niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

9°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Marszem uczcili ofiary grudnia

Marszem uczcili ofiary grudnia  - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Choć obecnie większość z nas powoli zaczyna żyć przedświąteczną gorączką i oddaje się wizytom w marketach i sklepach z zabawkami, nie wszystkim grudzień kojarzy się jedynie z radosnym czasem świąt. Dowodem tego był dzisiejszy „Marsz Pamięci”.

Wydarzenie było uczczeniem – bolesnej dla wielu osób – rocznicy 13 grudnia 1981 roku. 32 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia w Polsce wprowadzony został przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego stan wojenny, a mieszkańcy naszego kraju musieli borykać się z tą trudną sytuacją do lipca 1983 roku.

reklama

Aby zdarzenia tamtych dni nie popadły w zapomnienie, na terenie Polski odbyły się „Marsze Pamięci” Akcja ta nie ominęła także Turku. Do udziału w niej zaproszeni zostali mieszkańcy miasta i okolic, poczty sztandarowe zakładów pracy, organizacji samorządowych, zawodowych, społecznych, związkowych, szkół i stowarzyszeń. Uczestnicy obchodów w piątkowy wieczór, 13 grudnia, zgromadzili się na Placu Wojska Polskiego.

Uczestnicy „Marszu Pamięci” przemaszerowali ul. Kolską, Kolską Szosą, Armii Krajowej, Broniewskiego i kard. S. Wyszyńskiego. Działanie to było symbolicznym sposobem złożenia hołdu osobom, które zdobyły się na wiele poświeceń po to, by możliwe było zbudowanie wolnej Polski. Uczestnicy wydarzenia udali się na mszę św. odprawioną w kościele pw. Św. Barbary.

AW

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Marsz Pamięci odwołany!

Listy do redakcji: Marsz Pamięci odwołany!

09-12-2020
Uczcili 38 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego

Uczcili 38 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego

14-12-2019
13 grudnia Marsz Pamięci przejdzie ulicami Turku

13 grudnia Marsz Pamięci przejdzie ulicami Turku

11-12-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama