wtorek 29 listopada 2022

Błażeja, Margerity, Saturnina

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Wydatki na sport, to więcej niż kilkanaście tysięcy złotych/Kilka uwag po sesji

Wydatki na sport, to więcej niż kilkanaście tysięcy złotych/Kilka uwag po sesji
 

Z mieszanymi  odczuciami przysłuchiwałem się dyskusji podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Tureckiego. Jak wiadomo zapisy uchwały pn. ,,Program współpracy Powiatu Tureckiego z organizacjami pozarządowymi’’ wzbudziły spore kontrowersje. W szczególności zapis dotyczący przeznaczenia kwoty na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej. Uważam, że ten fragment wymaga nieco szerszego wyjaśnienia opinii publicznej.

Trudno nie zgodzić się z argumentacją, iż kwota, zaproponowana w uchwale  była niska. Zwłaszcza z punktu widzenia lokalnych organizacji i klubów sportowych, które zajmują się upowszechnianiem zadań kultury fizycznej w powiecie, korzystając z dotacji samorządu. Pragnę jednak zwrócić uwagę, że wbrew populistycznym wypowiedziom niektórych opozycyjnych radnych oraz przedstawicieli klubów, powiat przeznacza na sport naprawdę duże pieniądze, zarówno w ramach realizacji zadań własnych, jak i potrzeb, nie wynikających z przepisów stosownych ustaw. Dotacje na sport dla klubów i stowarzyszeń, to zaledwie część tych wydatków.

reklama

Jeśli wnikliwie przyjrzymy się wszystkim wydatkom ponoszonym na zadania związane z kulturą fizyczną w ostatnich latach, to wyjdzie, że kwoty te są naprawdę spore. Poniżej kilka szczegółów.

Szkolimy dzieci i młodzież

Powiat od początku istnienia realizuje zadania z zakresu upowszechniania sportu i kultury fizycznej. Co roku samorząd przeznaczał na te cele po kilkaset tysięcy złotych, z roku na rok coraz więcej (w 1999 roku było to ponad 153 tys. zł, zaś w 2013 – prawie 700 tys. zł). Szkolenie dzieci i młodzieży prowadzone jest w rozmaitych sekcjach sportowych (piłka siatkowa, lekkoatletyka, piłka nożna, pływanie, tenis stołowy, unihokej itp).  Zajęcia, które koordynuje Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Turku, prowadzą doświadczeni nauczyciele wychowania fizycznego z uprawnieniami instruktora lub trenera w grupach, szkoląc rokrocznie po pół tysiąca młodych sportowców. Poprzez współdziałanie z dyrektorami placówek oświatowych w rozwoju sportu wykorzystana jest baza szkolna do zajęć sekcji organizowanych przez MOS, UKS, SKS, oraz stowarzyszenia kultury fizycznej, organizacje społeczne i podmioty gospodarcze.

Wydatkowane w taki sposób pieniądze niewątpliwie przekładają się na efekty. Co roku powiatowi sportowcy osiągają świetne rezultaty na rozmaitych arenach (przykład: Zespół Szkół Ogólnokształcących jest od kilku lat najlepiej usportowioną szkołą w Wielkopolsce). Sukcesy te niewątpliwie nie byłyby możliwe, bez wsparcia finansowego powiatu. Tak więc nie można mówić o sporcie w Powiecie Tureckim, bez uwzględnienia tych czynników.

Inwestycje w sport

Jednak to nie wszystkie wydatki. Kolejne samorządy powiatowe przykładały sporą wagę do inwestycji związanych ze sportem. W ciągu minionych lat przebudowano boiska w Kaczkach Średnich, powstały nowe „Orliki”, a obecnie trwa budowa sali przy Zespole Szkół Technicznych. Są to ogromne pieniądze (w bieżącym roku ponad 4 mln zł), ale mamy świadomość, że są one wydatkowane w racjonalny i przemyślany sposób.

reklama

Podobnie jest z dotacjami dla stowarzyszeń i klubów. Od 1999 roku powiat przeznaczył na dotacje związane z kultura fizyczną ponad 2,1 mln zł. Jak wiadomo, te działania również przełożyły się na sukcesy sportowców reprezentujących te kluby. Warto także pamiętać, że powiat co roku dofinansowuje znacznymi kwotami rozmaite imprezy sportowe, których organizatorami są właśnie organizacje i stowarzyszenia sportowe w powiecie. Te pieniądze (co roku średnio po 60-70 tys. zł) nie są związane z dotacjami, a jednak co roku są wydatkowane. Gdyby podliczyć całość kwot, które zostały przeznaczone przez powiat od 1999 roku, to wyjdzie, że na wszystkie zadania przeznaczono w sumie prawie 16 mln zł.  Czy to mało?

Nie dotujemy profesjonalistów

Reasumując chcę podkreślić z całą mocą: Powiat Turecki wspiera działalność sportową w kontekście wychowania i szkolenia dzieci i młodzieży, a nie funkcjonowania sportu zawodowego. Tym właśnie odróżniamy się od innych samorządów, które w przeszłości wspierały sporymi środkami profesjonalne kluby sportowe. Niechlubnym przykładem może być upadły  niedawno MKS Tur Turek, w który wpompowano z miasta ogromne pieniądze. Jak wiadomo, te działania w żaden sposób nie przełożyły się na efekty.

Tak więc dyskutując o podziale pieniędzy na kulturę fizyczną i sport nie wolno posługiwać się wycinkowymi kwotami, a tym bardziej argumentami, które pachną zwyczajnym populizmem. W tym miejscu chcę podziękować tym kolegom radnym, którzy nie ulegli presji opozycji.  Wszyscy mamy świadomość, że ostateczna kwota, jaką przeznaczono na dotacje kultury fizycznej jest mała, jednak w obecnych, niełatwych, czasach racjonalne gospodarowanie publicznymi finansami musi być priorytetem.

Zbigniew Bartosik
Starosta Turecki

Podobne artykuły

Co spakować na swój pierwszy triathlon -...

Co spakować na swój pierwszy triathlon - wszystko,...

30 sierp.
Starostowie wybrani....

Starostowie wybrani. Powiatowo-Gminno-Parafialne...

18 sierp.
Jakub Kalinowski z Chylina sportowcem roku 2021...

Jakub Kalinowski z Chylina sportowcem roku 2021...

8 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama