Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Modernizacja oczyszczalni w Turku na półmetku

Modernizacja oczyszczalni w Turku na półmetku
 

Na półmetku są prace związane z modernizacją oczyszczalni ścieków, realizowaną przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku. Przez ten czas z sukcesem zachowywana jest ciągłość odbioru ścieków od mieszkańców, przy jednoczesnym prowadzeniu prac w procesie technologicznym oczyszczania.

Projekt pod nazwą „Rozbudowa i przebudowa (modernizacja) oczyszczalni ścieków w Turku oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie aglomeracji Turek” to z pewnością jedna z największych inwestycji w historii miasta. Przedsiębiorstwo niedawno podpisało aneks do umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dodatkowe prace, polegające na rozbudowie oczyszczalni ścieków o obiekty i urządzenia przygotowujące przeróbkę osadów wstępnych, nadmiernych i dowożonych, oraz przygotowanie osadów do przyrodniczego wykorzystania w rolnictwie, jako środek poprawiający jakość gleby. Tym samym wartość inwestycji w oczyszczalni wzrosła do ok. 88 672 170 zł, przy dotacji w wysokości 41 375 893 zł, oraz pożyczce w wysokości do 27 412 319 zł i środkach własnych miejskiej spółki komunalnej na pokrycie podatku VAT oraz pozostałych kosztów. Przedsięwzięcie ma być realizowane do czerwca 2022r. 

reklama

W czasie przeprowadzania inwestycji zostanie wybudowanych, przebudowanych lub wyremontowanych ok. 50 obiektów. Na blisko 20 z nich prace już trwają bądź zostały zakończone. Prace zakończone zostały w pompowni głównej, w komorach pomiarowych nr 1 i nr 2, w komorze rozdziału nr 3, w wiacie higienizacji biologicznej osadów, w zbiorniku wód technologicznych i odcieków oraz w budynku laboratorium, magazynie paliw i surowców. Ponadto w komorze odgazowania, w budynku krat, w kanale dopływowym, stacji dmuchaw nr 1 i nr 2, w pompowni osadów i komorze rozdziału nr 3 zakończony został montaż nowych urządzeń technologicznych.

Jednocześnie sfinalizowane zostały także roboty przy budowie sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej, przepompowni ścieków i dużego odcinka sieci wodociągowej w rejonie osiedla Leśna w Turku.

Prace trwają nieprzerwanie. Nieprzerwanie też odbierane są ścieki od mieszkańców, co stanowi, i do końca modernizacji stanowić będzie największe wyzwanie podczas prowadzonej inwestycji.

Zarząd PGKiM Sp. z o.o.
materiał prasowy nadesłany

reklama
Modernizacja oczyszczalni w Turku na półmetku

Podobne artykuły

Nie będzie ciepłej wody. Mieszkańców Turku...

Nie będzie ciepłej wody. Mieszkańców Turku czeka...

9 sierp.
Strażacy i Ogniki sprzątali Turek. Zebrali...

Strażacy i Ogniki sprzątali Turek. Zebrali niemal...

2 sierp.
Listy do redakcji: Zalania ulic powiatowych

Listy do redakcji: Zalania ulic powiatowych

28 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama