Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Rusza modernizacja oczyszczalni ścieków. Koszt inwestycji ponad 70 mln zł

Rusza modernizacja oczyszczalni ścieków. Koszt inwestycji ponad 70 mln zł
 

Przekazany został wykonawcy teren budowy pod inwestycję polegającą na modernizacji oczyszczalni ścieków w Turku. Przedsięwzięcie za ponad 70 mln zł ma zakończyć się w połowie roku 2022.

W lipcu 2019 r. podpisana została umowa o wartości 69.996.471 zł, z wybranym w przetargu wykonawcą modernizacji oczyszczalni. Działania Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku zaczęły się dużo wcześniej. Już w 2016 r., przystąpiono do opracowania projektu pn. „Rozbudowa i przebudowa (modernizacja) oczyszczalni ścieków w Turku oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie aglomeracji Turek”. Ten projekt w 2018 r. otrzymał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wówczas było to 21.111.381,47 zł dofinansowania, przy całkowitym koszcie inwestycji szacowanym na 40.732.547 zł.

reklama

Jednak olbrzymi wzrost cen materiałów i usług wymusił zaktualizowanie kosztorysu inwestycji. Także NFOŚiGW zwiększył swoją dotację do 30.211.381 zł oraz pożyczkę z NFOŚiGW do 27.412.319 zł, przy całkowitej wartości projektu, tj. prac budowlanych, nadzoru inwestorskiego i promocji, w wysokości 70.877.150,99 zł oraz dołoży wkład własny na należny podatek VAT, tj. 13.253.450,99 zł.

Wykonawca po podpisaniu umowy był zobowiązany do uzyskania wszelkich pozwoleń związanych z realizacją tej inwestycji. Po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę 11 marca tego roku, został przekazany plac budowy, tj. oczyszczalnia ścieków. Co ważne, podczas realizacji przedsięwzięcia oczyszczalnia będzie cały czas pracować. W tym czasie instalowane będą nowoczesne i bardziej ergonomiczne urządzenia. Ponadto m.in. technologia oczyszczania  zostanie dostosowana do zmieniającej się jakości ścieków, tj. o większym stężeniu zanieczyszczeń. Prace przy inwestycji wyjdą także poza oczyszczalnię, a dokładnie na osiedle Leśna, gdzie również zostało uzyskane prawomocne pozwolenie na budowę i wybudowana zostanie kanalizacja sanitarna i wodociąg.

Zarząd PGKiM Sp. z o.o
matereiał prasowwy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Będzie umowa, będą bloki. Kluczowa inwestycja...

Będzie umowa, będą bloki. Kluczowa inwestycja...

30 wrz.
Umowa na historyczną inwestycję w gminie...

Umowa na historyczną inwestycję w gminie Władysławów...

30 wrz.
Koniec z WF-em na korytarzu! Sala sportowa w...

Koniec z WF-em na korytarzu! Sala sportowa w...

28 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama