środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Uczniowie ogólnika wywalczyli III miejsce

III Konkurs wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego rozstrzygnięty

Uczniowie ogólnika wywalczyli III miejsce
 

III konkurs wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego już za nami. Studenci oraz wykładowcy Katedry Filologii po raz trzeci zorganizowali dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych konkurs krajoznawczy, którego eliminacje odbywały się w szkołach już od połowy października, a finał został przeprowadzony w ostatni wtorek, 19-go listopada 2013 w auli PWSZ w Koninie. Przybyłych do naszej uczelni uczniów oraz ich opiekunów, nauczycieli języka niemieckiego, powitali studenci oraz kierownik Katedry Filologii, dr Anna Stolarczyk-Gembiak. Oficjalnego otwarcia konkursu dokonał natomiast JM Rektor PWSZ, prof. dr hab. Mirosław Pawlak.

‹Pomysł zorganizowania konkursu krajoznawczego o charakterze quizu, który miałby na celu popularyzowanie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych zrodził się przed kilkoma laty, kiedy to formuła popularnych konkursów językowych zaczęła się wyczerpywać. Rosnąca z roku na rok popularność konkursu z wiedzy o krajach niemieckojęzycznych świadczy z pewnością o trafności tej decyzji.

reklama

Zainteresowanie tegorocznym konkursem ze strony szkół przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Podczas gdy w roku ubiegłym do rywalizacji przystąpiło 11 drużyn, w tym roku zgłosiło się 18 szkół, które reprezentowane były przez 3-osobowe zespoły. W sumie do PWSZ przybyło ponad 50 uczniów z liceów ogólnokształcących, zespołów szkół technicznych, technicznych i hutniczych, zawodowych i ekonomicznych z Wrześni, Słupcy, Kleczewa, Koła, Turku, Radziejowa i Konina. Uczniowie biorący udział w konkursie odpowiadali na pytania z zakresu historii, polityki, literatury, architektury, sportu i życia codziennego Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Podobnie jak w ubiegłym roku organizatorzy z uznaniem podkreślili wysoki poziom przygotowania uczestników.

III edycja konkursu miała dość dramatyczny przebieg. W pierwszej rundzie pytań 7 zespołów uzyskało maksymalną ilość punktów i przeszło do drugiej rundy. O pozostałe dwa miejsca w drugiej rundzie walczyło natomiast aż 10 drużyn. Zacięta dogrywka rozbiła niemalże bank pytań przygotowanych przez organizatorów. Druga runda przebiegła już spokojniej i do trzeciej rundy przeszły 3 drużyny, które w ścisłym finale walczyły o miejsca I – III. Ostatecznie najlepsza okazała się drużyna Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego z Koła, miejsce drugie przypadło drużynie Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza z Wrześni, a trzecie miejsce drużynie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki z Turku.

Konkurs prowadzili studenci II i III roku germanistyki, Magdalena Sucharska i Karol Truschke (moderacja), Joanna Dobrucka i Eliza Pastuch (konkurs), natomiast prezentację studiów na kierunku język niemiecki z przedsiębiorczością i językiem biznesu przeprowadziły Marta Małecka i Ilona Paszek-Heydrich. Organizatorami i jednocześnie członkami jury byli mgr Dariusz Dolatowski oraz dr Grzegorz Pawłowski. Szczególne podziękowania organizatorzy składają pani prof. dr hab. Kazimierze Myczko za wygłoszony wykład: „Jak uczyć się języka niemieckiego”, który zakończył III konkurs krajoznawczy.

dr Grzegorz Pawłowski
Katedra Filologii PWSZ w Koninie
*tytuł pochodzi od redakcji

2
3
4
5
6
7
8
9

Podobne artykuły

Po dyplom z Akademią. ANS w Koninie rozpoczęła...

Po dyplom z Akademią. ANS w Koninie rozpoczęła...

5 lip.
Wideo: Rozwój kompetencji przyszłości szansą...

Wideo: Rozwój kompetencji przyszłości szansą dla...

15-03-2018
Znasz kilka języków - masz dobrą pracę. O tym,...

Znasz kilka języków - masz dobrą pracę. O tym, jak...

30-11-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama