wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

Ciepło dla Turku: Dlaczego GETEC? Władze odpowiadają

Ciepło dla Turku: Dlaczego GETEC? Władze odpowiadają - foto: M. Derucki
foto: M. DeruckiPrezes PGKiM, Mirosław Wypiór 

W poniedziałek 25 maja doszło do zakończenia procedury drugiego przetargu na budowę źródła ciepła na Turku. Okazało się, że wśród 4 zainteresowanych podmiotów, tylko GETEC był w stanie podjąć ryzyko inwestycyjne, obniżając przy tym zaproponowaną w poprzednim przetargu cenę za produkcję ciepła. W miniony piątek, 29 maja, odbyła się konferencja prasowa z udziałem burmistrza Romualda Antosika oraz prezesa PGKiM, Mirosława Wypióra, podczas której wyjaśnili jak wyglądała druga procedura przetargowa oraz dlaczego oferta GETEC jest, wg nich, dla naszego miasta atrakcyjna.

Tym razem swoje stanowiska negocjacyjne 4 firmy zainteresowane budową źródła ciepła w Turku: Getec heat&power AG, SFW Energia Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, PGNiG Termika S.A., Konsorcjum Eneris Surowce S.A. Ostatecznie wszystkie firmy poza GETEC nie podjęły ryzyka inwestycyjnego.

reklama

Lepsze warunki cenowe dla mieszkańców

Powtórzenie procedury co prawda wiązało się z ryzykiem, ale przyniosło wymierne rezultaty dla mieszkańców. Dzięki doświadczeniu, jakie zyskał zespół przygotowujący kolejną specyfikację przetargową, udało się znacznie dopracować dokument.

Tym razem ogłoszony przetarg został oparty na przepisach kodeksu cywilnego i dzięki innej podstawie prawnej był on przeprowadzony w szybszym tempie niż poprzedni. Priorytetem nadal pozostała jak najniższa cena dla odbiorców ciepła, przy czym udało się zachować również efekt ekologiczny. Jak podkreśla prezes PGKiM, GETEC jest przygotowany na trwający proces dekarbonizacji Europy, dlatego ciepłownia będzie gotowa na produkcję ciepła gazem oraz jeszcze bardziej ekologicznymi źródłami energii.

Przygotowując się do kolejnego przetargu postawiono sobie 4 najważniejsze przesłanki:

reklama
  1. Cena zaproponowana przez inwestora musi być podana na dzień 1 stycznia 2018 r, a nie na rok 2015 r. Wymóg przedstawienia kwoty na rok 2015 r. poskutkowałby jej regularnym wzrostem jeszcze przed otwarciem ciepłowni.
  2. Gwarancja otwarcia ciepłowni na czas, tak aby mieszkańcy nie zostali bez źródła ciepła w 2018 r. Mają to zagwarantować odpowiednio wysokie kary umowne w przypadku nie wywiązania się z ustaleń.
  3. Określenie sposobu indeksacji cen, tzn. ustalenie zasady wg której cena będzie się zmieniała na przestrzeni lat. Ustalono, że GETEC będzie podlegał polskim regulacjom prawnym w tym zakresie.
  4. Pod uwagę będą brani inwestorzy z odpowiednim potencjałem technologicznym i ekonomicznym, a także doświadczeniem w tego rodzaju produkcji ciepła.

GETEC schodzi z ceny

Tym razem GETEC zaproponował cenę 44,59 zł za GJ uśredniony (cena ciepła u źródła + cena przesyłu ciepła na 2018 r.). Poprzednio było to 46,64 zł/GJ.

Wypiór podkreśla, że względem obecnych stawek za ciepło mieszkańcy odczują wzrost cen za ogrzewanie. Stanie się to chociażby dlatego, że aktulanie dostarczane przez ZE PAK ciepło, jest produktem ubocznym wytwarzania prądu. - Chcemy, aby cena ciepła w Turku nie wzrosła więcej niż 20% - podkreśla prezes Mirosław Wypiór, informując przy tym, że już teraz w PGKiM poczyniono oszczędności rzędu 0,5 mln zł na wynagrodzeniach pracowników, aby zredukować ceny dostaw ciepła.

Z GETEC Polska, będziemy przygotowani na rok 2025

Kolejnym niezwykle istotnym profitem z posiadania nowego cieplika jest dostosowanie do wymagań Unii Europejskiej. Inne ciepłownie w Polsce będą musiały do 2025 r. ulec modernizacji, co ostatecznie wpłynie na wzrost cen produkowanego przez nie ciepła. Szacuje się, że nawet o 40%.

Warto zwrócić uwagę na to, że główna siedziba polskiej filii GETEC będzie się znajdować właśnie w Turku. Być może Niemcy szykują się na ekspansję na całą Polskę, a w Turku powstanie modelowy cieplik? Może to tłumaczyć determinację inwestora oraz jego chęć do obniżenia ceny za ciepło względem poprzedniego przetargu.

Nowa ciepłownia będzie miała moc 36 MW. Ma ona powstać przy ul. Korytkowskiej, naprzeciw zakładu Messer, na powierzchni 1,4 ha. Termin rozpoczęcia budowy ciepłowni poznamy 3 czerwca br., kiedy nastąpi podpisanie umowy z inwestorem.

md

Podobne artykuły

PGKiM zakończono modernizację przepompowni w...

PGKiM zakończono modernizację przepompowni w Muchlinie

30 lip.
Kto będzie odbierał śmieci od 1 lipca? Do...

Kto będzie odbierał śmieci od 1 lipca? Do przetargu...

3 czerw.
Było mu zimno - teraz będzie miał gorąco....

Było mu zimno - teraz będzie miał gorąco....

3 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama