piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

17°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

94. Rocznica Cudu nad Wisłą - weź udział w obchodach

94. Rocznica Cudu nad Wisłą - weź udział w obchodach - Foto: wikipedia.org / Adam Dulęba
Foto: wikipedia.org / Adam Dulęba 

Już jutro mieszkańcy Turku wezmą udział w obchodach 94. Rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczną się od Mszy Świętej (kościół NSPJ, godz. 10.00) oraz poświęcenia tablicy z nazwą Ronda im. Antoniego Baszkowskiego.

Bitwa warszawska, która została stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku uważana jest przez wielu historyków za jedną z przełomowych bitew w historii świata. Wygrana walka z bolszewikami  była decydująca dla zachowania niepodległości przez Polskę i kluczowa dla zahamowania rewolucji. Ogromną rolę odegrał Naczelny Wódz Józef Piłsudski, którego manewry skutecznie zablokowały działania przeciwnika.

reklama

Nie można więc było wybrać innego miejsca na przebieg dalszych uroczystości niż plac przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego (Park Miejski im. Żerminy Składkowskiej). Tam też o godz. 11.00 odbędą się wystąpienia okolicznościowe, apel poległych, wręczenie odznaczeń i złożenie kwiatów.

O godz. 12.00 będzie miało miejsce Kolarskie Kryterium Uliczne – Memoriał Edwarda Gałczyńskiego i Mirosława Rabczewskiego (ul. Kaliska), którego organizatorami są Urząd Miejski w Turku, Turkowskie Towarzystwo Cyklistów oraz OSiR Turek.

Warto wziąć udział w obchodach upamiętniających ważną część naszej historii, by uczcić pamięc poległych, a także pogłębić swoją wiedzę na temat  wydarzeń sprzed 94 lat. Zachęcamy do udziału!

ma

94. Rocznica Cudu nad Wisłą - weź udział w obchodach

Podobne artykuły

Uczcili 101. rocznicę

Uczcili 101. rocznicę "Cudu nad Wisłą"

16-08-2021
101. Rocznica Cudu nad Wisłą - weź udział w...

101. Rocznica Cudu nad Wisłą - weź udział w obchodach

12-08-2021
Setna rocznica Cudu nad Wisłą. Na pamiątkę...

Setna rocznica Cudu nad Wisłą. Na pamiątkę Bitwy...

15-08-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama