sobota 11 lipca 2020

Benedykta, Kariny, Olgi

reklama

Licealiści kandydatami do Sejmu Dzieci i Młodzieży

Licealiści kandydatami do Sejmu Dzieci i Młodzieży
 

W tym roku już po raz z XXIV, tradycyjnie 1 czerwca odbędzie się sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Z turkowskiego I Liceum Ogólnokształcącego o mandat młodego parlamentarzysty ubiega się zespół Elizy Grzelki i Mateusza Grzymskiego z klasy II A. „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej” – to temat projektu, który muszą zrealizować uczniowie.

Postacią, którą uznali za wyjątkową i postanowili przybliżyć lokalnej społeczności jest ksiądz Wacław Bliziński (1870-1944) – poseł na Sejm Ustawodawczy z turecko-kaliskiego okręgu wyborczego reprezentujący Narodowe Zjednoczenie Ludowe. Duchowny w 1899r. został proboszczem Liskowa. Zgodnie ze słowami księdza: „Przyszedłem Wam przychylić nieba i chleba” przyczynił się do tworzenia miejscowych organizacji spółdzielczych: Spółdzielni Handlowej „Gospodarz" (1924), mleczarni (1911r.), piekarnię (1913 r.), Stowarzyszenia Zbożowego (1919 r.) oraz Stowarzyszenie Budowlanego. Z jego inicjatywy powstało w Liskowie Ognisko Towarzystwa Gniazd Sierocych, teatrzyk wiejski, Koło Ziemianek i Straż Ogniowa. Nie zapomniał o najbiedniejszych i osieroconych dzieciach, założył tamże sierociniec i szkołę.

reklama

Aktywizacja mieszkańców Liskowa, stała się symbolem odrodzenia wsi polskiej i zaszczepienie tych doświadczeń w wielu rejonach odradzającej się Polski, pomogła w likwidacji negatywnego stereotypu chłopa. W czasie wojny polsko-bolszewickiej był członkiem Rady Obrony Państwa. Reprezentował II RP jako delegat Sejmu do Stanów Zjednoczonych (1921 r.). Z nominacji prezydenta Ignacego Mościckiego, ksiądz Bliziński od 1938r. pełnił funkcję senatora V kadencji polskiego parlamentu.

Aby zdobyć punkty potrzebne do uzyskania mandatu, licealiści odwiedzili w Liskowie księdza doktora Sławomira Kęszkę, autora publikacji poświęconych księdzu Blizińskiemu. Poznali miejsca związane z działalnością bohatera ich projektu. Poprzez ankiety sprawdzali wiedzę mieszkańców Liskowa o W.Blizińskim. Upowszechnili historię księdza także wśród lokalnej społeczności, poprzez rozdawanie ulotek i prelekcję, którą zaprezentowali w Muzeum Miasta Turek. Spotkali się z posłem na sejm III RP panem Ryszardem Bartosikiem, żeby porozmawiać o kampaniach wyborczych tej współczesnej i tej, którą można było przeprowadzić w dwudziestoleciu międzywojennym.

Zespół pozna ocenę swoich starań 19 kwietnia. Uzyskanie wysokiej noty da młodym ludziom szanse przeżycia niezapomnianej przygody.

reklama

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Ruszyły Matury 2020. Do egzaminu przystąpiło...

Ruszyły Matury 2020. Do egzaminu przystąpiło 572...

8 czerw.
Wideo: Szkoły średnie zapraszają ósmoklasistów....

Wideo: Szkoły średnie zapraszają ósmoklasistów....

5 czerw.
Sukces Agaty Drabiny - Mobilna Pracownia...

Sukces Agaty Drabiny - Mobilna Pracownia...

14 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama