Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Inscenizacją uczczą odzyskanie niepodległości

Inscenizacją uczczą odzyskanie niepodległości - Foto: Dariusz Zaród
Foto: Dariusz ZaródŹródło: facebook.com/pages/Ostrowska-Grupa-Rekonstrukcji-Historycznej/ 

Obchody Święta Niepodległości to nie tylko pełne patosu uroczystości dla lokalnych elit. Przekonują o tym Wójt Gminy Brudzew, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury „Wozownia” w Kolnicy oraz Towarzystwo Przyjaciół Brudzewa, którzy organizują inscenizację historyczną z okazji 11 listopada.

Obchody zostały przeniesione do lasu sacalskiego, przy obelisku upamiętniającym Powstańców Styczniowych. O godz. 14.00 odbędzie się tam polowa Msza Święta, o godz. 15.00 Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej przedstawi mieszkańcom inscenizacje dotyczące wydarzeń zarówno z roku 1863 jak i 1918.

reklama

Przybyli zobaczą m.in. umundurowanie i broń powstańców, inscenizacje ukazujące pracę sanitariuszy, niemieckie patrole, zwiady konne i wiele innych scen oddających dramatyzm obu niezwykle ważnych okresów w historii naszego kraju i regionu.

Jest to nie tylko ciekawy sposób na uczczenie pamięci przodków, ale i ważna lekcja historii. Inscenizacje historyczne cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ wzbudzają ciekawość, obrazowo i dynamiczne oddają to, czego sucha, książkowa wiedza nie jest w stanie przekazać. Samo miejsce, naznaczone piętnem historii na pewno spotęguje wrażenia widzów.

Dyrektor GOK „Wozownia”, Nina Kropidłowska, zaznacza, że to całkowicie nowa inicjatywa, stworzona specjalnie dla mieszkańców gminy i powiatu: - Zaistniała potrzeba, żeby zaktywizować społeczność do udziału w takich wydarzeniach. Od pewnego czasu udział w obchodach świąt biorą tylko osoby, które w pewien sposób są do tego zobowiązane.

Znajomość historii własnego kraju oraz regionu jest ważna, ponieważ wzmacnia poczucie patriotyzmu i narodowej więzi. Pozwala także docenić poświęcenie naszych przodków, którzy oddali życie dla wolności swoich potomków. Na pewno czas spędzony na obchodach Święta Niepodległości nie będzie stracony.

reklama

M.A.

Podobne artykuły

Będą nowe wozy dla strażaków z OSP Tuliszków i...

Będą nowe wozy dla strażaków z OSP Tuliszków i...

20 st.
Projekt historyczno-edukacyjny

Projekt historyczno-edukacyjny "Zrozumieć...

28-10-2021
Kolejne zmiany w budżecie gminy Brudzew....

Kolejne zmiany w budżecie gminy Brudzew. Kolnica...

30-09-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama