sobota 25 września 2021

Aureli, Kamila, Kleofasa

19°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Praca za długi

Praca za długi - foto: freeimages.com / Dennis Taufenbach
foto: freeimages.com / Dennis Taufenbach 

Szesnaście osób zgłosiło się, aby w formie pracy na rzecz Gminy Miejskiej Turek, oddłużyć mieszkanie komunalne. Łącznie lokatorzy miejskich mieszkań zadłużeni są na ponad 1,7 mln zł.

Zarządzenie Burmistrza Miasta Turku nr 121/2015 (do pobrania na bip.miastoturek.pl) daje możliwość spłaty zadłużenia z tytułu należności za korzystanie z lokali mieszkalnych i socjalnych, będących w zasobie mieszkaniowym Gminy Miejskiej Turek, w formie spełnienia świadczenia rzeczowego. Oznacza to, że osoby, które mają zadłużone mieszkanie komunalne, mogą je oddłużyć w zamian za pracę na rzecz miasta. Program na dobre ruszył od 1 września.

reklama

Choć wstępnie zamiar odpracowywania zgłosiło 27 osób, to ostatecznie do pracy przystąpiło 16 z nich. Pozostali z różnych przyczyn zrezygnowali (np. podjęli pracę zawodową, zachorowali lub nie zgłosili się mimo wezwania). Osoby, które skorzystały z programu, wykonują drobne prace porządkowe, usługowe oraz pomocnicze prace administracyjne, w takich miejscach jak: Ośrodek Sportu i Rekreacji, szkoły podstawowe nr 1 i 4, Gimnazjum nr 2, Przedszkole Samorządowe nr 7, Środowiskowy Domu Samopomocy, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Miejski i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku.

Wartość jednej przepracowanej godziny na rzecz oddłużenia, określona została na 10,00 zł. Odpracowanie zadłużenia będzie rozliczane w okresach miesięcznych, a zadłużenie odpowiednio pomniejszane. Przez pierwsze dwa tygodnie funkcjonowania programu, dłużnicy przepracowali łącznie 722 godz., czyli łącznie odpracowali dług w wysokości 7.220 zł. Dodać należy, że miasto poniosło koszt funkcjonowania program w kwocie 729,10 zł. Tyle właśnie kosztowało ubezpieczenie NNW i szkolenie BHP dłużników.

Łączne zadłużenie w opłatach za czynsz, media i śmieci w mieszkaniach komunalnych należących do Gminy Miejskiej Turek, na dzień 30 czerwca 2015 r. wynosiło 1.757.292 zł. Dla wielu turkowian program jest zatem szansą na wyjście z kłopotów.

reklama

Anna Michalak
inspektor ds. promocji miasta, komunikacji społecznej i mediów
Wydział Strategii i Rozwoju
Urząd Miejski w Turku

Podobne artykuły

To musisz wiedzieć, Roland International Polska...

To musisz wiedzieć, Roland International Polska Sp....

23 czerw.
Masz długi za lokal komunalny? Możesz go...

Masz długi za lokal komunalny? Możesz go spłacić pracą

8 czerw.
W tych branżach próżno szukać pracy. Gdzie...

W tych branżach próżno szukać pracy. Gdzie...

16-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama