środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Jasak narzeka na zbyt drogie podręczniki

Jasak narzeka na zbyt drogie podręczniki - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Wysokie koszty zakupu książek dla młodzieży uczącej się, a także wprowadzanie do szkół coraz to nowszych podręczników – te zjawiska głośno napiętnował podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Turku Dariusz Jasak. – Chcę, by władze wiedziały, że rodzice mają świadomość, że są łupieni przez biznesy wielkich wydawnictw, które przy pomocy Rządu każą nam rokrocznie kupować nowe książki tłumacząc nam, że w ten sposób dzieci lepiej przyswoją wiedzę. Gdy jednak przychodzi Rządowi płacić za podręczniki pierwszoklasistów, to okazuje się, że akurat te mogą być wielokrotnego użytku. Nie damy się strzyc z naszych pieniędzy! – mówił radny.

Dariusz Jasak zabrał głos podczas interpelacji: – Proszę pana burmistrza o szczegółowe informacje na temat realizacji w naszym mieście rządowego programu Wyprawka Szkolna. Interesuje mnie czy jakaś suma wraca do budżetu państwa. Pytam o to, ponieważ w 2013 kwota dotacji dla całego państwa wynosiła prawie 120 mln zł, z czego 22 mln wróciły z powrotem do budżetu, nie zostały rozdysponowane.

reklama

Radny Jasak nie poprzestał na tej wypowiedzi i poszedł dalej, postulując konieczność walki z opróżnianiem portfeli rodziców. – W swoich interpelacjach już wcześniej poruszałem problem podręczników szkolnych. Zdaję też sobie sprawę, że jako samorząd niewiele w tej kwestii możemy uczynić, jednak rodzice są zniesmaczeni tym, że w pierwszych klasach szkoły podstawowej, gdy podręcznik jest zapewniany przez państwo, jest on tak skonstruowany, że można z niego korzystać przez wiele lat, zaś w klasach późniejszych podręczniki są praktycznie jednorazowe. One potem nie nadają się niby do ponownego wykorzystania tylko dlatego, bo zmienia się podstawa programowa, albo polega to na dodaniu do starego podręcznika kilku tematów i pozmienianiu kolejności – mówił Dariusz Jasak, choć np. radny Marczewski podpowiadał mu, że te pretensje powinien raczej zgłaszać do ministra edukacji.

Ostatecznie radny Jasak zaapelował do samorządowców o podjęcie inicjatyw samorządowych: – Można wykorzystać nasze miejsce w Związku Miast Polskich, aby nacisk na instytucje rządowe był skuteczny. One może zmuszą Ministerstwo Edukacji i powiązane z nim wydawnictwa do projektowania podręczników wielokrotnego użytku.

Póki co podczas sesji radny Jasak dowiedział się, że w Turku pieniądze przekazywane przez wojewodę w ramach programu Wyprawka Szkolna wykorzystywane są skrupulatnie, dzięki czemu ani w 2012 ani 2013 roku żadne przysługujące na ten cel środki nie zostały zwrócone z powrotem.

AW

Podobne artykuły

Posłużą do nauki i rozrywki. Nowy sprzęt...

Posłużą do nauki i rozrywki. Nowy sprzęt komputerowy...

11 paźd.
Nowy sprzęt komputerowy dla dzieci z gminy Brudzew

Nowy sprzęt komputerowy dla dzieci z gminy Brudzew

8 paźd.
Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie...

Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie słuchali....

7 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama