czwartek 23 września 2021

Bogusława, Liwiusza, Tekli

9°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Turek: Głośno o niepodległości

Turek: Głośno o niepodległości - foto: materiał nadesłany
foto: materiał nadesłany 

Propagowanie głośnego czytania dzieciom to jedno z wielu bibliotecznych priorytetów. O korzyściach, wynikających z czytania, wiedzą nie tylko bibliotekarze, ale również rodzice, którzy czytają swoim pociechom. A Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania tym bardziej ma nam o tym przypominać i wspierać nas w tych działaniach.

Przede wszystkim codzienne głośne czytanie stymuluje rozwój dzieci i wzbogaca ich słownictwo. Rozwija również wyobraźnię oraz, co niezwykle istotne, buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Według psychologów, dzięki głośnemu czytaniu dziecko uczy się słuchać, co poprawia także jego zdolność koncentracji. Ponadto rozbudzamy w dziecku zainteresowania i ciekawość świata. Nie można jednak zapominać o odpowiednim doborze lektury do wieku dziecka. Pomaga w tym Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, która na swojej stronie publikuje listę pozycji godnych polecenia.

reklama

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który w 2001 r. został ustanowiony przez Polską Izbę Książki, obchodzimy 29 września. W tym dniu w instytucjach całej Polski odbywają się akcje głośnego czytania, mające na celu popularyzację czytelnictwa, a w szczególności głośnego czytania dzieciom.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku co roku włącza się w obchody tego święta, zapraszając do siebie przedszkolaki oraz wyjątkowych gości. W tym roku były to dzieci z Przedszkoli Samorządowych nr 3, 4 i 8 w Turku, a wśród czytających znaleźli się: Monika Gruszczyńska-Smak ze Stowarzyszenia Świetlic Profilaktycznych Azyl w Turku, Ewa Kiwak – dyrektor Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Turku oraz Maria Kur-Sulkowska – prezes Stowarzyszenia „Przystań” w Turku.

W związku z całorocznymi obchodami rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tematem piątkowego czytania w Bibliotece, była właśnie niepodległość. Przygotowane teksty skłaniały do dyskusji o naszych symbolach narodowych i stanowiły punkt wyjścia do wykonania prac plastycznych (biało-czerwonych kotylionów).

reklama

Materiał prasowy MBP Turek

Podobne artykuły

Bibliosmyki ponownie w bibliotece

Bibliosmyki ponownie w bibliotece

31 sierp.

"Emocje w równowadze" - warsztaty dla młodzieży w...

10 sierp.
Letnia Szkółka Robotyki w bibliotece miejskiej

Letnia Szkółka Robotyki w bibliotece miejskiej

28 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama