środa 29 września 2021

Michaliny, Michała, Rafała

9°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

ZHP: Przygotowania do wielkiej rocznicy

ZHP: Przygotowania do wielkiej rocznicy - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Rok 2015 jest dla wszystkich harcerzy z Turku i okolic, zgromadzonych w Związku Harcerstwa Polskiego, rokiem wyjątkowym. Mija właśnie okrągła, setna rocznica powstania ZHP na ziemiach turkowskich.

O swoich planach na obchody setnej rocznicy harcerze, w osobach Emilia Nowald, Franciszek Pyziak, Marta Bakalarz oraz Robert Chmielewski, poinformowali podczas czwartkowej (22 stycznia) konferencji prasowej. Spotkanie z mediami miało miejsce miejsce w Muzeum Miasta Turek i nie było przypadkowe, gdyż turkowskie muzeum odegra ważną rolę w tegorocznych obchodach. Poza tym aktualna siedziba ZHP w Turku, przy ul. Tadeusza Kościuszki 13 wymaga gruntownego remontu.

reklama

Jak poinformował szef sztabu Franciszek Pyziak, przygotowania do obchodów 100-lecia rozpoczęły się już 3 lata temu. Jeszcze pod koniec 2011 roku reaktywowano Powiatową Rada Przyjaciół Harcerstwa, której przewodniczącym został, zgodnie z tradycją, Starosta Turecki. Wtedy też rozpoczęła się rekrutacja osób, które chciałyby zostać opiekunami i instruktorami drużyn harcerskich. W roku 2014 powołano komitet organizacyjny obchodów 100-lecia.

Warto zaznaczyć, że w obchodach wezmą również udział harcerze z Uniejowa, Goszczanowa i Jeziorska, gdyż w przeciągu ostatnich stu lat, miejscowości te leżały w granicach administracyjnych powiatu tureckiego podlegając pod hufiec w Turku.

Jak mają wyglądać obchody 100-lecia ZHP na Ziemiach Turkowskich? W związku z tym, że najważniejszymi wydarzeniami w kalendarzu harcerskim są zloty, „Zlot Stulecia” planowany jest 12, 13 i 14 czerwca tego roku. Miejscem obozowiska będzie najprawdopodobniej boisko za Gimnazjum nr 2 w Turku. Miesiąc wcześniej, 3-go Maja otwarta zostanie wystawa ukazująca wiek działalności turkowskiego ZHP. Miejscem ekshibicji będzie Muzeum Miasta Turku. Rozważane jest również ustawienie Kamienia Pamięci przy turkowskim I LO.

reklama

Pod szyldem Bibliotheca Turcoviana zostanie wydana monografia hufca, a wpłacając cegiełkę można zgłosić swoją ulubioną piosenkę do śpiewnika „100 piosenek na stulecie”. Ponadto odbędą się cykliczne wydarzenia, takie jak „Złaz śladami Złotego Tura” czy „Światowy Dzień Myśli Harcerskiej”.

Tradycje służby harcerskiej na ziemiach turkowskich mają prawie sto lat. Pierwsza drużyna powstała w Turku w roku 1915 i miała charakter tajny. Jej opiekunem i inicjatorem był nauczyciel fizyki w Progimnazjum Męskim Stanisław Kączkowski. Przez prawie wiek trwania harcerskiej służby była ona związana ze szkolnictwem oraz wspierana przez społeczny Ruch Przyjaciół Harcerstwa.

Jeszcze w latach 70. w całym powiecie brać harcerska liczyła ponad 4,5 tysiąca osób, teraz mundury ma ok. 200. Po transformacji ustrojowej, w latach 90. harcerstwo zostało pozbawione dofinansowania, co doprowadziło do przerwania działalności ZHP w Turku. Próba reaktywacji ZHP w powiecie tureckim trwa od 2002, jednak jak podkreślają druhowie, bez przyjaciół i ich wsparcia finansowego harcerstwo nie istnieje.

Aby wspomóc harcerzy wystarczy wpłacić dowolną kwotę na konto Komendy Hufca ZHP Turek o nr 53 1090 1359 0000 0001 1290 6929. Aby wybrać ulubioną piosenkę do śpiewnika wystarczy załączyć dopisek Śpiewnik i podać tytuł ulubionej piosenki oraz swoje imię i nazwisko.

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z hufcem: turek@zhp.wlkp.pl lub dzwoniąc pod nr tel. 63 278 40 05.

md

Podobne artykuły

IX Złaz

IX Złaz "Śladami Złotego Tura" czyli harcerski rok...

27 wrz.

"Zielony Płomień" zapłonął przy harcerskich...

16 sierp.
Harcerskie

Harcerskie "Spiewogranie" już w niedzielę. Harcerze...

12 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama