sobota 13 lipca 2024

Danieli, Irwina, Małgorzaty

reklama

Rozliczanie PIT 36L od podatku liniowego

Rozliczanie PIT 36L od podatku liniowego
 

Rozliczanie dochodów za pomocą PIT jest obowiązkiem każdej osoby w Polsce, która pobiera legalnie korzyści pieniężne. W zależności z jakiego źródła one pochodzą oraz w jaki sposób rozliczamy się z podatku, będzie różniła się obowiązująca nas deklaracja. Jak wygląda sytuacja w przypadku wyboru podatku liniowego?

Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy może być wybrany jako forma rozliczania się z dochodów uzyskanych z działalność. Ten sposób nie jest odgórnie narzucany, ale może zostać wybrany przez przedsiębiorców w roku poprzedzającym obecne rozliczenie do 20 stycznia. Fakt ten należało potwierdzić specjalnym oświadczeniem. Mogą go wybrać pojedynczy podatnicy, którzy mają własną działalność oraz wspólnicy spółek. 

reklama

Będzie też obowiązywał tych podatników, którzy we wcześniejszych latach rozliczali się liniowo i nie złożyli deklaracji o zmianie sposobu. 

Decydując się na niego zgadzamy się żeby nasz dochód był objęty podatkiem w wysokości 19%. Jest on stały, a więc nie ważne jaki dochód uda nam się uzyskać, wciąż pozostanie na tym poziomie. W trakcie roku przedsiębiorca jest zobligowany na wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy, których wysokość wykazuje w późniejszym rozliczeniu.

Niewątpliwą zaletą podatku liniowego jest możliwość odliczania ulg podatkowych i kwoty zmniejszającej podatek. Można w nim odliczyć również składki zdrowotne od limitu rocznego, który każdorazowo jest ustalany przez ministerstwo.

Minusami rozliczenia liniowego jest brak możliwości złożenia deklaracji podatkowej wspólnie z małżonkiem. Nie można też łączyć w nim kilku źródeł, z których otrzymujemy dochody. Część osób odstrasza również brak możliwości odliczenia takich ulg jak rehabilitacyjna, na dzieci lub internetowa. 

reklama

Wybierając podatek liniowy podczas rozliczenia jesteśmy zobligowani do wypełnieniu dokumentu PIT 36L. W tej deklaracji są ściśle określone przychody, które możemy rozliczyć. Nie obejmują one tak szerokiego zakresu jak np. najpopularniej wypełniany PIT 37. 

Ważne informacje dla osób rozliczających się z PIT 36L

Nie każdy może rozliczyć się z prowadzonej działalności poprzez PIT 36L. Nie zrobimy tego jeżeli otrzymamy przychód za usługi, które świadczymy dla byłego lub obecnego pracodawcy. Wówczas deklaracją, którą uzupełniamy jest ogólny PIT 36.

Kwestia, która jest ważna dla podatników rozliczających się liniowo jest możliwość zaoszczędzenia dzięki ulgom. Na jakie ulgi możemy liczyć? Jest to m.in ulga na ubezpieczenia społeczne oraz częściowe zwroty z ubezpieczeń zdrowotnych. Kwota podatku może też być pomniejszona o wysokość wpłat na konto zabezpieczenia emerytalnego.

W przypadku kiedy chcemy wybrać formę rozliczania się podatkiem liniowym na kolejny rok rozliczeniowy musimy wysłać pismo do urzędu do dnia 20 lutego 2023, czyli po pierwszym miesiącu, którym otrzymaliśmy dochód z bieżącego roku. 

Jak w przypadku każdego rozliczenia podatkowego bardzo ważną kwestią jest pamiętanie o trzymaniu się wyznaczonych terminów. Podatnicy rozliczający się za pomocą podatku liniowego z roku 2022 muszą złożyć zeznanie do 2 maja 2023 roku. 

Warto też pamiętać, że PIT 36L powinien zawierać załącznik PIT/B, który przedstawia wysokość dochodu oraz kwoty strat z roku rozliczeniowego oraz PIT/ZG, który poświadcza o ewentualnych dochodach ze źródeł z zagranicy.

Jak dobrze rozliczyć swoją deklarację podatkową?

Obowiązkowe deklaracje roczne są ważnym dokumentem na bazie, którego udowadniamy legalność swoich zarobków, ale również wykazujemy odliczone podatki z dochodów. Jest więc kluczowe, żeby były właściwie wypełnione.

Podczas rozliczania powinniśmy mieć przygotowaną wymagana dokumentację. Będziemy podawać takie informacje jak źródło dochodu, wysokość przychodu, wpłacone zaliczki oraz odprowadzane ulgi. 

Samodzielne uzupełnianie rozliczenia PIT 36L może nie być łatwe. Prawo podatkowe nie jest proste dla osoby, która nie jest z nim dobrze zaznajomiona. Warto wówczas skorzystać z programów online, które częściowo za nas uzupełnią deklarację. W ten sposób nie tylko oszczędzimy nas cenny czas, ale również unikniemy sytuacji, w których będziemy musieli przez błędy ponownie wypełniać dokumenty.  

E-pity, rozliczanie bez tajemnic

Podczas wypełniania deklaracji PIT dużym udogodnieniem jest wprowadzona możliwość rozliczania się przez internet. Program online został opracowany w taki sposób żeby był intuicyjny i wspomagał podatników. Jakie są jego zalety?

Przede wszystkim nie musimy się już martwić o to, że jakieś ważne dane nam umkną. Program nie przepuści deklaracji, które nie mają pełnych informacji z danymi lub posiadają ich złą formę. Co więcej, system posiada różnorodne udogodnienia np. automatyczne podliczanie i wskazuje kolejne kroki, które musimy zrobić. Naszym zadaniem jest podawanie informacji, a system przenosi je na właściwy PIT. Sugeruje też obowiązkowe do podpięcia załączniki. 

Warto też wspomnieć o zalecie rozliczania przez internet jaką jest wygodne złożenie deklaracji w domu bez potrzeby odczekiwania kolejek w urzędzie, czy ponoszenia kosztów za dojazdy. Wystarczy, że zalogujemy się przez profil zaufany i postąpimy wedle zalezeń programu. W ten sposób złożysz szybko i bezpiecznie swój PIT 36L.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Rozliczanie PIT 36L od podatku liniowego
Podobne artykuły
Akcja rozliczeń podatku PIT za 2023 rok...

Akcja rozliczeń podatku PIT za 2023 rok wystartowała

4 mrz.
Jak sprawdzić, ile wyniesie składka na...

Jak sprawdzić, ile wyniesie składka na ubezpieczenie na życie?

03-11-2023
Ponad 1,1 mld z PIT zł na kontach...

Ponad 1,1 mld z PIT zł na kontach wielkopolskich podatników

12-04-2023
Wielkopolska: do urzędów skarbowych...

Wielkopolska: do urzędów skarbowych wpłynęło już milion PIT-ów...

16-03-2023
Historia złożonych deklaracji - nowa usługa...

Historia złożonych deklaracji - nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym

13-03-2023
Wideo: Twój e-PIT czeka na Ciebie w...

Wideo: Twój e-PIT czeka na Ciebie w e-Urzędzie Skarbowym

23-02-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama