wtorek 28 września 2021

Libuszy, Wacławy, Wacława

18°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

VI Plener Malarski w Malanowie

VI Plener Malarski w Malanowie - Źródło: Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie
Źródło: Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie 

Plener malarski, jest pewnym etapem edukacji plastycznej i ważnym elementem rozwoju artystycznego dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Jest też okazją do kształcenia zmysłu obserwacji, wyczula na klimat, nastrój i piękno krajobrazu.

Mając na uwadze te aspekty Stowarzyszenie Nadzieja w Malanowie po raz szósty zorganizowało plener malarski Malowniczy Malanów, do organizacji którego włączyło się Centrum Kultury i Sztuki oraz malanowska biblioteka.

reklama

W sobotę 7 lipca 2012 r. 27 artystów wraz z opiekunami udało się w okolice Targówki i Miłaczewa aby uwiecznić na płótnach uroki tamtych krajobrazów. Bardzo ważnym aspektem wspólnego malowania były rozmowy o sztuce i wymiana doświadczeń warsztatowych. Artyści, a szczególnie ci początkujący, mogli skorzystać z rad i artystycznego wsparcia naszego gościa - artysty plastyka Romana Choinki. Pan Roman przez kilka lat był nauczycielem plastyki w Liceum Ogólnokształcącym w Turku. Obecnie mieszka w Zielonej Górze, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu reklamy wizualnej, malarstwa i rysunku w Zespole Szkół Plastycznych oraz Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji. Na plener przyjechał z najbliższą rodziną, żona i dwie córki aktywnie włączyły się do malowania. Uczestnicy pleneru mogli się przekonać, że praca w grupie osób o podobnych pasjach działa bardzo stymulująco, a wspólne malowanie stworzyło przestrzeń wzajemnych inspiracji, wymiany doświadczeń i dzielenia się sobą. Niejeden uczestnik mógł się przekonać, że zdobyte doświadczenie, możliwość otrzymania artystycznego impulsu i ożywienia twórczej duszy pozwoliły na przekroczenie własnych ograniczeń.

W niedziele popołudnie artyści wraz ze swoimi rodzinami i znajomymi przybyli na plac przed gimnazjum aby zaprezentować efekty swojej pracy i talentu. Swoją obecnością zaszczycili organizatorów: Ireneusz Augustyniak przewodniczący Rady Gminy Malanów, ks. prałat Stanisław Płaszczyk, dyrektorzy placówek oświatowych i prezesi stowarzyszeń. W roli konsultanta plastycznego wystąpił Roman Choinka, podkreślając, że wśród natłoku wydarzeń z całego świata, wśród codziennej krzątaniny wokół własnych, powszednich spraw, malowanie jest pewnego rodzaju wyspą duchową. Przy tym działaniu czas biegnie niepostrzeżenie i jest ciekawym doświadczeniem.

Organizatorzy bardzo dziękują artystom, którzy stanęli przy sztalugach i zechcieli podzielić się swoją wizją otaczającej przyrody, a byli to: rodzeństwo Jakub i Julia Czerniak, Natalia Aleksander, bracia Marcin i Jakub Orligóra, Alicja Mikosik, Weronika Mielcarek, Paulina Perlińska, Klaudia Borowska, Miłosz Nowak, Kinga Augustyniak, Ania Chojnacka, Łukasz Wilczyński, siostry  Justyna i Monika Orligóra, siostry Agnieszka i Aleksandra Borowskie, Patrycja Augustyniak, Martyna Choinka, Adrianna Choinka,  Jolanta Rzepka, Arkadiusz Rzepka, Justyna Zasadzka i Anna Choinka. Dziękujemy nauczycielom – opiekunom: Małgorzacie Karolak, Jolancie Rzepka, Beacie Górskiej, Emilii Stefaniak i Jackowi Stasińczukowi. Podziękowania kierujemy pod adresem dyrekcji gimnazjum, członków Stowarzyszenia Nadzieja, pracowników CKiS, GBP. Dziękujemy także Marcie Pawlic, która wystąpiła w roli konferansjerki oraz Karolowi Dewickiemu i Tomkowi Chojnackiemu za pomoc techniczną przy organizacji pleneru.

reklama

Plener był jednym z działań Stowarzyszenia Nadzieja w Malanowie realizowanych w ramach projektu „Ze sztuką przez pokolenia” jako zadanie zlecone przez Wójta Gminy Malanów.

Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie

Z prezentacją dorobku artystycznego, powstałego podczas VI Pleneru Malarskiego można zapoznać się zaglądając na oficjalną stronę Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie - www.ckis.malanow.pl.

Podobne artykuły

Gmina Malanów wesprze zakup nowego auta dla PSP...

Gmina Malanów wesprze zakup nowego auta dla PSP Turek

9 lip.
Jednogłośne wotum zaufania i absolutorium dla...

Jednogłośne wotum zaufania i absolutorium dla wójta...

30 czerw.
Zniszczono świąteczne ozdoby na pl. Wojska...

Zniszczono świąteczne ozdoby na pl. Wojska Polskiego

21-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama