Zbiórka dla OSP Międzylesie. Jest już 50% potrzebnych środków !!!

piątek 29 maja 2020

Benity, Maksymiliana, Teodozji

reklama

Nauka poprzez zabawę czyli "Tydzień Języka Ojczystego" w SP5

Nauka poprzez zabawę czyli
 

W związku z Tygodniem Języka Ojczystego, w dniach 11-15 lutego, obchodziła go społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku. Podobnie jak w roku ubiegłym nauczycielki języka polskiego i plastyki przygotowały zadania dla poszczególnych zespołów klasowych.

Przedsięwzięcie otworzyło i zarazem spiralnie zakończyło spotkanie w kręgu kultury – „Wieczór poetycki”, podczas którego w budynku B dwukrotnie gościliśmy rodzimych artystów: p. Jadwigę Mariolę Jankowską, p. Annę Pęczak i p. Lecha Lamenta, którzy czytali zebranym swoje utwory. Poezja dostarczyła młodym słuchaczom wielu emocji i wzruszeń, bo choć inaczej, czyli poprzez zastosowanie środków artystycznych, jednak ukazuje to, co codzienne. Młodzież dowiedziała się, skąd poeci czerpią inspirację do pisania i w czym pomaga poezja oraz jakie pasje i talenty posiadają lokalni twórcy.

reklama

W Tygodniu Języka Ojczystego przygotowano wystawę uczniowskich plakatów „W krainie języka polskiego” z zakresu ortografii, gramatyki i literatury, np. Miasto wielkiej litery czy Ocean poezji, w formie map mentalnych, które zaprezentowano w holu szkoły budynków A i B. Do tworzenia map wykorzystano pojęcia geograficzne i rysunki. Można było też obejrzeć wystawę o turkowskich poetach czy książkach dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. W kolejnych dniach podczas lekcji języka polskiego w klasach szóstych i siódmych miały miejsce potyczki słowne, były wśród nich: łamańce językowe, zabawa w ukryte słowa, zabawa w poszukiwaczy błędów językowych i ortograficznych, zagadki językowe w formie quizu, zabawa w kalambury . W zmaganiach z ortografią uczestniczyły klasy czwarte ,piąte i szóste, podczas których przeniosły się do Ortografiolandii .Oprócz naukowej atmosfery, uzyskanej dzięki plakatom i planszom edukacyjnym, wykonanym przez uczniów, czuło się ducha rywalizacji- a to za sprawą licznych zadań. Klasy czwarte, podczas przerw międzylekcyjnych, wzięły udział w wyścigach rzędów z różnorodnymi konkurencjami sportowymi i zadaniami z trudnościami ortograficznymi. Uczniowie grali także w ortograficzne klasy i rozwiązywali ortograficzne zadania- odgadywali wyrazy oraz przypominali zasady ortograficzne. Natomiast drużyny z klas piątych uczestniczyły w konkurencji „Mój przyjaciel słownik”, a szóstoklasiści rywalizowali o tytuł „Mistrza Ortografii SP 5”, pisząc szkolne dyktando. Tydzień Języka Ojczystego zakończyło wydarzenie kulturalne – uczniowie klas piątych obejrzeli mity w MDK.

Celem przedsięwzięcia, w którym udział wzięli uczniowie klas 4-7, było kształtowanie poprawności językowej i ortograficznej. Zabawy z językiem ojczystym stanowiły okazję do poszerzenia uczniowskiej wiedzy, wykazania się pomysłowością oraz nauki języka polskiego poprzez wspólne działanie i zabawę.

Nie żegnamy się jeszcze z Ortografiolandią. Przed nami w kolejnym tygodniu szkolna sonda poprawnościowa „Która forma jest poprawna?” i wieczór filmowy, na który szczególnie zapraszamy ósmoklasistów. Do klas zawitają także Ortograficzne Wróżki.

reklama

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Oddaj krew dla Mai. Kolejna akcja poboru krwi w...

Oddaj krew dla Mai. Kolejna akcja poboru krwi w...

8 maj.
Kartka dla medyka - malowniczy finał akcji SP5

Kartka dla medyka - malowniczy finał akcji SP5

3 kw.
Młodzi uczniowie SP5 z wizytą w PSP Turek

Młodzi uczniowie SP5 z wizytą w PSP Turek

6 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama