wtorek 22 czerwca 2021

Pauliny, Sabiny, Tomasza

26°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

"Zaginiony" - wideosłuchowisko "Studia Grozy" Stowarzyszenia Przystań.

 

Obecny okres pandemii sprawia, że ośrodki kultury coraz częściej poszukują swojego miejsca w przestrzeni wirtualnej. Nie inaczej jest w Stowarzyszeniu Przystań, które od wielu lat z wielkimi ambicjami i sukcesami tworzy kulturę w Turku. W nowopowstałym studiu nagraniowym swój finał ma kolejny już projekt, tym razem w formie słuchowiska. W realizację słuchowiska zaangażowała się nie tylko Przystań, ale także wielu mieszkańców Turku.

Fabryka Świętego Mikołaja, Instalacja Edukacyjna "1938-45 Historia prawdziwa", niezliczone spektakle teatralne, przedstawienia dla dzieci i koncerty - tym żył Turek przed pandemią i ograniczeniami w działalności ośrodków kultury. Wśród jednostek kultury w Turku Przystań od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce. Za swoje podejście, zaangażowanie i nowatorskie spojrzenie. Stowarzyszenie Przystań nie zatrzymuje się i mimo obostrzeń tworzy kolejne projekty. Jednym z nich jest słuchowisko „Zaginiony” realizowane na podstawie noweli autorstwa Jarosława Klonowskiego. Projekt jest na ukończeniu. Na kanale Klonowskiego możemy wysłuchać pierwszej części „Zaginionego”, a część druga ujrzy światło dzienne w najbliższy weekend. -Chcemy działać i działamy. Nie tylko my jako Przystań. Z Jarkiem Klonowskim współpracujemy już trochę, a działania przynoszą rezultaty. Dlatego podjęliśmy kolejny projekt jakim jest słuchowisko. Myślę, że Jarek opowie o swoim pomyśle przelanym na papier. My w Przystani uruchomiliśmy studio. Warunki w tej chwili są idealne, co zresztą słychać w pierwszej części "Zaginionego" - podkreśla Jacek Sulkowski.

reklama

Choć to nie pierwszy wspólny projekt Przystani i Jarka Klonowskiego, to zrealizowany w całości przez grupę osób, która wyklarowała się podczas projektów wcześniejszych i zrealizowany już w studio nagraniowym Przystani. Można powiedzieć, że mimo iż osoby nagrywające od strony teletechnicznej a nawet budujący studio to amatorzy to ambicjonalnie podchodzą do swojej pracy jak profesjonaliści czego namacalnym dowodem jest najnowsze słuchowisko. „Studio Grozy”, bo taką nieformalnie przyjęli nazwę ma w planach kolejne adaptacje opowiadań Jarka Klonowskiego. -Pomysł na słuchowiska był ze mną od zawsze. Już przy okazji książki "Cały ten Jazz", wydanej w 2018 roku nakładem Wydawnictwa CM, udało się wraz z Przystanią zrealizować event, który przyciągnął sporo fanów w ramach dość nietypowego wieczoru autorskiego, w istniejącym w tamtym czasie pubu "Mixtura". Potem była zrealizowana w 2019 adaptacja opowiadania Howarda Philipsa Lovecrafta. Ponad dwugodzinny spektakl "Na Progu" ujrzał światło dzienne najpierw na żywo, a następnie został udostępniony w ramach wideosłuchowska. Był to jednocześnie początek istnienia nieformalnej grupy "Studio Grozy" skupionej wokół Stowarzyszenia Przystań. I to właśnie ta grupa, w ramach nowo powstałego studia nagrań Przystani, będzie realizować kolejne adaptacje. Na pierwszy ogień wzięliśmy moją nowelkę "Zaginiony", osadzoną w realiach międzywojennych – informuje Jarosław Klonowski.

Pierwsza część wideosłuchowiska „Zaginiony” jest już dostępna dla zainteresowanych (wideo na końcu artykułu). To opowieść o zawirowaniach wojennych młodego oficera Armii Czerwonej. Scenariusz stworzył oczywiście Jarek Klonowski, a reżyserią zajął się Jacek Sulkowski. W słuchowisku usłyszymy Kamila Mączkę, Michała Kałużnego oraz wspomnianych Jacka Sulkowskiego i Jarka Klonowskiego. W kolejnej części do aktorów dołączyli Eliza Cisse oraz Tomasz Stolarski. Za muzykę odpowiada Jacek Sulkowski wraz z Januszem Kotońskim i Jarosławem Klonowskim. Nad nagraniem pieczę sprawował Michał Kałużny Connect Solutions, a montaż i zdjęcia wykonał Jarosław Klonowski.

-Jest to historia zaginięcia młodego oficera Armii Czerwonej, Stiepana Stiepanowicza, który znika gdzieś na pustkowiach Mongolii, wraz z całym, liczącym ponad czterdziestu kozaków oddziałem kawalerii. Dzięki niebywałej prężności Jacka Sulkowskiego i jego Stowarzyszenia mamy okazję ożywić niejeden tekst, mam nadzieję nie tylko mojego autorstwa. Po kolejnych częściach "Zaginionego", będziemy puszczać "Głos Morza", obszerne fragmenty mojej tegorocznej powieści, która wyrosła na gruncie opowiadania, świetnie przyjętego przez krytykę i okrzykniętego jednym z lepszych tekstów, nawiązujących do prozy Howarda Philipsa Lovecrafta. Planujemy, jak wspomniałem, sięgnięcie także do innych autorów, a także teksty z pogranicza grozy, kryminału noir, a nawet fantastyki naukowej. Czas i popularność Studia Grozy pokaże, jak daleko nasze pomysły nas zabiorą. Lecz pomysłów jest moc, tak samo, jak moc jest w dużej grupie ludzi, tworzących „Studio Grozy” – opowiada autor Jarosław Klonowski.

reklama

Pierwsza część Zaginionego już dostępna, a kolejna wyjawiająca wiele tajemnic z części pierwszej już w ten weekend. To jednak nie koniec. Jak informują twórcy, w planach kolejne projekty. Już niebawem grupa zapaleńców z Przystani planuje nagranie komedii pod tytułem „Żaluzja”. - Planujemy wspólnie kolejną komedię, realizowaną w ramach popularnego sitcomu, także do tekstu mojego autorstwa. - informuje Klonowski.

Zapraszamy do śledzenia działalności Stowarzyszenia Przystań i Jarka Klonowskiego w ramach „Studia Grozy”.

Podobne artykuły

Młodzież z OHP Turek na spotkaniu w Przystani

Młodzież z OHP Turek na spotkaniu w Przystani

12 maj.
Wideo: Słuchowisko z obrazem w tle w Przystani

Wideo: Słuchowisko z obrazem w tle w Przystani

03-12-2019
Wideo: Instalacja Edukacyjna

Wideo: Instalacja Edukacyjna "1938-45 Historia...

06-10-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama