sobota 26 listopada 2022

Leona, Leonarda, Lesławy

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Św. Faustyna patronką Turku? Radny Zańko zaprasza do poparcia inicjatywy

Św. Faustyna patronką Turku? Radny Zańko zaprasza do poparcia inicjatywy
 

W poniedziałek 20 czerwca odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej Turku. Wprawdzie w czasie obrad nie zajęto się póki co przyjęciem deklaracji i oświadczenia w sprawie ustanowienia św. Faustyny Kowalskiej patronką miasta – bo taki dokument już powstał – ale o sprawie i tak wspomniano. Do włączenia się w działania Społecznego Komitetu zachęcał Albin Zańko. – Zamiast dyskutować nad tym, kto patronem Turku, powinniśmy się uderzyć w piersi i zapytać dlaczego tak późno się tą sprawą zajęliśmy – wskazuje zaangażowany w sprawę Jerzy Wesołowski.

Nasi stali czytelnicy pamiętają doskonale, że we wrześniu ubiegłego roku odbyła się X sesja Rady Miejskiej Turku, w czasie której samorządowcy zajęli się m.in. kwestią nadana imion dwóm parkom. Inicjatywa budziła lekkie kontrowersje – jedni radni widzieli w tym realizowanie woli mieszkańców, inni narzekali, że przed nami kres sektora paliwowo-energetycznego, utrata miejsc pracy, a na sesjach władze trwonią czas na nadawanie nazw kawałkom zieleni. Radni pochylili się wówczas m.in. projektem uchwały w sprawie nadania nazwy parkowi przy Placu Henryka Sienkiewicza. – O nadanie temu miejscu imienia św. Faustyny Stowarzyszenie Civitas Christiana walczyło od wielu lat. Jest to dobre miejsce, znajduje się tuż obok przy kościele. To idea wspomnianego stowarzyszenia katolickiego, te osoby są naszymi wyborcami – wyjaśniała wtedy radna Niespodziańska.

reklama

Park ma już swoje imię, ale istnieje pomysł, by postać św. Faustyny kojarzyła się z „grodem Tura” jeszcze bardziej. Właśnie dlatego powstał Społeczny Komitet Ustanowienia św. Siostry Faustyny Kowalskiej Patronką Miasta Turek. „Przyjęcie i ustanowienie patrona miasta Turek jest inicjatywą społeczną mieszkańców Turku, nawiązującą do wielowiekowych europejskich i polskich tradycji oddawania miast pod patronat świętych” – wyjaśnia przewodniczący Komitetu Społecznego Jerzy Wesołowski w stosownym uzasadnieniu.

Dlaczego św. Siostra Faustyna Kowalska? A czy mógłby być bardziej odpowiedni patron Turku, miasta przed wiekami należącego do ziem arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, stolicy powiatu, do którego należały Świnice Warckie i Głogowiec, gdzie urodziła się św. Siostra Faustyna Kowalska? Czy istnieje święty bliższy naszemu miastu?” – napisał Jerzy Wesołowski w swoim uzasadnieniu.

AW

Podobne artykuły

Trzykrotny mistrz świata z paterą od Hitlera....

Trzykrotny mistrz świata z paterą od Hitlera. Józef...

28 paźd.
Święto Patrona w

Święto Patrona w "Czwórce" inne niż zawsze

01-05-2020
Radni chcą zarabiać i pobierać dietę jednocześnie

Radni chcą zarabiać i pobierać dietę jednocześnie

03-01-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama