piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

9°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

LGD T.U.R. pokazało "Wspomnienia wiecznie żywe"

LGD T.U.R. pokazało
Foto: M. DeruckiŚwiadkowie wydarzeń z czasów II wojny światowej utrwalili swoje wspomnienia dla potomnych 

Lokalna historia jest bardzo ważnym elementem spajającym społeczność. Im większe i starsze drzewo, tym głębiej sięgają jego korzenie. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Stowarzyszenie LGD T.U.R., które w dniu dzisiejszym zaprezentowało publikację pt. „Wspomnienia wiecznie żywe” - świadectwo tego, co działo się na naszych ziemiach podczas II wojny światowej.

Nasze okolice przesiąknięte są historią. Jedną z jej czarnych kart na pewno jest okres II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej, który dla wielu mieszkańców zakończyły się tragicznie. By pamięć o tych wydarzeniach trwała w świadomości młodszych pokoleń Stowarzyszenie wydało niezwykłą publikację, która zawiera naoczne relacje świadków tych wydarzeń. Dzisiaj oficjalnie zaprezentowano ją w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalach Księżych.

reklama

Okoliczne gminy zgromadziły ogromną ilość materiałów, przeprowadzano także spotkania z osobami, które pamiętają jak wyglądało życie na naszych ziemiach jeszcze niespełna 70 lat temu. Owocem tych działań jest 380 stron wyjątkowej publikacji. Książka została wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy. Już niedługo będzie dostępna w bibliotekach, a także w wersji elektronicznej na stronach stowarzyszenia oraz gmin mających swój udział w projekcie. Album nie będzie przeznaczony do sprzedaży.

Podczas dzisiejszego spotkana wystąpił zespół „Znad Swędrni”, który przeniósł zgromadzonych w klimat tamtych czasów. Na pewno jest to ważna lekcja pokory dla tych, którzy na szczęście nie pamiętają tragicznych wydarzeń z lat 1939-45. Zachęcamy do przeczytania!

ma


 

Foto: M. Derucki2
Foto: M. Derucki3
Foto: M. Derucki4
Foto: M. Derucki5
Foto: M. Derucki6
Foto: M. Derucki7
Foto: M. Derucki8
Foto: M. Derucki9

Podobne artykuły

Wideo: Chcą przywrócić dawne odmiany drzew...

Wideo: Chcą przywrócić dawne odmiany drzew...

27-11-2020
Pierwszy w regionie festiwal chleba i filmów...

Pierwszy w regionie festiwal chleba i filmów...

01-09-2019
Festiwal chleba i filmów kulinarnych

Festiwal chleba i filmów kulinarnych "Kultura ze...

21-08-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama