Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

wtorek 04 października 2022

Edwina, Rosławy, Rozalii

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Kolejne spotkanie BKF-u za nami!

Kolejne spotkanie BKF-u za nami!
 

W miniony wtorek, zgodnie z zapowiedzią, odbyło się drugie tegoroczne spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego. Tym razem wyświetlony został film "Mój Nikifor" w reżyserii Krzysztofa Krauze.

W ramach cyklu „Niezwykli ludzie i ich historie” można zobaczyć filmy oparte na prawdziwych wydarzeniach. Tak było również w miniony wtorek. Tym razem biblioteka postawiła na film z dziedziny sztuki malarskiej, przedstawiając historię jednego z wybitych malarzy polskich – Nikifora Krynickiego. Postać ta do dziś jest nieco kontrowersyjna. Przez większość swojego życia był on uważany za upośledzonego psychicznie kalekę, dlatego też wiele osób stroniło od niego. Jego pasja – malarstwo pochłaniało go bez reszty. By stworzyć dzieło nie potrzebował pracowni, płótna, czy drogich farb. Malował wszędzie, a jego materiał stanowiły kartki, bądź tekturki z zestawem zwykłych farb.

reklama

Pierwsza polska wystawa prac Nikifora odbyła się na przełomie stycznia i lutego 1949 roku w warszawskiej Sali Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Przed śmiercią opieki nad nim podjął się Marian Włosiński – malarz, który poświęcił dla Nikifora swój talent, stwarzając mu odpowiednie warunki zarówno do pracy, jak i życia. Nikifor Krynicki zmarł 10 października 1968 roku w Foluszu. Jego talent i twórczość docenione zostały na całym świecie po śmierci artysty. Uznany został wówczas za jednego z najwybitniejszych twórców – prymitywistów.

Prelekcję dla widzów wygłosił Pan Roman Choinka - rysownik i malarz, którego dzieła wystawiane były na ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarskich.

Wszystkich zainteresowanych kontynuacją cyklu „Niezwykli ludzie i ich historie” zapraszamy na kolejne spotkanie. Tym razem wyjątkowo odbędzie się ono 22 marca o godzinie 16.00 w Sali Konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Dworcowa 5. Wyświetlony zostanie wówczas film Krzysztofa Łukaszewicza „Karbala”. Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z uczestnikami misji przedstawionej w filmie.

reklama

Materiał prasowy MBP

Kolejne spotkanie BKF-u za nami!

Podobne artykuły

Przed nami plenerowy weekend. Wyjdźcie z domu i...

Przed nami plenerowy weekend. Wyjdźcie z domu i...

19 sierp.
Kino pod chmurką, teatr powstańczy i ludowa...

Kino pod chmurką, teatr powstańczy i ludowa...

5 sierp.
Wyruszyli w podróż przy herbacie i planszówkach

Wyruszyli w podróż przy herbacie i planszówkach

22 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama