poniedziałek 27 września 2021

Damiana, Mirabeli, Wincentego

14°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Nasłuchiwali sów w turkowskich lasach

Nasłuchiwali sów w turkowskich lasach
 

NOC SÓW to wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie w całej Polsce. Akcja, podczas wieczornych spacerów łączy miłośników sów, pasjonatów przyrody, poszukiwaczy wiedzy i tych, którzy chcą po prostu mądrze spędzić czas. To, przede wszystkim, wydarzenie lokalnych społeczności, rodzin i Przyjaciół Przyrody.

Marcowe noce to bardzo aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Są w czasie okresu godowego - i pohukują tak ,że włos jeży się na głowie - albo pióra oczywiście. Bohaterką i „twarzą” Nocy Sów 2019 jest Sóweczka. Sóweczka to prawdziwy liliput w świecie sów. Zaledwie trochę większa od wróbla! Ale ta najmniejsza europejska sowa swoje niedostateczne rozmiary z nawiązką kompensuje determinacją i zuchwałością. Wiedzą o tym wszystkie małe ptaki - a nawet te, które są od niej większe!

Uczniowie klas IVa, Va, Vb, Vc z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Słodkowie oraz klasy V ze Szkoły Podstawowej w Cisewie dzięki współpracy z Nadleśnictwem Turek włączyli się w akcję. Ponadto szkoły uczestniczą w tym wydarzeniu już od 10 lat. Celem wyjścia było: przekazanie wiedzy dotyczącej biologii, ochrony i rozpoznawania sów ,nabycie umiejętności praktycznych w rozpoznawaniu sów po głosach.

reklama

NOC SÓW spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów . Pod opieką pań: Ewy Czerniejewskiej, Elżbiety Skotarek i Anny Lewandowskiej –Robak oraz leśników: Radosława Szocińskiego i Sławomira Bińka uczniowie wybrali się na Ścieżki Dydaktyczne Zdrojki Lewe w Nadleśnictwie Turek.

Miejsce obserwacji to trasy ścieżek usytuowane w południowo-wschodniej części Złotogórskiego obszaru chronionego krajobrazu. Biegną od osady nadleśnictwa przez las Zdrojki, Szadowskie Góry i Karpaty do Władysławowa. Zaprojektowane zostały w sposób umożliwiający łatwe korzystanie z nich zarówno przez mieszkańców Turku, jak i Władysławowa. Urządzono 9 punktów dydaktycznych oraz 6 miejsc widokowych. Rosnące tu lasy pełnią liczne funkcje i doskonale nadają się do prowadzenia w nich edukacji przyrodniczej. Są to wały morenowe utworzone przez lodowiec, o różnicach wysokości do około 50 m, podatne na erozję; dlatego lasy porastające pagórki pełnią ważną funkcję glebochronną. Przeważają lasy sosnowe i sosnowo-dębowe. Zróżnicowanie siedlisk jest znaczne – od ubogiego boru sosnowego w Karpatach do świetlistej dąbrowy w Zdrojkach. Bogactwo gatunków roślin naczyniowych jest olbrzymie. Występują liczne gatunki chronione, w tym: lilia złotogłów, dziewięćsił bezłodygowy, widłak goździsty, pomocnik baldaszkowaty, kruszczyk szerokolistny, paprotka zwyczajna, mącznica lekarska, konwalia majowa. Można obserwować liczne gatunki owadów, płazów, ptaków i ssaków.

Całość imprezy zwieńczyło wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Inicjatorką wydarzenia w szkołach była Joanna Popardowska nauczycielka biologii . Wydarzenie umożliwiło uczniom nawiązanie bezpośredniego kontaktu z przyrodą, z żywymi roślinami i zwierzętami w ich środowisku. Obserwacje prowadzone były w godzinach wieczornych, co stanowiło dodatkową atrakcję dla dzieci.

reklama

Pogłębiło emocjonalne więzi z przyrodą. Stało się źródłem niezapomnianych i głębokich doznań estetycznych i emocjonalnych. Wspólnie spędzony czas był pełen emocji i wrażeń. Humory dopisały, wszyscy świetnie się bawili ….wrócimy tu za rok :)

materiał nadesłany

 

Podobne artykuły

80. rocznica utworzenia przez Niemców Getta...

80. rocznica utworzenia przez Niemców Getta Czachulec

22 wrz.
Znajdź największego i pokaż jaki jesteś...

Znajdź największego i pokaż jaki jesteś "Kozak"!...

20 wrz.
OTOP Turek wspiera populację rybołowa

OTOP Turek wspiera populację rybołowa

7 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama