niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem "Z ekologią za Pan Brat" w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku

Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem
 

W dniu 23 kwietnia 2018 roku obchody „Światowego Dnia Ziemi” pod hasłem „Ziemia bez odpadów” rozpoczęły Tydzień Promocji Zdrowia w naszym Ośrodku. Uczniom przedstawiono inscenizację teatralną, której głównym bohaterem była Ziemia, jedna zanieczyszczona przez ludzi, a druga zdrowa i czysta. Następnie wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną, bajkę oraz film, które ukazywały degradację naturalnego ekosystemu środowiska, ale również działania ekologiczne, takie jak odnawialne źródła energii czy recykling. W dalszej części odbyły się warsztaty, podczas których dzieci i młodzież segregowały odpady, obklejały plastikowe pojemniki gazetami, malowały je farbami i sadziły cebulki roślin, nadając w ten sposób odpadom „drugie życie”. Na zakończenie zostały wykonane drzewa, których korony tworzyły pomalowane i odciśnięte na zielono dłonie. Dzień Ziemi został zorganizowany przez: Marlenę Graczyk, Anetę Wieczorkiewicz i Annę Frankowską.

Wtorek, 24 kwietnia był dniem poświęconym bezpieczeństwu. Podczas zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeprowadził pan Paweł Kołata z Fundacji Złota Godzina uczniowie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej poczuli się jak ratownicy. Poznali zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obejrzeli pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie, a następnie pod czujnym okiem instruktora mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Dla uczniów szkoły podstawowej pani Anna Lipińska i pani Teresa Jacaszek zorganizowały zajęcia, które miały na celu poznanie podstawowych zasad udzielenia pomocy w stanach oparzenia, otarcia, skaleczenia, zachłyśnięcia i krwotoku z nosa. Utrwalono również znajomość telefonów alarmowych. Bardzo dużym zainteresowanie cieszyły się zajęcia ruchowe przygotowane przez Turkowski Klub Karate Turek, których celem było wpajanie zasad bezpieczeństwa, pewności siebie, opanowania i samokontroli. Sensei Włodzimierz Rygiert zaprezentował podstawowe techniki samoobrony oraz uczył odruchów i zachowań chroniących przed niebezpiecznymi sytuacjami. Ostatnim punktem działań z zakresu bezpieczeństwa była wycieczka do Państwowej Straży Pożarny w Turku, gdzie uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką pracy strażaków, zobaczyli profesjonalny sprzęt oraz ubiór niezbędny strażakom podczas akcji ratowania życia. Pan Robert Bącała zaprezentował też sposoby udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz opowiedział jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca pożaru. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie sali edukacyjnej „Ognik” i pokaz krótkich filmików edukacyjnych przedstawiających właściwe zachowania w sytuacji zagrożenia pożarem. Organizatorami tego dnia były Karolina Piwowarska i Anna Lipińska.

reklama

Owocowo - warzywny zawrót głowy to hasło przewodnie trzeciego dnia obchodów Tygodnia Promocji Zdrowia. W środę, 25 kwietnia odbyły się zajęcia kulinarne, podczas których zostały przygotowane zdrowe i ekologiczne potrawy. Uczniowie z owoców i warzyw wykonali sałatki, surówki, koreczki, koktajle z dodatkiem bakalii i jogurtu naturalnego. Wszystkie potrawy były kolorowe, pachnące i smaczne, co spowodowało, że zostały skonsumowane z dużą przyjemnością. Podczas degustacji smakowitą przystawką okazała się wcześniej wykonana szarlotka i kompot z agrestu. Warsztaty kulinarne miały na celu uświadomić uczniom, jak ważną rolę w codziennym żywieniu odgrywają owoce i warzywa, które są źródłem naturalnych witamin i dostarczają organizmowi niezbędnych i niezastąpionych składników odżywczych. Zajęcia odbyły się pod kierunkiem Małgorzaty Mielczarek, Anny Frątczak, Dagmary Dróżdż, Magdaleny Mielczarek i Eweliny Pieszak.

Dzień 26 kwietnia pod hasłem „Ekologicznie i zdrowo na sportowo” rozpoczął się spotkaniem z dietetykiem. Pani Anna Durkiewicz zaprezentowała produkty jakie należy wybierać robiąc zakupy oraz opowiedziała jak czytać etykiety.

Następnie uczniowie udali się pieszo i na rowerach do pobliskiego lasu. Tam każdy mógł sprawdzić swoich sił na urządzeniach plenerowej siłowni, takich jak: wahadło, wioślarz, orbitrek. Po krótkiej rozgrzewce wszyscy ochoczo wzięli udział w zabawach na torze przeszkód. Wśród konkurencji był m.in.: rzut ringo i woreczkami do celu, slalom hulajnogą, skok przez przeszkodę, przeciąganie liny, toczenie piłki, strącanie kręgli za pomocą kuli.

reklama

Był to pełen atrakcji dzień, spędzony aktywnie na świeżym powietrzu. Organizatorkami zajęć były: Izabella Frątczak, Izabela Walczak, Aneta Kubiak i Katarzyna Czerniak.

W dniu 27 kwietnia odbył się apel podsumowujący obchody Tygodnia Promocji Zdrowia, w czasie którego koordynatorki ds. promocji zdrowia przedstawiły prezentację multimedialną i omówiły działania zrealizowane w czasie całego tygodnia. Uczniowie wszystkich klas otrzymali zdrowe soki i przekąski oraz gry dydaktyczne o charakterze ekologicznym.

Koordynatorami Tygodnia Promocji Zdrowia była Iwona Andrzejak i Agnieszka Idzikowska.

Organizacja Tygodnia Promocji Zdrowia możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Turku, za co serdecznie dziękujemy.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Wideo: Akcja

Wideo: Akcja "Wyjątkowa skarpetka" w Ośrodku...

20 mrz.
Tydzień Promocji Zdrowia

Tydzień Promocji Zdrowia "W zgodzie z naturą" w...

08-05-2017
Sukces uczennicy Specjalnego Ośrodka...

Sukces uczennicy Specjalnego Ośrodka...

13-03-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama