Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Turek otrzymał dofinansowanie na modernizację oczyszczalni ścieków

Turek otrzymał dofinansowanie na modernizację oczyszczalni ścieków
 

Modernizacja oczyszczalni ścieków jest jedną z większych inwestycji w skali miasta. Ta oczyszczalnia ma ogromne znaczenie. Na co dzień służy mieszkańcom i firmom z Turku oraz kilku innym gminom z powiatu tureckiego. Jej działanie musi być niezawodne. Inwestycja wyniosła ponad 70 mln zł.

Miejska oczyszczalnia ścieków została zaprojektowana w latach 60-tych ubiegłego wieku. Jej ostatnia modernizacja miała miejsce 20 lat temu. Do tej pory, wiele urządzeń wysłużyło się. Prace na terenie oczyszczalni polegać będą m.in. na zainstalowaniu nowoczesnych i bardziej wydajnych urządzeń, zużywających mniej energii. Po modernizacji oczyszczalnia stanie się, nie tylko nowocześniejsza, ale także bardziej energooszczędna. Poza tym technologia oczyszczania ścieków zostanie dostosowana do ich zmieniającej się jakości, czyli dopływu ścieków o większym stężeniu zanieczyszczeń. W trakcie modernizacji, oczyszczalnia będzie pracowała bez przerwy. Ponadto, w ramach projektu, wybudowana zostanie także kanalizacja sanitarna i wodociąg na osiedlu Leśna. Prace mają trwać do końca czerwca 2022 roku.

reklama

PGKiM w 2016 roku przystąpiło do projektu „Rozbudowa i przebudowa (modernizacja) oczyszczalni ścieków w Turku oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie aglomeracji Turek”. Projekt ten został złożony do dofinansowania w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na początku 2018 r. Turek otrzymał informację o tym, że pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 21.111.381,47 zł, przy czym wówczas całkowity koszt inwestycji szacowany był na 40.732.547 zł.

Niestety, na rynku nastąpił olbrzymi wzrost cen materiałów i usług, dlatego znalezienie wykonawcy na inwestycję w wartości kosztorysowej, okazało się niemożliwe. Miasto zaktualizowało kosztorys inwestycji i wystąpiło do NFiGW o zwiększenie dotacji. Całkowita wartość projektu, czyli prac budowlanych, nadzoru inwestorskiego i promocji, wyniesie 70.877.150,99 zł. Kwota ta sfinansowana zostanie z dotacji z NFOŚiGW w wysokości 30.211.381 zł, z pożyczki z NFOŚiGW w wysokości 27.412.319 zł oraz wkład własnego Przedsiębiorstwa, w wysokości należnego podatku VAT w kwocie 13.253.450,99 zł. Wczoraj Burmistrz Romuald Antosik wyraził zgodę na przyjęcie dotacji z NFŚiGW przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku.

Następnie, Mirosław Wypiór - prezes PGKiM Sp. z o.o., podpisał umowę z Eweliną Walkowicz – prezesem Zarządu BPBP oraz Mirosławem Spisakiem – pełnomocnikiem Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego S.A. z Bielska-Białej na modernizację turkowskiej oczyszczalni. Wartość tej umowy, czyli 69.996.471 zł – potwierdza, że właśnie zaczyna się największa miejska inwestycja w historii Turku.  

ZS

Turek otrzymał dofinansowanie na modernizację oczyszczalni ścieków

Podobne artykuły

Dofinansowanie na obóz i buty. Sprinter ze...

Dofinansowanie na obóz i buty. Sprinter ze Słodkowa...

6 wrz.
Władysławów. Pierwsza transza komputerów dla...

Władysławów. Pierwsza transza komputerów dla dzieci...

25 sierp.
To będą szatnie na medal! Trwają wakacyjne...

To będą szatnie na medal! Trwają wakacyjne remonty w...

16 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama