sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Krew to życie!

Krew to życie!
 

W dniu 14 marca 2017 roku w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych, w Bursie Szkolnej w Turku odbyła się prelekcja, której celem było dostarczenie wiedzy i zachęcenie wychowanków oraz ich najbliższych do brania udziału w organizowanych akcjach poboru krwi i szpiku kostnego przez Ruch Honorowego Dawstwa Krwi PCK im. Św. Floriana przy OSP w Turku. Organizatorem spotkania była wychowawczyni pani Mirosława Greber, która zaprosiła na spotkanie Prezesa HDK PCK przy OSP w Turku pana Piotra Dewickiego. Pan Piotr od lat koordynuje pracę klubów HDK PCK w naszym rejonie oraz organizuje doroczne podsumowania oddanych litrów krwi oraz szpiku kostnego z uhonorowaniem szczególnie zasłużonych dla polskiego krwiodawstwa i krwiolecznictwa. 

„Dar krwi, który każdy dorosły, zdrowy człowiek może przekazać innym dla ratowania ich zdrowia i życia jest wyjątkowym i bezcennym podarunkiem. Wśród krwiodawców nie brakuje takich osób, którzy przez wiele lat przekazują na potrzeby lecznictwa nawet kilkadziesiąt litrów tego bezcennego leku” – mówił pan Piotr Dewicki, który przekazał podstawowe informacje dotyczących krwi, jej roli w leczeniu wielu schorzeń oraz kto może zostać krwiodawcą. Ponadto zaprezentował zgromadzonym odznaczenia przyznawane za oddane litry krwi i opowiedział o obchodach 75 Rocznicy męczeńskiej śmierci patrona krwiodawców w Polsce Maksymiliana Marii Kolbe. Zachęcał też młodzież do udzielania się w ruchu wolontariatu, który zajmuje się nie tylko pozyskiwaniem krwi, ale służy pomocą ludziom starszym, chorym i potrzebującym poprzez przekazywanie żywności, leków i odzieży. Wychowankowie po prelekcji wzięli udział w teście znajomości zagadnień z zakresu krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Zwycięzcą I miejsca został Hubert Szkudlarek, II Albert Ciołek, a III Natalia Stasiak. Laureaci zostali uhonorowani dyplomami i upominkami ufundowanymi przez Krwiodawstwo w Kaliszu.

reklama

Na zakończenie spotkania pan Piotr Dewicki, wspólnie z wychowawczyniami bursy: Mirosławą Greber, Katarzyną Nitecką i Krystyną Skieresz zachęcali do krzewienia i popularyzowania Akcji Zbiórki Krwi, która odbędzie się 26 marca 2017 roku w sali OSP w Turku, przy ulicy 3 Maja w godzinach od 9:00 do 12:00.  Mamy nadzieję, że dzięki temu szlachetnemu przedsięwzięciu nasi wychowankowie zrozumieli, jak istotna jest pomoc potrzebującym.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Kolejny pobór krwi w Turku. RCKiK apeluje o...

Kolejny pobór krwi w Turku. RCKiK apeluje o wsparcie

31 lip.
Wojewoda Wielkopolski na podsumowaniu programów...

Wojewoda Wielkopolski na podsumowaniu programów...

27 lip.
Krew pilnie potrzebna - każdy z nas może...

Krew pilnie potrzebna - każdy z nas może podarować...

18 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama