Powrót komediowych wieczorów w Przystani. Już w piątek Stand-up!

czwartek 16 września 2021

Jagienki, Kamili, Korneliusza

18°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Odbyli bezpłatne szkolenie, dziś nie boją się udzielać pierwszej pomocy

Odbyli bezpłatne szkolenie, dziś nie boją się udzielać pierwszej pomocy
 

Nigdy nie wiemy, kiedy przyjdzie nam stanąć w obliczu sytuacji, w której niezbędna będzie podstawowa wiedza na temat ratowania życia. Udzielenie pierwszej pomocy osobie zagrożonej utratą życia lub zdrowia wielokrotnie pomaga poszkodowanemu przetrwać do chwili przyjazdu karetki. W sobotę 15 października taką wiedzę nabyło 53 uczestników biorących udział w bezpłatnym szkoleniu zorganizowanym przez Fundację Złota Godzina oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Turku - Sekcję Ratownictwa Medycznego.

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej, po raz kolejny cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, tym samym osiągnięto dopuszczalną frekwencję, a to z kolei wymusiło konieczność odmówienia dalszym zgłaszającym się osobom. Ośmiogodzinne szkolenie prowadzili ratownicy, którzy na co dzień działają w zespołach ratownictwa medycznego.

reklama

Każdy z ratowników omawiał inne zagadnienia, uczestnicy szkolenia dowiedzieli się m.in. jak postępować z poszkodowanymi uczestnikami wypadku drogowego i jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Wyjaśniono też jak poprawnie wezwać karetkę, co powinno zawierać zgłoszenie i o co może zapytać dyspozytor pogotowia. Ponadto wytłumaczono jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz omówiono jednostki chorobowe.

Mimo że mamy jeden z najlepiej działających systemów zespołu ratownictwa medycznego i osiągamy najkrótsze czasy dojazdów do osób poszkodowanych, to statystycznie umieralność nadal jest na wysokim poziomie. Dzieje się tak z powodu niedostatecznej wiedzy wielu osób, którzy w jednym momencie stają się świadkami wypadku i to ich natychmiastowa reakcja może zachować kogoś przy życiu, do momentu otrzymania specjalistycznej pomocy medycznej.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali zaświadczenie potwierdzające ich udział w szkoleniu.

reklama

Tego typu szkolenia są niewątpliwie bardzo skuteczną formą zdobywania wiedzy, która może niejednokrotnie uratować życie. Zdaniem jednej z uczestniczek, szkolenie przebiegło sprawnie i przyjemnie, bo choć trwało wiele godzin, ani przez chwilę nie traciła zapału do zdobywania wiedzy.

Prężnie działająca sekcja ratownictwa OSP zapewniła, że ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców w przyszłą wiosnę powtórzy szkolenie.

Wspierającymi szkolenie była przychodnia RODAMED, Piekarnia Muchlin Marek Kozłowski, firma Unicorn, poseł Ryszard Bartosik oraz portal informacyjny Turek.net.pl.

go

Podobne artykuły

Szkolenie z pierwszej pomocy dla zawodników KSiSW

Szkolenie z pierwszej pomocy dla zawodników KSiSW

17 sierp.
Akcja Lato w Ochotniczym Hufcu Pracy w Turku

Akcja Lato w Ochotniczym Hufcu Pracy w Turku

22 lip.
Zajęcia z pierwszej pomocy w Klubie Sportów i...

Zajęcia z pierwszej pomocy w Klubie Sportów i Sztuk...

14-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama