piątek 26 kwietnia 2019

Marii, Marzeny, Ryszarda

reklama

Malanów: Salwy z karabinów, walka, płomienie. Rekonstrukcja historyczna przypomniała wydarzenia sprzed 100 lat

Malanów: Salwy z karabinów, walka, płomienie. Rekonstrukcja historyczna przypomniała wydarzenia sprzed 100 lat - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

W dniu 3 listopada park w Malanowie zamienił się na moment w wehikuł czasu. Każdy, kto się w nim zjawił w sobotnie popołudnie, mógł przenieść się w czasie i podczas niezwykłej lekcji historii przekonać się, jakie dramatyczne wydarzenia – potyczki żołnierzy, podpalenia, napaści na cywilów – odcisnęły piętno na lokalnej ludności. Ową lekcją była rekonstrukcja "Malanów okiem historii", przygotowana przez OSP Malanów, Gminę Malanów oraz Narodowe Centrum Kultury. W przedsięwzięcie, poszerzające naszą wiedzę o zdarzeniach z lat 1906-1918, włączyli się strażacy z jednostek z terenu gminy, druhowie z Chruścina, harcerze, pracownicy samorządowi, uczniowie.

Na rekonstrukcję złożyły się inscenizacje, dotyczące trzech okresów czasowych. Pierwsza z nich związana była z terrorem, stosowanym na ziemiach kaliskich i okolicach przez carskich żołnierzy w 1906 roku. Wtedy to, w listopadzie na ulicach Turku doszło do starcia pomiędzy ludnością cywilną a siłami wroga. Powodem zdarzenia było aresztowanie księdza wikarego Grabowskiego. Jak podają źródła historyczne, powodem była również chęć powstrzymania pijanych żołnierzy przed czynieniem szkód. – W mieście uderzono w dzwony. Przed kościołem zebrało się kilka tysięcy turkowian. To właśnie w okolicach kościoła żołdactwo najbardziej harcowało. Oficer carski nawoływał ludność do rozejścia się, by jego wojsko mogło bezkarnie popełniać gwałty. Napotkał jednak opór strażaków ochotników – mówił wójt Sławomir Prentczyński i wskazywał, że w wyniku prowokacji rosyjskiego urzędnika i późniejszego starcia życie straciły dwie osoby, a piętnaście zostało rannych. Bilans strat był tak duży, gdyż bramy domów były zamknięte, a ostrzeliwani ludzie nie mieli gdzie się ukryć przed nadciągającym wojskiem. Następnego dnia strażacy z Turku musieli oddać swój ekwipunek, a ich organizacja została rozwiązana.

W dalszej części rekonstrukcji nawiązano do wydarzeń z roku 1914 i początku I wojny światowej – podpaleń magazynów, dworców i innych budowli, niszczycielskich działań sił rosyjskich i niemieckich, grabieży. Obce siły zniknęły z Turku i Malanowa w roku 1918. Wtedy to w okolicznych miejscowościach dochodziło do prób rozbrajania wrogich żołnierzy. Urzędy zostały przejęte przez Polaków, zaczęto organizować Policję, miejscowy samorząd. Powołana została również Straż Pożarna w Malanowie.

Sobotnie wydarzenie zwieńczyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku. Nie zabrakło również pieczonych kiełbasek i wojskowej grochówki.

materiał wideo niebawem

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: Arkadiusz Wszędybył33
foto: Arkadiusz Wszędybył34
35
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Miszczowie Parkowania - III edycja akcji

Miszczowie Parkowania - III edycja akcji

24 kw.
Wielkanocne warsztaty w muzeum

Wielkanocne warsztaty w muzeum

16 kw.
Indiańskie tańce i pokazy na POW WOW Uniejów 2019

Indiańskie tańce i pokazy na POW WOW...

15 kw.
Uczniowie SP1 wrócili w czasy PRL-u podczas...

Uczniowie SP1 wrócili w czasy PRL-u...

5 kw.
Niebieski Happening czyli Światowy Dzień...

Niebieski Happening czyli Światowy...

2 kw.
II Mistrzostwa Miasta Turku Przedszkoli czyli...

II Mistrzostwa Miasta Turku...

25 mrz.
reklama
reklama
reklama