sobota 15 czerwca 2024

Jolanty, Lotara, Wita

reklama

Dzieci z Turku wśród laureatów konkursu "Planeta Energii"!

Dzieci z Turku wśród laureatów konkursu
foto: M. DeruckiPlaneta Energii w Turku w 2013 r. 

Niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem wykazali się uczniowie z klasy III E ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, którzy wraz z nauczycielką  Grażyną Sujewicz dołączyli do grona laureatów „Planety Energii" – programu organizowanego przez Grupę Energa od ponad 7 lat. W nagrodę za realizację najciekawszych lekcji o prądzie Turek odwiedzi mobilne centrum nauki, które odkryje przed dziećmi kolejne naukowe ciekawostki.

Wycieczka do elektrowni, ćwiczenia z ratownikiem medycznym, przygotowanie artykułu do gazetki szkolnej dot. bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych czy rozdawanie mieszkańcom miasta ulotek zachęcających do oddawania elektrośmieci do punktów zbiórki – to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez najmłodszych z Turku podczas „Planety Energii", konkursu propagującego wiedzę na temat energii elektrycznej.

reklama

W jego ramach dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczyły się m.in. skąd bierze się prąd i jak trafia do naszych domów, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachowywać się w pobliżu obiektów energetycznych. Nowością siódmej edycji programu były zagadnienia związane z optyką. Dzieci w ciekawy sposób uczyły się np. o świetle odbitym, gdzie wiedzę zdobywały na przykładzie ratujących życie odblasków. Dzięki „Planecie Energii" wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci, a mobilne centrum nauki przygotowane pod okiem dra Tomasza Rożka – ambasadora „Planety Energii", fizyka, popularyzatora nauki oraz gospodarza programu „Sonda 2" emitowanego w TVP 2, odbyło 100 wizyt w całej Polsce.

Kreatywnie o energii w Turku

Warunkiem udziału w konkursie było przeprowadzenie co najmniej trzech autorskich zajęć lekcyjnych na temat prądu, których efekty zostały zaprezentowane w sprawozdaniach. Do udostępnionych przez Energę propozycji scenariuszy lekcji uczestnicy z Turku podeszli twórczo i nowocześnie, realizując pomysły wysoko ocenione przez jury pod przewodnictwem dra Tomasza Rożka, wyróżniające się pośród ponad 400 zgłoszeń.

Dzięki temu Turek, w którym od ponad pięćdziesięciu lat działa konwencjonalna elektrownia cieplna, znalazł się na tegorocznej trasie mobilnego centrum nauki „Planeta Energii". Dodatkowo zwycięska klasa otrzyma laptopa z oprogramowaniem edukacyjnym i zestaw klocków konstrukcyjnych.

– Projekt „Planeta Energii" realizowany przez Grupę Energa jest świetnym sposobem pokazania dzieciom, że nauka nie musi być „nudna", a wręcz przeciwnie: to edukacyjna przygoda, pełna zabawy i emocji, eksperymentów, spotkań z ciekawymi ludźmi, motywująca do działań i poszukiwań, zdobywania nowej wiedzy i doświadczenia. To mój trzeci udział w konkursie „Planeta Energii", pomimo to decyzja o przystąpieniu jest dla mnie za każdym razem wielkim wyzwaniem. Tym większą satysfakcję sprawiła mi i uczniom wiadomość, że znaleźliśmy się w gronie 10 nagrodzonych klas. Okrzykom radości i piskom dzieci nie było końca – mówi pani Grażyna Sujewicz, nauczycielka klasy III E ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku. – Nasze zwycięstwo to sukces wszystkich tych, którzy byli zaangażowani w realizację projektu, za co serdecznie wraz z dziećmi dziękujemy.

reklama

Naukowe miasteczko pełne pozytywnej energii

Założenia projektu „Planeta Energii" uwzględniają istotną rolę zabawy w procesie rozwoju i edukacji najmłodszych dzieci. Ale program Grupy Energa to nie tylko rozrywka, to przede wszystkim zdobywanie bezcennej wiedzy, wpisujące się w konfucjańskie motto „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem".

– Temat energii elektrycznej jest dość trudny, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, które w szkole rzadko mają okazję przyjrzeć się mu bliżej. Zajęcia o prądzie, szczególnie w popularnonaukowej formie, są dla najmłodszych nie lada atrakcją. Dzieci zostały zaangażowane w ciekawe doświadczenia, które rozbudziły ich wyobraźnię, dzięki czemu zdobycie nowej wiedzy było o wiele łatwiejsze. Zajęcia przeprowadzone podczas siódmej edycji „Planety Energii" to świetny dowód na to, że nauka i dobra zabawa z powodzeniem mogą iść w parze. To naprawdę działa! – mówi Tomasz Rożek. – Przekonają się o tym także goście mobilne centrum nauki Grupy Energa, które wiosną odwiedzi 10 miast. Wizyta miasteczka to nagroda nie tylko dla zwycięskiej klasy, ale też dla mieszkańców – zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Już dzisiaj zapraszam wszystkich do zdobywania wiedzy na „Planecie Energii"! – dodaje.

W miasteczku „Planeta Energii" teoria łączy się z praktyką poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, jak np. kołyska Newtona czy induktor Ruhmkorffa. Mobilne centrum nauki będą mogli odwiedzać nie tylko laureaci konkursu, ale wszyscy mieszkańcy Turku. Szczególnie gorąco Grupa Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.

Turek to jedno z miast, w których gościć będzie „Planeta Energii". W maju i czerwcu mobilne centrum nauki odwiedzi także: Cieszyn, Chojnice, Częstochowę, Elbląg, Kielce, Kwidzyn, Racibórz, Sieradz i Tarnobrzeg.

Szczegółowe informacje dotyczące zwycięzców konkursu oraz trasy mobilnego centrum nauki można znaleźć na stronie  PlanetaEnergii.pl

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Patronem medialnym projektu jest program „Sonda 2", emitowany na antenie TVP 2.

***

Planeta Energii to realizowany od 2010 roku program edukacyjny Grupy Energa, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej wśród najmłodszych. Program prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Energi materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe, autorskie działania. Dzięki programowi wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odbyło 100 wizyt.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną i cieplną. Zasila energią elektryczną ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców.

Grupa Energa angażuje się w prospołeczne aktywności, które spaja kompleksowy program realizowany pod nazwą „Energa dla Ciebie". Koncentruje się on na kluczowych obszarach, zgodnych z ważnymi dla Grupy i dla lokalnych społeczności wartościami: człowiek, radość życia, edukacja, środowisko, ekologia, bezpieczeństwo oraz przyszłość dzieci. Elementem programu Energa dla Ciebie jest projekt Energa Edukacja, którego celem jest propagowanie wiedzy na temat energii elektrycznej, sposobów jej wykorzystania, a także zachęcanie do dyskusji na temat szans i problemów, jakie stoją przed współczesną energetyką.

materiał nadesłany

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Ogólnopolski konkurs

Ogólnopolski konkurs "Zdrowie? Ogarniam To". Wśród laureatów 4...

10 czerw.
Turek może być dumny ze swoich młodych...

Turek może być dumny ze swoich młodych mieszkańców

8 kw.

"Mali Wielcy Sportowcy" z SP1. Grupa GEE potrzebuje naszego wsparcia w...

10-12-2023
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców....

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Strażacy i pracownicy...

12-04-2023
404 stypendia dla najzdolniejszych uczniów z...

404 stypendia dla najzdolniejszych uczniów z Turku!

16-10-2022
Jest plan na przyszłość. Młodzież z...

Jest plan na przyszłość. Młodzież z powiatu tureckiego idzie w OZE

23-06-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama