Dni Turku i Gminy Turek już za 6 dni!

poniedziałek 02 sierpnia 2021

Gustawa, Kariny, Stefana

20°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Łączy nas krew, która ratuje życie - Światowy Dzień Krwiodawcy już w ten piątek

Łączy nas krew, która ratuje życie - Światowy Dzień Krwiodawcy już w ten piątek
 

14 czerwca cały świat celebruje dzień dawcy krwi, która codziennie ratuje życie wielu osobom. Także w Turku z tej okazji odbędzie się uroczysta akademia połączona z honorowym oddawaniem krwi. Zapraszamy wszystkich w ten dzień do Urzędu Miasta w Turku – już od godziny 8:00 będzie można podzielić się darem krwi, przy okazji mogąc wygrać wyjątkową nagrodę.

„Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa – ludzie tacy jak Ty!” – możemy przeczytać na stronie RCKiK w Kaliszu. Kto może zostać krwiodawcą? Każda osoba pełnoletnia do 65 roku życia, która czuje się zdrowa, waży nie mniej niż 50kg i pragnie pomóc drugiemu człowiekowi. W dniu oddania krwi należy zjeść lekki posiłek, zabrać dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.

reklama

Oprócz poboru krwi odbędzie się uroczystość w Sali konferencyjnej im. Solidarności w Urzędzie Miejskim, podczas której zostaną wręczone odznaczenia „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Komu przysługuje takie odznaczenie? Kobieta może go uzyskać, kiedy oddała co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,  mężczyzna, kiedy oddał co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników. Jest to bardzo zaszczytny tytuł, bowiem jednorazowo pobierana zostaje jedna jednostka krwi, czyli 450ml.

Jak często można oddawać krew? Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 miesiące. Warto także zapoznać się z przeciwwskazaniami do oddania krwi, aby nie spotkać się z przykrym zaskoczeniem.

Zachęcamy do udziału w Światowym Dniu Krwiodawcy w Turku – honorowe oddawanie krwi odbywać się będzie od godz. 8:00 do 11:00, a cała uroczystość zakończy się około 12:15. Zapraszamy już w piątek do Urzędu Miasta w Turku – ty też możesz uratować komuś życie! Szczegółowe informacje na plakacie poniżej.

JM

Łączy nas krew, która ratuje życie - Światowy Dzień Krwiodawcy już w ten piątek

Podobne artykuły

Już dziś akcja poboru krwi dla Agaty...

Już dziś akcja poboru krwi dla Agaty Pilarskiej. Nie...

15-09-2020
Agata potrzebuje naszej pomocy - podzielmy się...

Agata potrzebuje naszej pomocy - podzielmy się krwią!

07-09-2020
Światowy Dzień Krwiodawcy w Turku

Światowy Dzień Krwiodawcy w Turku

14-06-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama