środa 20 października 2021

Ireny, Kleopatry, Witalisa

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Bibianna: Darli pierze, tańcowali, zajadali kaczki. Pierzok zapewnił rozrywkę i puch na pierzynę

Bibianna: Darli pierze, tańcowali, zajadali kaczki. Pierzok zapewnił rozrywkę i puch na pierzynę - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Niektórzy ludzie lubią np. drzeć koty z sąsiadami. Inni mają w zwyczaju drzeć się jak stare gacie na swoją ślubną drugą połowę. W Bibiannie natomiast mieszkańcy wolą drzeć pierze, integrować się przy tej czynności i świetnie bawić. Tak też było 18 i 19 listopada w tamtejszej świetlicy wiejskiej.

Pierzok to impreza kultywująca tradycyjne darcie pierza, organizowana przez społeczność wsi Bibianna. Tradycją stało się, że mieszkańcy tejże miejscowości, jak i zaprzyjaźnione osoby z wiosek ościennych, spotykają się w okresie jesienno-zimowym właśnie podczas Pierzoka.

Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczęła się w piątek 18 listopada. Wtedy to panie zajęły się darciem pierza, panowie zasiedli do szachownic i kart. Dzieci także nie narzekały na nudę. Na nie czekały farby, wycinanki, piórka. Młodzi mieszkańcy mogli więc stworzyć własną, fantazyjnie barwną gęś, czy też pokazać artystyczną wizję innego gospodarskiego zwierzaka. Może było także wypoczywać na sportowo, przy stole z „piłkarzykami” albo grając w ping-ponga. W piątek, jak przystało na dzień postny, jedzono takie potrawy, jak racuchy z gzikiem, smażone ryby, polewka, sałatki śledziowe. Na stole wiejskim na osoby, które dopadł mały głód, czekały bułeczki z budyniem, kosz jabłek, drożdżowe ciasto.

Piątek był dość spokojnym przedsmakiem tego, co wydarzyło się w sobotę 19 listopada. Wtedy to także darto pierzę, ale w dużo szerszym gronie. Wówczas Bibiannę odwiedzili m.in. wójtowie Sławomir Prentczyński i Piotr Cyls, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Toms, dyrektor CKIS w Malanowie Małgorzata Przygońska, radni powiatowi Zofia Gruszczyńska i Jan Gruca, a także liderzy partii Wolność w naszym regionie – Justyna Rogacka i Piotr Bukowiecki. Wszyscy goście mogli spróbować drzeć puch na pierzynę, a jednocześnie śledzić to, dzieje się na scenie świetlicy. W sobotę o dobre humory gości dbał, tak jak i w piątek, Roman Ścisły, a ponadto wystąpiły takie zespoły, jak Korzeniewianki z Korzeniewa, Jarzębinki z Dziadowic i Tradycja z Malanowa. Taki dobór artystów sprawił, że goście rwali się to tańca i śmiali do łez.

Duży nacisk organizacyjny położono na zapewnienie odpowiedniego poczęstunku. Przygotowania niewątpliwie ułatwił zakup wyposażenia kuchennego, którego dokonano przed imprezą. Panie, odpowiedzialne za działania kulinarne, przyrządziły kaczki pieczone z jabłkami, krajankę ziemniaczaną z boczkiem, jakże popularne mielone i schabowe, bigos, zupę gulaszową, żurek, różnego rodzaju sałatki. Nie zabrakło także domowych ciast. Na stole wiejskim tym razem pojawił się okazały udziec, każdy mógł sięgnąć po kiszonego ogórka, czy też uciąć pęto kiełbasy lub kaszanki.

Pierzok 2016 zakończyła zabawa taneczna, z dodatkowymi atrakcjami. Na parkiecie furorę robiły panie w barwnych przebraniach, które zaprezentowały humorystyczne scenki, a także porwały do tańca m.in. przedstawicieli władz gminy.

Darcie pierza w Bibiannie odbywa się głównie dzięki środkom z funduszu sołeckiego. W tym roku wsparcie sponsorskie lub organizacyjne okazali: radna Zofia Gruszczyńska, radny Jan Gruca, CKiS w Malanowie.

Sołtys Arkadiusz Wszędybył

foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
foto: M. Derucki4
foto: M. Derucki5
foto: M. Derucki6
foto: M. Derucki7
foto: M. Derucki8
foto: M. Derucki9
foto: M. Derucki10
foto: M. Derucki11
foto: M. Derucki12
foto: M. Derucki13
foto: M. Derucki14
foto: M. Derucki15
foto: M. Derucki16
foto: M. Derucki17
foto: M. Derucki18
foto: M. Derucki19
foto: M. Derucki20
foto: M. Derucki21
foto: M. Derucki22
foto: M. Derucki23
foto: M. Derucki24
foto: M. Derucki25
foto: M. Derucki26
foto: M. Derucki27
foto: M. Derucki28
foto: M. Derucki29
foto: M. Derucki30
foto: M. Derucki31
foto: M. Derucki32
foto: M. Derucki33
foto: M. Derucki34
foto: M. Derucki35
foto: M. Derucki36
foto: M. Derucki37
foto: M. Derucki38
foto: M. Derucki39
foto: M. Derucki40
foto: M. Derucki41
foto: M. Derucki42
foto: M. Derucki43
foto: M. Derucki44
foto: M. Derucki45
foto: M. Derucki46
foto: M. Derucki47
foto: M. Derucki48
foto: M. Derucki49
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Pieszo i na rowerach leśnymi duktami w ramach...

Pieszo i na rowerach leśnymi duktami w...

10 paźd.
Blisko 140 pięknych maszyn zjechało do Browaru...

Blisko 140 pięknych maszyn zjechało do...

25 wrz.
Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

19 wrz.
Festyn

Festyn "Sztuka na ulicy" z narodowym...

12 wrz.
Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych...

Nauka popłaca! Dokładnie 464...

12 wrz.
Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły

Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły...

5 wrz.
reklama
reklama
reklama