkich procesów biznesowych, logistycznych, produkcyjnych oraz magazynowych zachodzących w fabryce. W chwili obecnej jesteśmy oficjalnymi partnerami Siemens Polska, z którym współpracujemy od paru lat w zakresie technologii RfID. Jest to technologia, która umożliwia przesyłanie danych za pomocą fal radiowych. Wystarczy jedynie zapisać konkretne dane w tagu - nośniku pamięci - a czytnik, który jest połączony z anteną jest wstanie odczytać te dane nawet z odległości kilkunastu metrów.

W takim przypadku, gdy mamy oznaczone wszystkie produkty, miedzy innymi jesteśmy w stanie przeprowadzić inwentaryzacje magazynu o powierzchni 10 tyś. m2 w przeciągu 2h. Przykładem jest fabryka mebli Dolmar, w której nasz system funkcjonuje od wielu lat, a automatyzacja procesów produkcyjnych i magazynowych za pomocą naszej technologii RfID w sposób ewidentny poprawiła ergonomie fabryki. Uważamy, że jest to dobry kierunek rozwoju i chcemy poszerzać naszą ofertę o automatyzacje wszystkich procesów tak, żeby cała fabryka była zarządzana przez parę osób. Proszę sobie wyobrazić taka fabrykę, w której zatrudnionych jest naście osób, tylko do obsługi całego systemu informatycznego, a reszta robi się sama - mówiąc w wielkim skrócie.

Najsłabszym ogniwem każdego systemu od zawsze, był czynnik ludzki. Proszę sobie wyobrazić fabrykę, w której system zastępuje człowieka. Do tego właśnie dążymy. Polska obecnie wchodzi w czwartą erę przemysłową, tzw. Industry 4.0 tak więc przyjęte przez nas założenia idealnie komponują się z naturalnym procesem ewolucji przemysłowej, który właśnie nadchodzi.

TIG: Czego Wam życzyć?

INFOBASE: Sukcesu. Mamy jasno określone cele, które musimy zrealizować żeby stać się poważnym graczem w branży informatycznej. Wyróżnienie, które otrzymaliśmy w postaci „Geparda Biznesu”  jasno wskazuje, że jesteśmy na dobrej drodze, z której nie możemy zboczyć.   Naszą wizją jest pełna automatyzacja fabryki.  Obecnie, naszym główny produktem jest PULSAR - system do zarządzania fabryką oraz innowacyjna technologia RfID, którą współtworzymy wraz z Siemens Polska.   Kolejne etapy rozwoju naszej firmy są ukierunkowane na automatyzacje pozostałych procesów biznesowych, logistycznych, produkcyjnych oraz magazynowych. Kwestią czasu jedynie pozostaje opanowanie poszczególnych procesów zachodzących w fabryce, ale kiedy to nastąpi budowanie fabryk oraz ich obsługa przeskoczy na nowy, bardziej zaawansowany poziom.

Z Waldemarem Werbińskim i Łukaszem Milczarkiem rozmawiała Ewa Kowalska.

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Wielkopolski Gepard Biznesu dla firmy informatycznej z Turku

Podobne artykuły

Uczniowie ZST otrzymali stypendia lokalnych firm

Uczniowie ZST otrzymali stypendia lokalnych firm

09-11-2021
Minister Ambasady Ukrainy w Polsce z wizytą w...

Minister Ambasady Ukrainy w Polsce z wizytą w...

09-10-2021
Prezes TIG Damian Brzóska członkiem Prezydium...

Prezes TIG Damian Brzóska członkiem Prezydium...

29-06-2021
reklama
reklama
reklama