Dni Turku i Gminy Turek już za 4 dni!

środa 04 sierpnia 2021

Dominiki, Dominika, Protazego

15°C rozproszone chmury Pogoda 7 dni »
reklama

Ciepło: Burmistrz Antosik rozprawił się z bajkami TS-u o cieple

Ciepło: Burmistrz Antosik rozprawił się z bajkami TS-u o cieple - foto: freeimages.com / Dariusz Rompa
foto: freeimages.com / Dariusz Rompa 

Wczoraj (8 lutego), na sesję Rady Miasta Turku powrócił temat ciepła dla Turku. Burmistrz Romuald Antosik „data po dacie” przypomniał radnym Towarzystwa Samorządowego, jak wyglądała historia powstawania nowej ciepłowni. Antosik zarzucił radnym TS, że wprowadzają niepotrzebną atmosferę niepokoju wśród mieszkańców Turku i rozgrywają sprawę w celach politycznych.

Podczas swojego wczorajszego wystąpienia dotyczącego historii pozyskiwania nowego źródła ciepła dla Turku, burmistrz Romuald Antosik ukazał, jak w poprzedniej kadencji kształtowała się wizja ówczesnych władz miasta na ten temat. Burmistrz Antosik pokazał, że rozpoczynając swoją kadencję nie posiadał wystarczającego czasu, aby szukać innych rozwiązań, oraz ukazał, jak niewiele brakowało, aby dziś tego ciepła zabrakło.

reklama

- Trudno mi wypowiadać się pozytywnie, gdy widzę, jak ktoś obecnie próbuje rozgrywać sprawę ciepła politycznie. Zwłaszcza, że nie było żadnej alternatywy. Opowieści, że były inne możliwości, są dziś niepoważne – podkreślał Romuald Antosik. Burmistrz Antosik, na podstawie wypowiedzi zawartych w protokołach z sesji, udowodnił radnym TS, że w sprawie ciepła, jak sam podkreślił, albo nie wiedzieli co mówią, albo celowo wprowadzali wszystkich w błąd.

W obronie burmistrza minionej kadencji stanął radny Groblica (TS): - Nie wyobrażam sobie, aby pana poprzednik, mógł pozostawić miasto samemu sobie. To była osoba, która żyła z energetyki i zjadła zęby na energetyce. I nie dopuściłby do tego, aby miasto pozostało bez ogrzewania. Mamy na to potwierdzenia. A że przetarg przypadał na okres zmiany władzy, to nie mamy wpływu jak to odbiorą inwestorzy.

Według radnego Groblicy , 3 grudnia 2013 ZE PAK nie wymówił umowy na dostawy ciepła, a jedynie poinformował, że w okresie 24 miesięcy wypowie umowę na dostawy ciepła dla miasta.

reklama

M. Derucki

Poniżej chronologia wydarzeń związanych z pozyskaniem nowego źródła ciepła przedstawiona na sesji przez burmistrza Romualda Antosika:

 • 30 marca 2012 r. - ZE PAK SA deklaruje gotowość dostaw ciepła w długim horyzoncie czasowym.
 • 26 sierpnia 2013 r. - „PAK daje gwarancje dostaw ciepła” – informuje mieszkańców wydawany przez doradcę poprzedniego Burmistrza, dwutygodnik „Info”.
 • 2 grudnia 2013 r. - ZE PAK SA wypowiada umowę na dostawy ciepła dla miasta Turek od 1 stycznia 2018 r.
 • Marzec 2014 r. - PGKiM Sp. z o.o. i Urząd Miejski w Turku rozważają budowę własnej ciepłowni miejskiej.
 • Maj 2014 r. - Z powodu brak środków finansowych i braku możliwości ich pozyskania z zewnątrz, zdecydowano o wybraniu w drodze przetargu inwestora, który za własne pieniądze wybuduje ciepłownię.
 • 2 października 2014 r. - Ogłoszenie przetargu na wyłonienie nowego dostawcy ciepła, z terminem gotowości dostaw od 1 stycznia 2018 r. W tym momencie cena ciepła zeszła na dalszy plan. Ważniejsze było wybudowanie ciepłowni przez inwestora zewnętrznego. Cenę miał kształtować rynek.
 • 30 października 2014 r. - Na ostatniej sesji minionej kadencji, poprzedni burmistrz powiedział, że prawdopodobnym terminem zamknięcia elektrowni jest sierpień 2019 r. Na pytanie jednego z radnych o cenę ciepła poprzedni burmistrz odpowiedział: „nie należy stawiać pytań, które dawałyby mieszkańcom poczucie zagrożenia”.
 • 24 listopada 2014 r. - Tego dnia poprzedni burmistrz chciał w hali sportowej debatować z kontrkandydatem w wyborach i z mieszkańcami o cieple dla Turku. Debata miała się odbyć na 1 dzień przed zaplanowanym na 25 listopada 2014 otwarciem ofert w przetargu na dostawę ciepła (wtedy nie wpłynęła żadna oferta).
 • 2 stycznia 2015 r. - Do tego dnia przedłużony został termin składania ofert w przetargu, ogłoszonym 2 października 2014 r.
 • 31 marca 2015 r. - Do przetargu wpłynęła tylko 1 oferta, znacznie przewyższająca możliwości finansowe PGKiM Sp. z o.o. W tej sytuacji przetarg został unieważniony.
 • 2 kwietnia 2015 r. - Ogłoszenie nowego przetargu na dostawę ciepła dla miasta, tym razem z przepisów kodeksu cywilnego. Termin składania ofert to 25 maja 2015.
 • 11 czerwca 2015 r. - Na przetarg ponownie wpłynęła jedna oferta, ponownie od firmy GETEC heat&power, ale tym razem o ponad 1 mln zł tańsza w każdym roku obowiązywania umowy. W tej sytuacji prezes PGKiM Sp. z o.o. podpisał z GETEC umowę na dostawę ciepła.
 • 28 listopada 2016 r. - GETEC uzyskał ostateczną decyzję pozwolenia na budowę ciepłowni. Budowa ruszyła 2 miesiące po wmurowaniu kamienia węgielnego.
 • 1 stycznia 2018 - GETEC bezproblemowo i niezauważalnie dla mieszkańców, włączył dostawy ciepła dla turkowian

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Radni Klubu Ziemia Turkowska...

Listy do redakcji: Radni Klubu Ziemia Turkowska za...

27 czerw.
Burmistrz Antosik z wotum zaufania i...

Burmistrz Antosik z wotum zaufania i absolutorium za...

25 czerw.
Narkotesty pomogą policjantom w pracy

Narkotesty pomogą policjantom w pracy

1 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama