poniedziałek 26 października 2020

Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

reklama

List otwarty mieszkańców osiedla Leśna do Pana Romualda Antosika Burmistrza Miasta Turku

List otwarty mieszkańców osiedla Leśna do Pana Romualda Antosika Burmistrza Miasta Turku - foto: nadesłane
foto: nadesłane 

Szanowny Panie Burmistrzu kierujemy do Pana ten list w nadziei, że w końcu zrozumie Pan problem, który mają mieszkańcy naszego osiedla tj. ulic: Leśnej, Józefa Chełmońskiego, Wojciecha Kossaka, Piotra Michałowskiego, Władysława Podkowińskiego, Józefa Brandta, Jacka Malczewskiego i Leona Wyczółkowskiego.

Budowanie przekazu medialnego, w szczególności pochodzącego bezpośrednio od Urzędu Miejskiego, na podstawie zmanipulowanych faktów lub wypowiedzi wyjętych z kontekstu nie służy uczciwemu przedstawianiu naszej sytuacji a narracja UM skierowana na generowanie konfliktów pomiędzy poszczególnymi ulicami a nawet rejonami naszego miasta wprost nie przystoi powadze urzędu Burmistrza Miasta Turku.

reklama

Panie Burmistrzu spotkań mieszkańców z władzami miasta w sprawie osiedla Leśna w Turku w ciągu ostatnich kilku a nawet kilkunastu lat było bardzo wiele, a interwencji mieszkańców w temacie bieżącego utrzymania dróg w tym rejonie jeszcze więcej. Jednak realny widoczny na fotografiach stan tej części miasta nie uległ widocznej zmianie a warunki bytowe mieszkańców jakiejkolwiek poprawie.

W minionej kadencji Urząd Miejski dla mieszkańców przeznaczył sporo środków finansowych na rozpoczęcie zagospodarowywania terenów osiedla Leśna, w latach na ten cel zostało przeznaczonych ok. 4,26 mln złotych, warto podkreślić, że pewna część z tej sumy to wydatki na infrastrukturę wspólną tj. przebudowę kanału Folusz oraz remont nieczyszczonego od 20 lat stawu. Kanał Folusz służy do odprowadzania wody ze znacznej części naszego miasta, natomiast posiadający walory rekreacyjne staw w parku jest dostępny dla wszystkich turkowian. Warto również przedstawić zestawienie nakładów miejskich w tym rejonie w poszczególnych latach poprzedniej kadencji, w roku 2016 ok. 2,7 mln zł, w 2017 ok. 830 tys. zł, w 2018 ok. 480 tys. zł, bieżące wydatki inwestycyjne zaplanowane na 2019 to 15 tys. zł. Właśnie takie umiejscowienie naszego osiedla w aktualnym planie inwestycyjnym wywołało frustrację oraz niezadowolenie mieszkańców.

Warto również powiedzieć, że budowa kanalizacji deszczowej na naszym osiedlu nie została zakończona, z informacji przekazanych przez pracowników UM środki potrzebne na finalizację tej inwestycji to ok. 900 tys. zł. Istotne jest również to, że sieć kanalizacji deszczowej bez wybudowanych dróg jest mało użyteczna, ponieważ brak drogowych wypustów kanalizacyjnych nie pozwala na właściwe odwodnienie terenu. Fakty te najlepiej są zobrazowane na dostarczonych przez mieszkańców fotografiach, niestety tych obrazów zabrakło w przekazach sygnowanych przez UM.

reklama

Bardzo zawiedliśmy się tym, że wniosek dotyczący ul. Leśnej w narodowym programie budowy dróg lokalnych nie zakwalifikował się na dofinansowanie. Ciągle jednak liczyliśmy, że dotrzyma Pan deklaracji złożonych na spotkaniu 15.10.2018, że jeżeli nie dostaniemy dofinansowania w ramach programu narodowego, inwestycja drogowa będzie realizowana ze środków miejskich i docelowa ul. Leśna wraz z chodnikami i ścieżką rowerową, powstanie etapowo kolejno w latach 2019 i 2020.

Mieszkańcom nie chodzi o budowanie przez miasto luksusowego osiedla, chodzi jedynie o ucywilizowanie warunków drogowych. Dodatkowo należy pamiętać, że to tereny rozwojowe, jest jeszcze wiele wolnych działek. Ulica jak sama jej nazwa wskazuje prowadzi do lasu, czyli są to tereny rekreacyjne, ul. Leśną przebiega ścieżka pieszo-rowerowe "Panorama", przy ul. Leśnej mieści się stadnina koni i szkółka jeździecka, przy ulicy Chełmońskiego znajdują się przychodnie lekarskie. Mieszkają tutaj również osoby niepełnosprawne, które ze względu na stan ulic pozostają praktycznie uwięzione na terenie własnej posesji. Gdyby nie fatalny stan dróg byłby to piękny teren z bardzo dużym potencjałem.

Kolejnym problemem jest bieżące utrzymanie dróg w tym ich prowizoryczne utwardzenie, tutaj konieczne są szybkie i zdecydowane działania ze strony osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. Urząd Miasta doskonale zna obecny stan dróg, zna również datę ostatniego ich prowizorycznego równania – koniec września 2018, na spotkaniu została ona podana, a w przekazie medialnym zabrakło. Załączone zdjęcia jasno pokazują, że w tej sprawie konieczne jest natychmiastowe działanie. Brak bieżącego utrzymania drogi po prostu uniemożliwia normalną egzystencję. Buty zabłocone po kostki, dzieci, które nie mogą dojść suche do szkoły, błoto na dachu samochodu chyba nie są czymś normalnym w centrum średniej wielkości miasta w XXI wieku, w kraju należącym od 15 lat do Unii Europejskiej.

Szanowny Panie Burmistrzu nasze oczekiwania co do działań miasta to:

1. Bieżąca, skuteczna naprawa i utrzymanie ulicy Leśnej i Chełmońskiego
2. Etapowy harmonogram budowy infrastruktury oraz dróg w ramach osiedla

W obu sprawach na spotkaniu 04.01.2019 zabrakło konkretów ze strony Urzędu Miasta, jedyne co usłyszeliśmy to, że brak jest pieniędzy na inwestycje oraz brak jest destruktu, który mógłby posłużyć do prowizorycznego utwardzenia drogi. Kolejne spotkanie wspólnie zaplanowaliśmy na 02.04.2019 bardzo liczymy, że usłyszymy więcej pozytywnych informacji.

Smuci nas fakt, że obecnie spotykamy się z bardzo negatywnym przyjęciem ze strony Pana Burmistrza, łącznie z manipulacją faktami, podczas gdy na spotkaniu 29.01.2015 czyli na początku pierwszej Pana kadencji nastawienie UM było inne, nawet równanie Leśnej i Chełmońskiego szło jakoś lepiej, a Pan z zapałem chciał nadrabiać wieloletnie zaległości poprzedników. Z obecnej retoryki Urzędu Miasta wynika, że zależy Panu tylko na tym aby skłócić mieszkańców.

Ulica Leśna jest jedną ze starszych ulic w mieście, a o takim stanie nawierzchni na pewno najstarszą, ma podobno ok. 150 lat. Panie Burmistrzu czy następne pokolenia mają również poruszać się w tym terenie tylko po drogach gruntowych, mieszkają tutaj rodziny, które od kilku pokoleń czekają na „cywilizację”. Dziwne jest dla nas oficjalne stanowisko Urzędu Miasta „4. Mieszkańcy pokazują na zdjęciach, jak ta droga wygląda. Przecież ona zawsze tak wyglądała.”

Panie Burmistrzu czy to znaczy, że stan dróg jest dobry i nie trzeba nic z nimi robić?

Z poważaniem
122 podpisy na oryginale, przekazanym w dniu 14.01.2019 do Urzędu Miejskiego w Turku.

Poniżej klika zdjęć z ostatnich dni 2018 oraz kliku pierwszych dni 2019 roku, jako ilustracja naszego problemu.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Dwa Listy Otwarte Grona Nauczycielskiego ZSR a...

Dwa Listy Otwarte Grona Nauczycielskiego ZSR a ich...

26-12-2019
Nowo wybudowana ul. Leśna gotowa. Budowa...

Nowo wybudowana ul. Leśna gotowa. Budowa kosztowała...

13-12-2019
List otwarty pedagogów z ZSR CKP do Zarządu...

List otwarty pedagogów z ZSR CKP do Zarządu Powiatu

11-12-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama