wtorek 07 lipca 2020

Estery, Kiry, Rudolfa

reklama

Działo się w bibliotece! Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w MBP w Turku.

Działo się w bibliotece! Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w MBP w Turku.
 

Za nami XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w który jak co roku włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Turku. Tegorocznej odsłonie bibliotekarskiego święta, które odbywało się w dniach od 8 do 15 maja, przyświecało hasło #Biblioteka. Pozwoliło to organizatorom wydarzenia na przygotowanie wielu literackich atrakcji, zarówno dla małych jak i dużych czytelników.

Choć Tydzień Bibliotek oficjalnie rozpoczął się 8 maja Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek, to turkowska instytucja rozpoczęła świętowanie już dzień wcześniej. Nie lada gratką dla dorosłych czytelników było spotkanie autorskie ze znanym dziennikarzem, felietonistą, satyrykiem i krytykiem filmowym – Michałem Ogórkiem. Jedną z ważniejszych działalności zaproszonego gościa jest także pisanie książek. Dwie z nich –  „Na drugie imię Stanisław. Nowa księga imion” oraz „Kiełbasa i sznurek”  napisał wspólnie z profesorem Jerzym Bralczykiem, aktualnie powstaje ich trzecia wspólna książka. Inne jego książki to m.in. „Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL”, „Jak przekonać do aresztu”, „Przewodnik po Polsce”, „Urok lat minionych”, „Z prądem i pod prąd. Ostatnia dekada PRL-u”, „Dobra zmiana grubą kreską” i wreszcie ostatnia, wydana w ubiegłym roku, „100 lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców”.

reklama

To właśnie książce „100 lat…” poświęcona była znaczna część spotkania, chociaż gość poruszał też inne wątki swojej twórczości, wspominał o roli cenzury w PRL, opowiadał o warsztacie twórczym, odnosił się do współczesnych wydarzeń politycznych oraz chętnie dyskutował z uczestnikami spotkania. Nie obyło się oczywiście bez autografów w zakupionych egzemplarzach książek, ciepłych rozmów z czytelnikami i pamiątkowych fotografii.

Kolejnym niezwykle udanym wydarzeniem w ramach Tygodnia Bibliotek były warsztaty ilustratorskie dla dzieci prowadzone przez Daniela de Latour, który podczas spotkania wprowadził młodych twórców w tematykę książek typu pop up, wykorzystując do tego „Kamienicę” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Warsztaty pozwoliły na odkrycie wielu młodych talentów i stworzenie niezwykle kreatywnych prac.

Dużo emocji, z pewnością, przysporzył czytelnikom wieczór z Jarosławem Klonowskim, który promował swoją najnowszą książkę „Zimna fala”. Wydarzeniu, które formułą zupełnie odbiegło od tradycyjnego spotkania autorskiego, towarzyszyła projekcja amatorskiego filmu, stanowiącego integralny element książki. Było mrocznie, czasem strasznie, ale też fascynująco.

reklama

Podobnie wiele emocji w czytelnikach, zarówno tych dużych, jak i nieco mniejszych wzbudziło spotkanie z innym lokalnym twórcą – Arnoldem Cytrowskim. Głównym tematem rozmów z debiutującym pisarzem, była jego pierwsza książka „Przez czas i przestrzeń”. Autor niezwykle ciekawie opowiadał o swoich literackich inspiracjach, polskim rynku wydawniczym i planach na przyszłość, które okazały się być bardzo interesujące.

Podczas Tygodnia Bibliotek nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych czytelników. W niedzielę, 12 maja zainaugurowany został cykl spotkań ph „Niehandlowa z książką” w ramach projektu „Z książką można wiele” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W niedzielne popołudnie całe rodziny tłumnie ściągnęły do biblioteki, by spotkać się ze znaną i lubianą pisarką dla dzieci – Justyną Bednarek. Autorka nie tylko mówiła o tym, jak powstają jej książki i skąd czerpie pomysły, ale przede wszystkim zabrała swoich słuchaczy, zarówno tych dużych, jak i małych, w fascynującą literacką podróż, z której nie chciało się wracać.

Materiał prasowy MBP w Turku

Podobne artykuły

Turkowska biblioteka ponownie otwarta

Turkowska biblioteka ponownie otwarta

28 maj.
Orlik i Biblioteka Publiczna w Dobrej otwarte

Orlik i Biblioteka Publiczna w Dobrej otwarte

12 maj.
Biblioteka Powiatowa ponownie otwarta i...

Biblioteka Powiatowa ponownie otwarta i bezpłatna...

9 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama