sobota 15 czerwca 2024

Jolanty, Lotara, Wita

reklama

Naukowe miasteczko "Planeta Energii" zawitało do Turku

Naukowe miasteczko
foto: ENERGA 

Ekipa „Planety Energii", która wraz z mobilnym centrum nauki będzie gościć na placu przed Halą Widowiskowo-Sportową 29 i 30 maja, zabierze mieszkańców Turku w niezwykłą podróż do krainy prądu. Wizyta miasteczka to nagroda za realizację najciekawszych lekcji o prądzie w VII edycji „Planety Energii". Laureatami tego ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy Energa są uczniowie z klasy III E i pani Grażyna Sujewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza. To dzięki nim mieszkańcy Turku będą mogli samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny i uczestniczyć w ciekawych eksperymentach naukowych.

Warunkiem udziału w programie było przeprowadzenie kreatywnych lekcji o prądzie. Pani Grażyna Sujewicz ze SP nr 1 wykazała się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem w ich realizację, a dzieci z klasy III E z zapałem uczestniczyły w zajęciach. Wycieczka do elektrowni, ćwiczenia z ratownikiem medycznym, przygotowanie artykułu do gazetki szkolnej dot. bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych czy rozdawanie mieszkańcom miasta ulotek zachęcających do oddawania elektrośmieci do punktów zbiórki – to tylko niektóre z pomysłów, zrealizowanych przez najmłodszych z Turku podczas „Planety Energii".

reklama

– Projekt „Planeta Energii" realizowany przez Grupę Energa jest świetnym sposobem pokazania dzieciom, że nauka nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie: to edukacyjna przygoda, pełna zabawy i emocji, eksperymentów, spotkań z ciekawymi ludźmi, motywująca do działań i poszukiwań, zdobywania nowej wiedzy i doświadczenia. To mój trzeci udział w konkursie „Planeta Energii", pomimo to decyzja o przystąpieniu jest dla mnie za każdym razem wielkim wyzwaniem. Tym większą satysfakcję sprawiła mi i uczniom wiadomość, że znaleźliśmy się w gronie 10 nagrodzonych klas. Okrzykom radości i piskom dzieci nie było końca – mówi pani Grażyna Sujewicz. – Nasze zwycięstwo to sukces wszystkich tych, którzy byli zaangażowani w realizację projektu, za co serdecznie wraz z dziećmi dziękujemy.

Nauka i zabawa w miasteczku „Planeta Energii"

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii" zlokalizowane będzie na placu przed Halą Widowiskowo-Sportową. W godzinach 9:00–14:00 odwiedzać je będą dzieci z lokalnych szkół podstawowych w ramach umówionych wizyt, a od 15:00 do 18:00 otwarte będzie dla wszystkich chętnych. Szczególnie gorąco Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.

W miasteczku „Planeta Energii" teoria łączy się z praktyką, poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny", Kołyska Newtona, która ilustruje prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się od włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez planetowych ekspertów, najmłodsi dowiedzą się, co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, jak prąd płynie w przewodzie, w jaki sposób można wytworzyć go w dużych ilościach oraz jak bezpiecznie i racjonalnie z niego korzystać. Poznają także zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata.

– W centrum naukowym „Planeta Energii" przybliżamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym, otaczający nas świat energii elektrycznej – od atomu po elektrownie. Opowiadamy o budowie materii, jej pochodzeniu, o funkcjonowaniu otaczającego nas świata – mówi Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych, gospodarz programu „Sonda 2" w TVP2 i ambasador programu „Planeta Energii". – Szczególnie ważna jest dla nas edukacja najmłodszych na temat bezpieczeństwa i ekologii. Poprzez zabawę uczymy, jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.

reklama

To druga wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii" w Turku, w którym od ponad pięćdziesięciu lat działa konwencjonalna elektrownia cieplna. To także druga wygrana w „Planecie Energii" pani Grażyny Sujewicz, która wraz ze swoją klasą znalazła się w gronie laureatów „Planety Energii".

Energetyczny Turniej Miast – konkurs dla mieszkańców Turku!

Organizator przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców miast, które odwiedzi „Planeta Energii". Będzie w nim można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków, które zostaną podpięte do specjalnej baterii gromadzącej energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu, zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem. Zachęcamy mieszkańców Turku do rywalizacji o dodatkową nagrodę dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1. Ogłoszenie wyników Energetycznego Turnieju Miast nastąpi w czerwcu!

Honorowy patronat nad wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii" w Turku sprawuje Romuald Antosik, Burmistrz Miasta Turku.

Lista miast, które w maju i czerwcu odwiedzi mobilne centrum nauki Grupy Energa znajduje się na stronie PlanetaEnergii.pl

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Program „Sonda 2", emitowany na antenie TVP 2, objął projekt patronatem medialnym.

***

„Planeta Energii" to realizowany od 2010 roku program edukacyjny Grupy Energa, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej wśród najmłodszych. Program prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Energi materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe, autorskie działania. Dzięki programowi wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odbyło 100 wizyt.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną i cieplną. Zasila energią elektryczną ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców.

Grupa Energa angażuje się w prospołeczne aktywności, które spaja kompleksowy program realizowany pod nazwą „Energa dla Ciebie". Koncentruje się on na kluczowych obszarach, zgodnych z ważnymi dla Grupy i dla lokalnych społeczności wartościami: człowiek, radość życia, edukacja, środowisko, ekologia, bezpieczeństwo oraz przyszłość dzieci. Elementem programu Energa dla Ciebie jest projekt Energa Edukacja, którego celem jest propagowanie wiedzy na temat energii elektrycznej, sposobów jej wykorzystania, a także zachęcanie do dyskusji na temat szans i problemów, jakie stoją przed współczesną energetyką.

materiał nadesłany

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
foto: ENERGA2
foto: ENERGA3
foto: ENERGA4
foto: ENERGA5
foto: ENERGA6
foto: ENERGA7
foto: ENERGA8
foto: ENERGA9
foto: ENERGA10
foto: ENERGA11
foto: ENERGA12
foto: ENERGA13
foto: ENERGA14
foto: ENERGA15
foto: ENERGA16
foto: ENERGA17
foto: ENERGA18
foto: ENERGA19
foto: ENERGA20
foto: ENERGA21
foto: ENERGA22
foto: ENERGA23
foto: ENERGA24
foto: ENERGA25
foto: ENERGA26
foto: ENERGA27
foto: ENERGA28
foto: ENERGA29
foto: ENERGA30
foto: ENERGA31
foto: ENERGA32
foto: ENERGA33
foto: ENERGA34
Podobne artykuły
Ogólnopolski konkurs

Ogólnopolski konkurs "Zdrowie? Ogarniam To". Wśród laureatów 4...

10 czerw.
Turek może być dumny ze swoich młodych...

Turek może być dumny ze swoich młodych mieszkańców

8 kw.

"Mali Wielcy Sportowcy" z SP1. Grupa GEE potrzebuje naszego wsparcia w...

10-12-2023
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców....

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Strażacy i pracownicy...

12-04-2023
404 stypendia dla najzdolniejszych uczniów z...

404 stypendia dla najzdolniejszych uczniów z Turku!

16-10-2022
Jest plan na przyszłość. Młodzież z...

Jest plan na przyszłość. Młodzież z powiatu tureckiego idzie w OZE

23-06-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama