czwartek 29 lipca 2021

Marty, Konstantego, Olafa

15°C rozproszone chmury Pogoda 7 dni »
reklama

Gdyby nie GETEC, w Turku byłoby zimno

Gdyby nie GETEC, w Turku byłoby zimno
 

Za trzy tygodnie ciepło do turkowskich mieszkań popłynie z nowej ciepłowni firmy GETEC. A jeszcze w 2015 r. była realna groźba, że w 2018 r. turkowianie będą mieli w domach zimno. Udało się temu zapobiec i nic nie zagraża dostawom ciepła dla turkowian.

W grudniu 2013 roku ZE PAK SA wycofał się z zapewniania dostaw ciepła dla miasta od 1 stycznia 2018 roku. Miasto miało 4 lata na zorganizowanie ciepła z innego źródła. Dopiero pod koniec 2014 roku ogłoszony został przetarg na wybór nowego dostawcy energii cieplnej do sieci ciepłowniczej należącej do PGKiM Sp. z o.o. w Turku. Spółki ani Miasta nie stać było na budowę ciepłowni. Dlatego poprzednie władze, w październiku 2014 r. zdecydowały, że ciepłownię wybuduje firma zewnętrzna. W pierwszym przetargu pojawiło się kilka firm zainteresowanych tą usługą. Zapewniały, że będą składały ofertę w przetargu. Napływały też liczne pytania do specyfikacji warunków zamówienia. Aby dać szansę jak największej liczbie oferentów, termin składania ofert został wydłużony do 2 stycznia 2015 r. Ostatecznie wpłynęła tylko jedna oferta – firmy GETEC heat&power z Magdeburga (Niemcy). Okazało się jednak, że oferta ta jest dużo wyższa od kwoty, jaką Spółka zaplanowała na sfinansowanie zadania. W tej sytuacji przetarg został unieważniony.

reklama

Była już wiosna 2015 r., a mieszkańcom groziło, że od stycznia 2018 r. w ich domach będą zimne kaloryfery. Liczył się czas. Natychmiast ogłoszony został kolejny przetarg. Kryterium wyboru była cena, jaką zaoferuje dostawca ciepła. Choć udziałem w postępowaniu przetargowym zainteresowane były cztery firmy, tylko jedna – ponownie GETEC heat&power - złożyła swoją ofertę. Tym razem była ona o ok. 30 mln niższa niż od oferty z pierwszego przetargu. Czyli można powiedzieć, że skoro mamy umowę na 30 lat, to rocznie zapłacimy za ciepło o 1 mln zł mniej.

Jedynym wyjściem dla Miasta było podpisanie umowy z firmą GETEC. Dzisiaj wiemy, że stało się to w ostatnim momencie. Gdyby do podpisania umowy doszło choćby kilka tygodni później, turkowianie korzystający z miejskiej sieci ciepłowniczej w rok 2018 weszliby z zimnymi kaloryferami. Zakończenie prób technicznych GETEC nastąpi bowiem w połowie grudnia, czyli 2 tygodnie przed terminem zakończenia dostaw z elektrowni.

Jeszcze na początku tego roku z niepokojem pytano, czy GETEC zdąży? Kiedy okazało się, że GETEC da radę z ciepłem na czas, zapomniano o ryzyku, jakie podjęło Miasto, oraz o tym, że groźba zimnych kaloryferów była realna. Już możemy powiedzieć, że wygraliśmy walkę z czasem, który był bardzo krótki do uruchomienia ciepłowni.

reklama

Czas ten wykorzystaliśmy na przekonanie mieszkańców zarządzanych przez Spółkę wspólnot mieszkaniowych, do ocieplania bloków. Mieszkańcy przyjęli naszą inicjatywę i w Turku zaczęła się wielka akcja termomodernizacja. Wspólnym wysiłkiem finansowym turkowian i Gminy Miejskiej Turek ocieplonych został kilkadziesiąt bloków. Termomodernizacja już przynosi oszczędności na cieple, które wkrótce będzie dostarczane z nowej ciepłowni.

Zarząd PGKiM Sp. z o.o. 

Podobne artykuły

Od dziś zmiana organizacji ruchu na ulicy...

Od dziś zmiana organizacji ruchu na ulicy Kaliskiej.

10 czerw.
Ruszają prace na Wyszyńskiego. Podpisano umowę...

Ruszają prace na Wyszyńskiego. Podpisano umowę na...

14 maj.
Ile miesięcznie ton śmieci produkują...

Ile miesięcznie ton śmieci produkują turkowianie?...

10 maj.
reklama
reklama
reklama