Zbiórka dla OSP Międzylesie. Jest 45% Pomagamy!!!

wtorek 26 maja 2020

Eweliny, Jana, Pawła

reklama

Listy do redakcji: Dramatyczne skutki sprzedaży kopalni przez PO i PSL

Ryszard Bartosik

Listy do redakcji: Dramatyczne skutki sprzedaży kopalni przez PO i PSL
 

18 maja 2020 r. Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin S.A. wydał komunikat o zamiarze wstrzymania wydobycia węgla i działalności odkrywki „Adamów” do końca 2020 r. Konsekwencją tej decyzji będą zwolnienia grupowe pracowników w PAK KWB Adamów S.A. i PAK Górnictwo SP. z o.o. Obejmuje ono 237 pracowników. Wpłynie to również na obniżenie dochodów lokalnych samorządów. 

Komunikat Zarządu ZE PAK jest zaskoczeniem, ponieważ Spółka otrzymała koncesję na eksploatację złoża „Adamów” i informowała, że planuje utrzymać wydobycie przez kilka kolejnych lat. 

reklama

Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów została „sprywatyzowana” przez rząd PO – PSL w 2012 r.  i sprzedana za 67 milionów złotych, mimo, że jej wartość księgowa wynosiła 144 miliony złotych. Łączna kwota sprzedaży kopalni Konin  i Adamów wyniosła 175,5 mln zł. Nie brakuje opinii, że są to kwoty nieodpowiadające rzeczywistej wartości obu kopalni. Sprawa „prywatyzacji” kopalni Adamów toczy się w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie. 

Warto przypomnieć, że Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin zobowiązał się w umowie do inwestycji o wartości 250 mln złotych, które przeprowadzić miał do 31 grudnia 2016 roku.

Zaprzestanie wydobycia będzie miało ogromny wpływ na dochody gmin w których funkcjonuje kopalnia. Pod znakiem zapytania stoi również rekultywacja oraz kompensacja środowiskowa, które Spółka jest zobowiązana wykonać.

reklama

Działania rządu PO – PSL dotyczące sprzedaży Kopalni Adamów i Konin mają negatywne znaczenie dla całego regionu,  a w szczególności powiatu tureckiego i konińskiego. 

Dziś musimy ponosić wysoką ceną za sprzedaż naszych kopalni za rządów PO - PSL. Cierpi cały region, społeczeństwo, samorządy i lokalna gospodarka. Przed „prywatyzacją” działacze PO  i PSL mówili o inwestorze strategicznym, który przyczyni się do rozwoju naszych kopalni. Dziś widzimy jaka jest rzeczywistość. Miejmy nadzieję, że planowane konsultacje z organizacjami związkowymi wpłyną jeszcze na zmianę decyzji. 

Ryszard Bartosik
Poseł na Sejm RP

Podobne artykuły

List otwarty do posła na Sejm RP, Ryszarda...

List otwarty do posła na Sejm RP, Ryszarda...

z wczoraj
Koniec wydobycia na odkrywce Adamów. ZE PAK...

Koniec wydobycia na odkrywce Adamów. ZE PAK zwalnia...

18 maj.
Obchody 85. rocznicy śmierci marszałka Józefa...

Obchody 85. rocznicy śmierci marszałka Józefa...

12 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama