wtorek 21 września 2021

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

3°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Gimnazjaliści w Centrum Nauki Kopernik

Gimnazjaliści w Centrum Nauki Kopernik
 

Dnia 6.02.2013r młodzież Gimnazjum nr2 im. M. Kopernika zwiedziła Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy poprzez samodzielne doświadczenia. Uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak prawdziwi badacze, zrozumieć wiele zjawisk i rozbudzić w sobie pasję odkrywcy.

Korzystając z ponad 450 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych, uczniowie samodzielnie testowali możliwości ludzkiego organizmu, sprawdzali czy można wpłynąć na otaczający świat. Poszukiwali odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, wykorzystując zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. W galerii "Świat w ruchu” wielkie wrażenie zrobił symulator trzęsienia ziemi oraz model ludzkiego szkieletu na rowerze.

reklama

W galerii "Człowiek i środowisko” uczestnicy wycieczki sami stawali się eksponatami. Przedmiotem obserwacji stawało się ich własne ciało, jego sprawność, ograniczenia i możliwości. Historię ludzkiej cywilizacji oraz najważniejsze wynalazki tj. radio, Internet, film poznaliśmy w galerii "Korzenie cywilizacji”. Dużym zainteresowaniem cieszył się robot Elektrybałt, który potrafi układać i mówić wiersze.

W ,,Strefie światła” przekonaliśmy się jak łatwo oszukać nasz wzrok. Poznaliśmy własności światła, a także doświadczyliśmy różnego rodzaju iluzji optycznych. Korzystaliśmy z laserowego podsłuchu, lustra fenickiego i pokoju Archimedesa.

Po zwiedzeniu wystaw ogólnych uczniowie z niecierpliwością czekali na zajęcia edukacyjne
w laboratoriach fizycznym, biologicznym i pracowni robotycznej. 

reklama

W laboratorium fizycznym dowiedzieli się wielu ciekawych wiadomości z optyki, samodzielnie przeprowadzali doświadczenia ze światłem. Tajemnicze skróty, które można zobaczyć na obiektywach aparatów fotograficznych – XR, LD, ED, ASP, APO – po zajęciach stały się całkowicie zrozumiałe.

W laboratorium biologicznym – uczniowie poznali czym jest m.in. termocykler, komora laminarna czy pipeta automatyczna. Badali przepuszczalność iłu, lessu, gliny i piasku. Dowiedzieli się, czym jest fotosynteza i gdzie zachodzi.

W laboratorium robotycznym młodzież samodzielnie skonstruowała i zaprogramowała robota strzelającego bramki. Uczniowie stworzyli drużynę cyberpiłkarzy i rozegrali mecz. Na koniec jak w każdym dobrym meczu zorganizowano konkurs rzutów karnych. Była to świetna zabawa i wspaniała lekcja.

Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z  zajęć, zdobyte wiadomości wykorzystają w szkole i życiu codziennym. Każdy nauczył się czegoś nowego i ciekawego, jednocześnie dobrze się bawiąc. Centrum Nauki Kopernik to wspaniałe miejsce do rozbudzania ciekawości i stawiania samodzielnych kroków w poznawaniu świata.

Na zakończenie wycieczki pospacerowaliśmy po Starym Mieście i pełni wrażeń wróciliśmy do Turku. Organizatorami wycieczki były p. B. Knop – kierownik wycieczki, K. Włodarczyk, H. Przygocka, E. Misiak,. E. Piotrowska.

Opracowała: Barbara Knop, Halina Przygocka

Podobne artykuły

Konkurs recytatorski w Tuliszkowie

Konkurs recytatorski w Tuliszkowie

09-04-2018
Sprawdź poprawność ustawienia świateł w...

Sprawdź poprawność ustawienia świateł w samochodzie

14-12-2016
Masz ładną choinkę? Pochwal się nią!

Masz ładną choinkę? Pochwal się nią!

04-01-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama