piątek 19 kwietnia 2024

Alfa, Leonii, Tytusa

reklama

Listy do redakcji: 40-lecie powstania "Solidarności"

Andrzej Kałużny - przewodniczący Rady Oddziału NSZZ "Solidarność" w Turku.

Listy do redakcji: 40-lecie powstania
 

Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie. W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie.  „Solidarność” była owocem marzeń, cierpień i działań Polaków od Żołnierzy Wyklętych, przez konspirację młodzieżową 1949-56, po uczestników „polskich miesięcy”: Czerwiec ’56, Millenium ’66, Marzec ’68, Grudzień ’70, Czerwiec ’76. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r. 

Polska „Solidarność” była w 1980 r. iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiego imperium oraz uzależnionych komunistycznych państw na czterech kontynentach. Przebudowie uległ świat ukształtowany przez „zimną wojnę” po 1945 r. Efektem było wyzwolenie się wielu państw spod zależności i okupacji Związku Sowieckiego od Litwy, Łotwy i Estonii po Gruzję. Dzięki przełomowi zapoczątkowanemu przez „Solidarność” stało się także możliwe zjednoczenie Niemiec. Polska „Solidarność” to triumf pokojowej siły ducha nad materialistycznym komunistycznym imperium zła.
Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w 40. rocznicę powstania Związku składa wyrazy szacunku i wdzięczności wszystkim, którzy niesieni wezwaniem Św. Jana Pawła II latem 1980 roku podjęli wspólny wysiłek w walce o godność i podmiotowość ludzi pracy. „Solidarność” rodziła się w całej Polsce i tworzyły ją tysiące ludzi. Każdy strajk, każde porozumienie, każde poświęcenie miało znaczenie i przyczyniło się do tego wielkiego pokojowego sukcesu. W tym sukcesie poprzez swój wysiłek i cierpienie mieli swój udział także mieszkańcy miasta i powiatu tureckiego, działacze związkowi a szczególnie osoby internowane w stanie wojennym..

reklama

Swoje dążenia – w tym to najważniejsze o prawie do niezależnego od władzy i pracodawców związku zawodowego – strajkujący pracownicy sformułowali w postaci postulatów, które jako swoje dziedzictwo i zobowiązanie, NSZZ „Solidarność” nadal realizuje. Jednym z materialnych świadectw tego dziedzictwa są tablice z 21. postulatami gdańskimi, które po latach tułaczki powinny wreszcie wrócić tam gdzie ich miejsce – do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Przywołując rocznicę robotniczego zrywu, który w konsekwencji przyniósł Polsce niepodległość przypominamy, że była i jest jedna „Solidarność”. Nasz Związek powstał 40. lat temu i nieprzerwanie funkcjonuje realizując to, o co wtedy walczyli polscy pracownicy. Jest depozytariuszem i kontynuatorem sierpniowego dziedzictwa, z którego dzisiaj szczególnie ważne jest przesłanie dialogu i porozumiewania się, jako drogi do rozwiązywania trudnych społecznych problemów i napięć.

W 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” wyrażamy solidarność ze społeczeństwem Białorusi, walczącym dzisiaj o swoją podmiotowość. Życzymy wytrwałości i deklarujemy wsparcie.

Informujemy, że z uwagi na epidemię odwołane zostały wszelkie uroczystości centralne w Warszawie.
W imieniu Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” w Turku zapraszam na Mszę św. w intencji członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w 40-tą rocznicę powstania Związku.

reklama

Msza św. zostanie odprawiona w dniu 30 sierpnia br. o godz. 13.00 w Kościele p/w św. Barbary w Turku.

Modlić się będziemy o błogosławieństwo dla żyjących i życie wieczne dla zmarłych członków NSZZ „Solidarność” w 40.tą rocznicę powstania Związku.                                                                            

Serdecznie zapraszam
Przewodniczący Rady Oddziału
NSZZ „Solidarność’ w Turku
Andrzej Kałużny

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Listy do redakcji: Marsz Pamięci odwołany!

Listy do redakcji: Marsz Pamięci odwołany!

09-12-2020
Turek: Wspominali trudy stanu wojennego i losy...

Turek: Wspominali trudy stanu wojennego i losy walczących o wolność

13-12-2017
Marszem Pamięci uczcili 35. rocznicę...

Marszem Pamięci uczcili 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

13-12-2016
Naruszanie godności pracowniczej w Urzędzie...

Naruszanie godności pracowniczej w Urzędzie Miejskim w Turku

27-10-2016
Marsz Pamięci przejdzie ulicami Turku

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Turku

10-12-2015
Wideo: Podsumowano akcję przeciw zamknięciu...

Wideo: Podsumowano akcję przeciw zamknięciu Elektrowni Adamów

16-02-2015

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama