czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Weekend z OTOP: Modraszka - taka mała wojowniczka

Weekend z OTOP: Modraszka - taka mała wojowniczka - fot. Wikipedia
fot. Wikipedia 

Ta urocza, nieduża sikora z urozmaiconym rysunkiem na małej, krągłej głowie (czarny pasek oczny 
i błękitna czapeczka) dobrze się czuje obok człowieka. Łatwo oswaja się z naszą obecnością, dlatego jest stałym bywalcem karmników, gdzie lubi zawłaszczać cały pokarm dla siebie. ‘Jest wyjątkowo zadziorna i buńczuczna – przegania większe od siebie bogatki z karmnika, nie przepuści też przedstawicielom własnego gatunku. (…)

Wojowniczość wykazuje również w starciu z człowiekiem. Wśród ornitologów zajmujących się obrączkowaniem migrujących ptaków zdobyła przydomek manikiurzystki, gdyż podczas wyplątywania się z sieci zajadle atakuje ich palce, wbijając dziobek pod paznokieć’. (artykuł w czasopiśmie Echa Leśne (nr 4 (610), 2012, s. 22). "Sikory, sikorki, sikoreczki" – Grzegorz Okołów). Żywi się bezkręgowcami, dlatego uważana jest za naszego sprzymierzeńca w walce ze szkodnikami żerującymi na drzewach o znaczeniu gospodarczym. Mniejsza od bogatki i wróbla, modraszka urzeka swym żwawym usposobieniem i częstymi nawoływaniami. 

reklama

Modraszka gniazduje w dziuplach, a także różnego rodzaju szczelinach i pęknięciach drzew czy nawet murów.  Chętnie zajmuje budki lęgowe o średnicy otworu 27 mm. Większych unika z obawy przed pokaźniejszym konkurentem, np: bogatką. Gniazdo buduje z mchu, suchej trawy, włosia czy sierści. Tworzone pary są z reguły monogamiczne. Samica 1-2 razy w roku składa 7-13 jaj, które sama wysiaduje przez 12-14 dni. Modraszki mają silnie rozwinięty instynkt rodzicielski i karmią swoje młode jeszcze przez dwa tygodnie po opuszczeniu gniazda. Zdarza się jednakże, iż samice porzucają swojego partnera dla innego, z lepszym statusem społecznym, zanim młode usamodzielnią się całkowicie. Opuszczony ptak musi niestety starać się potem o nowego partnera.

Modraszka z racji swej ruchliwości jest niezwykle wymagającą modelką. Trzeba poświęcić dużo czasu  obserwując jej zwinne ruchy gdy skacze pomiędzy cienkimi gałązkami lub zawisa głową w dół, jeśli chcemy się jej dobrze przyjrzeć czy wykonać dobrej jakości zdjęcie. Warto.  Ptasie obserwacje dostarczą nam niematerialnych wartości, takich jak poprawa samopoczucia i redukcja stresu. Warto zacząć już dziś!

Źródło: Przewodnik Collinsa Ptaki; medianauka.pl; Rzecz o ptakach – Noah Strycker; Ornitologia terepeutyczna Piotr Tryjanowski, Sławomir Murawiec; Wikipedia

reklama

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Wspólnie sprzątali kanał Folusz!...

Wspólnie sprzątali kanał Folusz! Podsumowanie akcji WWF Polska...

27 mrz.
Kto zamieszkał w budkach na turkowskich...

Kto zamieszkał w budkach na turkowskich osiedlach? Wiosenne porządki w...

22 lt.
Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe...

Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe ptakoliczenie już w niedzielę!

26 st.
Bociani remanent czyli spis powszechny gniazd w...

Bociani remanent czyli spis powszechny gniazd w powiecie

6 st.
Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga...

Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga zamieszkała w parku Tura!

23-11-2023
Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek!...

Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek! Jesienne ptakoliczenie w...

10-10-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama