czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

18°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Pierwszy w regionie festiwal chleba i filmów kulinarnych "Kultura ze smakiem"

Pierwszy w regionie festiwal chleba i filmów kulinarnych
foto: JM 

Kreatywność, aromat, smak, rozrywka…. Za nami pierwszy w naszym regionie festiwal chleba i filmów kulinarnych pod nazwą „Kultura ze smakiem”! Fundacja ze Smakiem pod przewodnictwem Magdaleny Ciołek przygotowała dla nas sporą dawkę atrakcji, takich jak konkurs na najsmaczniejszy chleb, czy pokaz filmów i pieczenia chleba wraz z degustacją.

Jak na poważny festiwal przystało – osoby fizyczne, koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia z obszaru działania Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. mogły powalczyć o tytuł najsmaczniejszego – wypieczonego przez siebie domowego chleba. Do Krwon w celu rywalizacji przybyło czternastu chlebowych reprezentantów o takich nazwach jak „Zwykły chlebek pszenny”, „Smulski chlebuś”, „Chleb Uli”, „Chleb Wiejski”, „Orkiszowa Focaccia”, „Pęcherzewianek”, czy „Chleb Pszczelarski” i nie tylko.

reklama

Profesjonalne jury: Magdalena Ciołek, Arleta Jakubowska oraz  Wojciech Lewandowski z należytą dokładnością oceniało prezentowane bochenki. Jak sami przyznali, wybór najlepszego należał do  niesamowicie trudnych decyzji, bowiem nie było złego chleba – wszystkie na swój sposób zauroczyły komisję konkursową. Ostatecznie tytuł najsmaczniejszego chleba powędrował do Marianny Kurzawy, mieszkanki gminy Przykona, która upiekła „Smulski chlebuś”. Zwyciężczyni sztuką wypiekania chleba interesuje się już od czasów młodości, kiedy to mama przekazała jej wiedzę oraz pasję. Obecnie jednak nie zajmuje się już tym tak często, tym bardziej po usłyszeniu werdyktu nie kryła zdziwienia i wzruszenia. Wyróżnienia powędrowały do Koła Gospodyń Wiejskich w Pęcherzewie z gminy Brudzew za sprawą „Pęcherzewianka”, który zachwycił jurorów wyglądem i smakiem oraz do Moniki Mocnej z gminy Brudzew, wypiekającej zdrowy chleb orkiszowy.

W programie festiwalu „Kultura ze smakiem” nie zabrakło pokazu trzech filmów: dla najmłodszych „Charlie i fabryka czekolady” i nieco starszych „Podróż na sto stóp”; „Życie od kuchni”. Centrum uwagi uczestników skupił także pokaźnych rozmiarów piec chlebowy, w którym odbył się pokaz tradycyjnego pieczenia chleba wraz z degustacją. Podczas festiwalu każdy miał okazję skosztować również pierwszej z obszaru potrawy wpisanej na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tj. Szlachetnej Poleweczki z Ziemi Tureckiej.

Dla niezorientowanych: Czym jest fundacja ze Smakiem? Powstała ona w 2006 r. z myślą, by wspierać rozwój obszarów wiejskich. Założycielami byli ówcześni włodarze 6 gmin wiejskich powiatu tureckiego oraz dwóch gmin ościennych – powiatu kolskiego i sieradzkiego. W ramach jej działalności przewidziano wynajem powierzchni, przetwórstwo owoców i warzyw, sprzedaż przetworów m.in. konfitury, powidła, soki, chipsy owocowo-warzywne, sprzedaż przetworów z probiotykami, organizację warsztatów kulinarnych, organizację szkoleń w zakresie zdrowego trybu życia. Jedna z inicjatyw fundacji to powstanie Inkubatora Kuchennego, którego otwarcie niedawno relacjonowaliśmy:  https://www.turek.net.pl/powiat/27387-wideo-uroczyscie-uruchomiono-dzialalnosc-inkubatora-kuchennego-fundacji-ze-smaki

Pierwszy w regionie festiwal chleba i filmów kulinarnych „Kultura ze smakiem”  przyciągnął wielu pasjonatów sztuki wypiekania chleba i nie tylko. Kto wie, może kolejna edycja sprawi, że konkursowych chlebków przybędzie nawet dwa razy więcej? To się okaże, tymczasem zapraszamy naszych czytelników do fotogalerii – uwaga, ślinka cieknie na sam widok „prac konkursowych”!

reklama
foto: JM2
foto: JM3
foto: JM4
foto: JM5
foto: JM6
foto: JM7
foto: JM8
foto: JM9
foto: JM10
foto: JM11
foto: JM12
foto: JM13
foto: JM14
foto: JM15
foto: JM16
foto: JM17
foto: JM18
foto: JM19
foto: JM20
foto: JM21
foto: JM22
foto: JM23
foto: JM24
foto: JM25
foto: JM26
foto: JM27
foto: JM28
foto: JM29
foto: JM30
foto: JM31
foto: JM32
foto: JM33
foto: JM34
foto: JM35

Podobne artykuły

Magia w Wozowni. Joanna Aleksandrowicz...

Magia w Wozowni. Joanna Aleksandrowicz zaczarowała...

30 lip.
Koncert

Koncert "Od Nocy do Nocy". Wyjątkowe widowisko...

26 lip.
Były wianki, ognisko a nawet poszukiwania...

Były wianki, ognisko a nawet poszukiwania kwiatu...

30 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Turek ponownie na asfaltowej fali. Widowiskowe...

Turek ponownie na asfaltowej fali....

1 paźd.
Strażaczki z Kalinowej najlepsze! Kobiety na...

Strażaczki z Kalinowej najlepsze!...

12 wrz.
Druhowie z OSP Janiszew mistrzami powiatu...

Druhowie z OSP Janiszew mistrzami...

12 wrz.
Było smacznie i inspirująco! Na dożynkach w...

Było smacznie i inspirująco! Na...

5 wrz.
Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

1 wrz.
Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica agresji...

Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica...

1 wrz.
reklama
reklama
reklama