czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Kilka słów o powiatyzacji szpitala/Rozmowa z Dariuszem Młynarczykiem

Kilka słów o powiatyzacji szpitala/Rozmowa z Dariuszem Młynarczykiem
Dariusz Młynarczyk podczas spotkania noworocznego samorządowców 

Przedstawiamy wywiad ze Starostą Tureckim Dariuszem Młynarczykiem, w którym pytamy o zapowiadaną powiatyzację SP ZOZ w Turku oraz jej konsekwencje dla pacjentów i personelu szpitala.

Turek.net.pl: Proszę o szczegółowe wyjaśnienie terminu "powiatyzacja", czym różni się od terminu prywatyzacja i komunalizacja? Jak ma wyglądać i na czym będzie polegał cały proces?

reklama

Dariusz Młynarczyk: Pozwoliłem sobie użyć terminu „powiatyzacja”, by łatwiej wywołać w naszym powiecie dyskusję i debatę nt. przekształcenia i „uzdrowienia” naszego szpitala. W rozumieniu potocznym powiatyzacja to nic innego jak upodmiotowienie samorządu powiatowego. Oczywiście to jest proces, na końcu którego powiat stanie się pełnoprawnym właścicielem szpitala. W stanie obecnym powiat może jedynie powołać i odwołać dyrektora SP ZOZ, nie mając żadnego wpływu i kontroli nad bieżącą działalnością szpitala. Jednocześnie przy trudnościach finansowych (o co w służbie zdrowia nie jest trudno, co widzimy na przykładzie m.in. naszego szpitala), to powiat jest odpowiedzialny za całość jego zadłużenia. W formalno-prawnym rozumieniu owa powiatyzacja jest komercjalizacją, mającą doprowadzić do przekształcenia szpitala w spółkę, która w 100% będzie własnością samorządu powiatowego.

Politycy PiSu zamiennie stosują pojęcia powiatyzacja i prywatyzacja. Ubolewam nad ich niską świadomością i brakiem elementarnej wiedzy na ten temat. Najlepiej podać to na przykładzie. Rok temu Ryszard Bartosik był gorącym zwolennikiem bliźniaczo podobnego procesu do powiatyzacji. Chciał by powiat wraz z miastem przejął (stał się współwłaścicielem) PKS Spółka Akcyjna w Turku. Czy głosił wówczas, że chce prywatyzować PKS?

Ostatnia nadaktywność medialna byłego starosty to nic innego jak demagogia i prymitywny populizm.

Dlaczego według Pana powiatyzacja jest konieczna?

reklama

Nasz szpital od wielu lat jest chronicznie zadłużony. Porównałbym to do długotrwałej wysokiej gorączki u pacjenta. Taki stan jest niebezpieczny dla zdrowia. Powiatyzacja jest szansą m.in. na zbicie tej gorączki, czyli jest szansą na oddłużenie szpitala.

Jakie korzyści wynikną z tych zmian dla turkowskiego szpitala?

Nie można zamykać oczu na otaczającą nas rzeczywistość i udawać, że powiat jest wyspą. Rząd przyjął projekty ustaw zdrowotnych, które obecnie są w obróbce parlamentarnej. Odnajdziemy tam zapisy mówiące, że w przypadku generowania straty przez szpitale, organy założycielskie będą musiały pokryć te straty w ciągu trzech miesięcy następnego roku. Jeżeli tego nie zrobią, będą zobligowane w ciągu roku przekształcić SP ZOZ w spółkę. Jednak samorządy, które same podejmą się przekształcania szpitala, czyli tak jak w naszym przypadku podejmą się jego powiatyzacji, będą mogły liczyć na pomoc w spłacie jego długów, gdy będzie działał jako spółka. Rząd na ten cel przeznaczy ok. 1,5 miliarda złotych. Rząd umorzy też zobowiązania względem Skarbu Państwa.

Czy istnieją jakieś zagrożenia związane z procesem powiatyzacji? Czy obawy pracowników są uzasadnione (utrata wielu przywilejów w związku z przejściem na kontrakty, redukcja etatów)?

To jest źle postawione pytanie. Nie ma żadnego związku między powiatyzacją a formą zatrudnienia. W dotychczas skomercjalizowanych szpitalach przeważającą formą zatrudnienia są umowy o prace. Nie widzę powodu, by u nas miałoby być inaczej. Nie ma też żadnego zagrożenia, że szpital będzie leczył prywatnie, a nie za pomocą ubezpieczeń i poprzez NFZ.

Jak zmieni się obsługa pacjenta w turkowskim szpitalu?

Dla pacjenta najważniejsza jest wysoka jakość usług oraz standard pobytu. Ważne jest, by nie trzeba było długo czekać, by się do niego dostać oraz żeby leczenie było finansowane z ubezpieczenia. Czy te wszystkie warunki są spełnione w naszym chronicznie zadłużonym szpitalu? Czy nasz SP ZOZ zapewnia warunki, w których pacjent czuje się jak w domu? Czy jakość usług np. na wydziale wewnętrznym jest zadowalająca? Powiatyzacja jest szansą na zmianę tego wszystkiego na plus.

Czy już wiadomo, kto od 1 marca będzie p.o. dyrektora turkowskiego szpitala?

Rozpiszemy konkurs, a kto będzie pełnił obowiązki dyrektora od 1 marca to za wcześnie, by ujawniać nazwisko. Niestety jestem przekonany, że ktokolwiek nim zostanie spotka się z mało obiektywnym przyjęciem ze strony naszych oponentów.

Dziękuję za odpowiedzi.

Ze Starostą Tureckim Dariuszem Młynarczykiem rozmawiała Ewelina Grabowska.

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Grafik płakał jak projektował, czyli...

Grafik płakał jak projektował, czyli wspólne święta majowe w Turku

z dzisiaj
Dzień Camemberta z Mleczarnią Turek

Dzień Camemberta z Mleczarnią Turek

z dzisiaj
Andrzej Jarek: Czy można oszukać Turkowski lud?

Andrzej Jarek: Czy można oszukać Turkowski lud?

z dzisiaj
XXV Puchar Wielkopolski Okręgowego Związku...

XXV Puchar Wielkopolski Okręgowego Związku Karate w Turku

z dzisiaj
 Szkolenie strażaków z Polską Spółką...

Szkolenie strażaków z Polską Spółką Gazownictwa

z dzisiaj
Otwarte Mistrzostwa Polski OYAMA i KYOKUSHIN...

Otwarte Mistrzostwa Polski OYAMA i KYOKUSHIN Karate z udziałem...

z dzisiaj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama