środa 28 września 2022

Libuszy, Wacławy, Wacława

6°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Poezja w duchu współpracy

Poezja w duchu współpracy - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

W minioną sobotę wnętrze dawnej przepompowni przy ul. Browarnej 13 w Turku zamieniło się Kawiarenkę Parkową "Pod Złotą Różą", w której czytano i śpiewano poezję najwyższych lotów. Niemożliwe? Nie w Przystani.

Współdziałanie na rzecz kultury

- To fascynujące, że słowa w wierszu potrafią się uzupełniać, nie dzielić – zachwyciła się jedna z postaci odgrywana przez młodego aktora Przystani. Słowa te nie zostały wypowiedziane bez powodu. W tym roku bowiem po raz pierwszy dwa turkowskie konkursy poetyckie miały swoje uroczyste rozstrzygnięcie jednego dnia, w jednym miejscu.

reklama

Podczas tegorocznej Gali Poetyckiej, która 18 listopada odbyła się w Międzypokoleniowym Klubie Kultury stowarzyszenia Przystań, zakończono XIII Ogólnopolski Konkurs Literacki organizowany co roku pod hasłem „Zbiorę wszystkich przyjaciół i serce przed nimi otworzę, bo doprawdy czy warto inaczej na ziemi tej żyć...” oraz XVIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku, który od tego roku będzie skupiał się na promocji poetów do 30 roku życia.

– Od wielu lat spotykają się tu ludzie, którzy cenią nastrój, uczucia, miłość do słowa… to ludzie którzy mówią wiersze. – mówił ustami odgrywanego przez siebie Poety Jacek Sulkowski, podkreślając tradycję długoletnią tradycję obydwu poetyckich konkursów.

Rolę współpracy instytucji i organizacji zajmujących się kulturą w Turku podkreślano podczas gali wielokrotnie. Efekty takiego myślenia o duchowym życiu naszego miasta widać było podczas tegorocznego podsumowania poetyckich konkursów. Niepowtarzalny klimat tego wydarzenia powstał nie tylko dzięki współpracy Przystani i Miejskiej Biblioteki Publicznej, ale także dzięki zaangażowaniu turkowskiego Chóru Nauczycielskiego, który wykonał m.in. „Pieśń Gruzińską” Bułata Okudżawy. To właśnie z tego utworu zaczerpnięto hasło przewodnie konkursu organizowanego przez Przystań. Organizatorzy nie zapomnieli także o podziękowaniu pracownikom i dyrektorowi Muzeum Miasta Turku, z którymi często przychodzi im współpracować.

Sztuka w niebanalnej scenerii

Tym razem scena Międzypokoleniowego Klubu Kultury zamieniła się w Kawiarenkę Parkową „Pod Złotą Różą”, w której serwowano wyjątkowo mocną, rozgrzewającą herbatę. Tutaj właśnie spotkały się młode artystki, które śpiewały piosenki Kabaretu Starszych Panów: Aleksandra Winiarska, Patrycja Wiśniewska, Weronika Dębińska, Aniela Wróblewska oraz Natalia Goślińska i Wiktoria Wesoły. Dziewczyny od sierpnia b.r. znajdywały się pod artystyczną opieką Bożeny Remelskiej-Grzybowskiej, aktorki kaliskiego Teatru im. W. Bogusławskiego.

reklama

Nie mniej ważne wydarzenia miały miejsce nieopodal samej kawiarenki. Bowiem na parkowej ławeczce stojącej wśród jesiennych liści zatrzymała się młoda kobieta, czytająca swojemu Wujowi (Patryk Janczak) oraz Poecie (Jacek Sulkowski) wiersze tegorocznych laureatów. W tę rolę wcieliła się Małgosia Piontke, dziennikarka Radia ESKA.

Ponadto na scenie wystąpili: Janusz Kotoński, jako Kelner oraz Natalia Goślińska, jako Policjantka. W niezwykle barwną postać wcieliła się dyrektor miejskiej książnicy, Ewelina Derucka, która odegrała satyryczny monolog „Mścicielka” autorstwa Mariana Załuckiego. Warto zaznaczyć, że pierwotnie „Mścicielkę” odgrywała zmarła 13 listopada b.r. Alina Janowska.

Laureaci mniej i bardziej doświadczeni

W XVIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Włodzimierza Pietrzaka nagroda główna przypadła Annie Michalskiej z Łodzi. Ponadto nagrodzeni zostali Paulina Cedlerska z Działdowa, Sara Ratajczak z Dłużyny oraz Weronika Tupaj z Karniowic. W jury bibliotecznego konkursu zasiadali Lech Lament oraz Izabela Fietkiewicz-Paszek.

W XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim organizowanym organizowanym przez stowarzyszenie Przystań w ramach projektu „Poetycka Przystań” przyznano nagrody w następujących kategoriach:

Kategoria I: Poezja „Młody Talent” – dla osób od 14 do 20 lat:

I miejsce – Beata Szewczyk z Białegostoku,

II miejsce – Jan Konrad Klein z Krakowa,

III miejsce – Ewelina Matras z Warszawy.

Kategoria II: Poezja - dla osób od 20 roku życia:

I miejsce – Janusz Pyziński z Podgrodzia,

II miejsce – Małgorzata Januszewska z Częstochowy,

III miejsce- Piotr Zemanek z Bielsko Białej.

Kategoria III: Poezja dla dzieci:

I miejsce - Katarzyna Justyna Zychla z Żar,

II miejsce – Małgorzata Siemieniuk z Kap,

III miejsce – Tadeusz Charmuszko z Suwałk.

W konkursie Przystani w skład jury weszli Anna Baśnik i Lech Lament.

Park pachnący liśćmi

Po raz kolejny ludzie działający w orbicie stowarzyszenia Przystań pokazali, że w naszym mieście można organizować wydarzenia kulturalne na naprawdę wysokim poziomie. Dzięki szerokiemu spektrum działalności Międzypokoleniowego Klubu Kultury całe wydarzenie stanowiło dobrze wyreżyserowane przedstawienie, którego nadrzędną ideą była poezja. Odbyło się to bez udziału profesjonalnych aktorów, wokalistów i muzyków, lecz przy zaangażowaniu lokalnych pasjonatów i ich przyjaciół. Tłumnie przybyli widzowie mogli usłyszeć dawne, polskie piosenki w profesjonalnym wykonaniu, zobaczyć dobrą grę aktorską oraz posłuchać niebanalnej poezji. Całość odbyła się w starannie przygotowanej scenerii, gdzie klimatyczna, parkowa kawiarenka stanęła przy parku z ławeczką, drzewami i żółtym dywanem pachnącym lisimi dębu.

Na koniec warto zaznaczyć, że wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Poetycka Przystań” współfinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Turku i Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz realizowanego we współpracy z Muzeum Miasta Turku i Miejską Biblioteką Publiczną.

Marcin Derucki

foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
foto: M. Derucki4
foto: M. Derucki5
foto: M. Derucki6
foto: M. Derucki7
foto: M. Derucki8
foto: M. Derucki9

Podobne artykuły

Jak to z ALSA było. Podsumowanie Akademii...

Jak to z ALSA było. Podsumowanie Akademii Letnich...

6 sierp.
Artystyczne wakacje w

Artystyczne wakacje w "Przystani". Niedzielny występ...

1 sierp.
Będzie się działo - konkurs na inicjatywy...

Będzie się działo - konkurs na inicjatywy...

30 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama