środa 05 sierpnia 2020

Emila, Karoliny, Kary

reklama

Listy do redakcji: Dramatyczne skutki sprzedaży kopalni przez PO i PSL

Ryszard Bartosik

Listy do redakcji: Dramatyczne skutki sprzedaży kopalni przez PO i PSL
 

18 maja 2020 r. Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin S.A. wydał komunikat o zamiarze wstrzymania wydobycia węgla i działalności odkrywki „Adamów” do końca 2020 r. Konsekwencją tej decyzji będą zwolnienia grupowe pracowników w PAK KWB Adamów S.A. i PAK Górnictwo SP. z o.o. Obejmuje ono 237 pracowników. Wpłynie to również na obniżenie dochodów lokalnych samorządów. 

Komunikat Zarządu ZE PAK jest zaskoczeniem, ponieważ Spółka otrzymała koncesję na eksploatację złoża „Adamów” i informowała, że planuje utrzymać wydobycie przez kilka kolejnych lat. 

reklama

Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów została „sprywatyzowana” przez rząd PO – PSL w 2012 r.  i sprzedana za 67 milionów złotych, mimo, że jej wartość księgowa wynosiła 144 miliony złotych. Łączna kwota sprzedaży kopalni Konin  i Adamów wyniosła 175,5 mln zł. Nie brakuje opinii, że są to kwoty nieodpowiadające rzeczywistej wartości obu kopalni. Sprawa „prywatyzacji” kopalni Adamów toczy się w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie. 

Warto przypomnieć, że Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin zobowiązał się w umowie do inwestycji o wartości 250 mln złotych, które przeprowadzić miał do 31 grudnia 2016 roku.

Zaprzestanie wydobycia będzie miało ogromny wpływ na dochody gmin w których funkcjonuje kopalnia. Pod znakiem zapytania stoi również rekultywacja oraz kompensacja środowiskowa, które Spółka jest zobowiązana wykonać.

reklama

Działania rządu PO – PSL dotyczące sprzedaży Kopalni Adamów i Konin mają negatywne znaczenie dla całego regionu,  a w szczególności powiatu tureckiego i konińskiego. 

Dziś musimy ponosić wysoką ceną za sprzedaż naszych kopalni za rządów PO - PSL. Cierpi cały region, społeczeństwo, samorządy i lokalna gospodarka. Przed „prywatyzacją” działacze PO  i PSL mówili o inwestorze strategicznym, który przyczyni się do rozwoju naszych kopalni. Dziś widzimy jaka jest rzeczywistość. Miejmy nadzieję, że planowane konsultacje z organizacjami związkowymi wpłyną jeszcze na zmianę decyzji. 

Ryszard Bartosik
Poseł na Sejm RP

Podobne artykuły

KWB Adamów przechodzi do historii. ZE PAK...

KWB Adamów przechodzi do historii. ZE PAK zdecydował...

z wczoraj
Wideo: Przebudowa  Uniejowskiej i...

Wideo: Przebudowa Uniejowskiej i Niepodległości...

31 lip.
Urząd Pracy w Turku przygotowuje się na...

Urząd Pracy w Turku przygotowuje się na zwolnienia...

29 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama