niedziela 26 maja 2019

Eweliny, Jana, Pawła

reklama

Twój e-PIT bez tajemnic

Twój e-PIT bez tajemnic
 

Już od 15 lutego na stronie podatki.gov.pl Krajowa Administracja Skarbowa udostępni podatnikom automatycznie wypełnione formularze PIT. Nowa usługa Twój e-PIT uprości złożenie zeznania do kilku szybkich kroków.

Z nowej funkcjonalności będą mogli w tym roku skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 (z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych). Docelowo od 2020 roku będzie ona udostępniona również dla rozliczających się na formularzach PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28.

reklama

Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego - zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl).

Korzystasz z ulg? Możesz je dodać do zeznania samodzielnie

W usłudze Twój e-PIT uwzględnione będą tylko te dane, które posiada administracja skarbowa, czyli dane od pracodawców oraz informacje z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci a także informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

reklama

Jeśli chcesz skorzystać z innych odliczeń, np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE - możesz uzupełnić przygotowane zeznanie samodzielnie.

Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Aby zalogować się do systemu należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl a następnie w polu logowania podać:

1) numer PESEL (albo: NIP i datę urodzenia) + kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017 + kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018,

LUB

2) dane logowania do profilu zaufanego.

Utworzone automatycznie zeznanie można sprawdzić i zaakceptować bez zmian, zmodyfikować je poprawiając, dopisując lub usuwając dane (np. w zakresie OPP, której chcemy przekazać 1% podatku oraz danych dotyczących ulg i odliczeń) lub odrzucić zeznanie w całości i rozliczyć się samodzielnie.

Można też nie zrobić nic - w takim przypadku przygotowane zeznanie zostanie z dniem 30 kwietnia automatycznie zatwierdzone i przesłane do urzędu skarbowego.

Warto jednak zaakceptować je wcześniej - od tego roku termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań wysłanych elektronicznie to 45 dni (czyli o połowę krócej niż dla zeznań „papierowych”).

informacja prasowa

Podobne artykuły

Zaakceptuj Twój e-PIT do 30 kwietnia

Zaakceptuj Twój e-PIT do 30 kwietnia

17 kw.
Twój e-PIT od 15 lutego 2019 r. elektronicznie

Twój e-PIT od 15 lutego 2019 r. elektronicznie

24 st.
PIT-11 wyłącznie elektronicznie w terminie do...

PIT-11 wyłącznie elektronicznie w terminie do 31...

10-12-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama