niedziela 01 sierpnia 2021

Jarosława, Justyny, Nadziei

17°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Arpinum i Rzym w latach 106–91 – Polska i USA w XXI wieku

Arpinum i Rzym w latach 106–91 – Polska i USA w XXI wieku
 

Opowiem wam teraz szanowni państwo historię Arpinum i Rzymu z lat dziewięćdziesiątych. W moim przekonaniu Arpinum to Polska albo nawet i Europa a Rzym to dajmy na to supermocarstwo jakim są Stany Zjednoczone. Małe, lecz stare miasteczko Arpinum, które w ostatnim stuleciu republiki rzymskiej miało wydać dwóch wybitnych ludzi: sławnego wodza, reformatora armii rzymskiej i przywódcę stronnictwa popularów, Gajusza Mariusza (ur. w 156 r. przed n.e.), oraz młodszego od niego o równe pięćdziesiąt lat, największego mówcę rzymskiego Marka Tulliusza Cycerona (ur. 106 r.), leżało w Górach Wolskijskich, w opiewanej później przez Horacego uroczej dolinie „milczącej” rzeki Lirys (dziś Garigliano).

Ciągnące się na przestrzeni ponad półtora kilometra, do dziś dnia istniejące cyklopie mury wraz z bramą świadczą o wieku tego prastarego grodu, zbudowanego ongiś przez spokrewnione z Latynami plemię Wolsków. Oczywiście, w drugim wieku przed naszą erą, w okresie działalności Mariusza, Wolskowie już od dawna stracili niezawisłość. Mały szczep, który jeszcze w początkach istnienia Rzeczypospolitej nadtybrzańskiej dawał się we znaki Rzymianom, nie mógł na dłuższy czas zachować swej odrębności, wobec istnienia na terenie południowej i środkowej Italii już w wieku IV dwóch potężniejszych związków: latyńskiego i samnickiego. Gdy Rzymianie w roku 305 przepędzili z Arpinum okupujących tę miejscowość Samnitów, nie usunęli się już stamtąd, a w roku 303 nadali Arpinum tzw. ograniczone obywatelstwo rzymskie bez prawa głosowania – civitas sine suffragio. W sto piętnaście lat później, w roku 188, miejscowość ta awansowała w hierarchii rozmaitych miast italskich, otrzymując pełne obywatelstwo rzymskie – civitas cum suffragio.

reklama

My mamy teraz obywatelstwo europejskie a Brytyjczycy nazywają się wciąż wyspiarzami. Nawet ostatnio oglądałem program sportowy na Canal + sport z Fabiańskim i Szczęsnym to jak zapytali się Brytyjczyka czym mają zapłacić za posiłek to powiedział, że wy jesteście Europejczykami to płacicie w euro ale ja jestem z wysp. Wracając do powiastki to pewnego dnia mieszkańcy zostali zapisani do jednej z trzydziestu pięciu tribus rzymskich – mianowicie do tribus Cornelia (Liv. 38, 36, 19). To tak jak ja uwielbiam jeździć do najszybszego miasta tego świata a mianowicie do Londynu to tak samo mieszkańcy jeśli mieli czas i ochotę, mogli jechać do Rzymu, brać udział w komicjach, wybierać konsulów i pretorów.

Dziś my jako naród jako Polacy też możemy głosować i startować do Parlamentu Europejskiego z każdego miejsca w Europie. Mamy tak zwane czynne i bierne prawo wyborcze w każdym z krajów UE czy EU co znaczy European Union. Dalej nie będę opisywał, gdyż jeśli ktoś ma ochotę to może sobie wypożyczyć albo znaleźć na Allegro książkę składającą się z dwóch tomów Kazimierza Kumanieckiego pod tytułem ,,Cyceron i jego współcześni” z wydawnictwa czytelnik. Nawet oglądałem jakiś czas temu program Tomasza Lisa czy byłem jego uczestnikiem w TVP w Warszawie jak gościem był Aleksander Kwaśniewski i powiedział coś ciekawego ale coś z czego nic konkretnego nie wynikało. A mianowicie chodzi o słowa cytuję „odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej to wszystkim ludziom w Polsce żyje się lepiej”.

I teraz w nawiązaniu do tego co ostatnio napisałem w felietonie pod tytułem „Donald Tusk: fotel premiera RP i same niepowodzenia”. Skoro już nam się żyje lepiej to czemu w Polsce nie tworzymy instytucji jak IMF. Czemu nie zaczyna nas interesować chęć by pomagać krajom trzeciego świata czy rozwiązywać konflikty w krajach, które dotknęła wojna, przemoc, chęć zniszczenia na przykład Stanów Zjednoczonych albo los czyli ubóstwo jakie spotkało w Chinach ludzi takich jak ja czy ty. Można by pisać w nieskończoność ale ja zakończę to w ten sposób: a co jeśli wrócimy ponownie w skórze ludzi, którym nie pomagamy jak możemy?

reklama

Adam Radzimski

Podobne artykuły

Pierwsza w Turku strefa wolna od dymu...

Pierwsza w Turku strefa wolna od dymu tytoniowego...

21-02-2020
Został kał i zęby - takie balangi tylko na 3...

Został kał i zęby - takie balangi tylko na 3 Maja....

14-04-2016
Tuliszków: Złożył skargę na sąsiada, potem na...

Tuliszków: Złożył skargę na sąsiada, potem na...

12-10-2015

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama