sobota 15 sierpnia 2020

Marii, napoleona, Stelii

reklama

Młodzież ZST wie, jak nie dać się rakowi

Młodzież ZST wie, jak nie dać się rakowi
 

Choroba nowotworowa to temat trudny, o którym niezbyt często nastolatkowie rozmawiają w swoim gronie czy też w domu rodzinnym, a to spory błąd. Na szczęście wiedzę społeczeństwa w kwestii raka można podnieść. Uczynili to uczniowie Zespołu Szkół Technicznych podczas Dnia Hakowicza.

Wspomniane wydarzenie odbyło się w dniu 21 lutego. Wtedy to w auli ZST zorganizowane zostało specjalne spotkanie informacyjne, poświęcone nowotworom układu limfatycznego czyli chłoniakom, w którym wzięli udział uczniowie tejże placówki. Młode osoby dowiedziały się od swoich koleżanek i kolegów „hakowiczów” – czyli Marty Dużyńskiej, Eweliny Ptak, Agaty Ściborowskiej, Natalii Sobczak i Michała Trzcińskiego – czym właściwie jest chłoniak, jakie objawy wskazywać mogą na posiadanie tego typu choroby oraz jak można zniwelować ryzyko zachorowania na nowotwory. Słuchacze mieli okazję udowodnić, że przekazana wiedza nie „poszła w las”, rozwiązując krótki quiz i zdobywając upominki. Ponadto młodzież ZST otrzymała od „hakowiczów” pyszne i zdrowe jabłka, ulotki informacyjne oraz mające przypominać o profilaktyce „antychłoniakowe” bransoletki. Zachęceni tymi gestami nastolatkowie mogli podpisać deklarację „Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego”.

reklama

Nad poczynaniami uczniów w trakcie Dnia Hakowicza czuwały przedstawicielki kadry szkoły czyli nauczycielka języka angielskiego - Marta Piątkowska oraz psycholog szkolny -  Aleksandra Milczarek. Nagrody rzeczowe dla uczestników quizu, materiał do wykonania bransoletek oraz przekąski ufundowali partnerzy akcji – firmy EK Elektrokabel i PROFIm.

Dzień Hakowicza to działanie będące elementem większej całości, gdyż Zespół Szkół Technicznych przyłączył się do Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka Na Raka”, którego celem jest oswajanie nastolatków z tematem chorób nowotworowych i zarazem kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród wszystkich dorosłych Polaków, niekoniecznie uczniów szkół średnich. W ramach działania odbył się już Marsz Hakowicza ulicami Turku, a także przeprowadzona została akcja informacyjna, skierowana do rodziców przybyłych na ostatnią wywiadówkę. Ponadto „hakowicze” wezmą również udział w spotkaniach informacyjnych, które odbędą się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym  w Turku, Szkole Podstawowej w Wyszynie oraz w Gimnazjum w Dobrej.

AW

Podobne artykuły

Znamy wyniki matur 2020 w powiecie tureckim....

Znamy wyniki matur 2020 w powiecie tureckim....

11 sierp.

"Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą" czyli akcja...

9 lip.
Ruszyły Matury 2020. Do egzaminu przystąpiło...

Ruszyły Matury 2020. Do egzaminu przystąpiło 572...

8 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama