czwartek 18 kwietnia 2024

Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

reklama

Weekend z OTOP: Łabędź niemy - symbol piękna, czystości i delikatności

Weekend z OTOP: Łabędź niemy - symbol piękna, czystości i delikatności
 

Choć łabędź na lądzie porusza się niezdarnie wykonując powolne, kołyszące ruchy, to w wodzie radzi sobie doskonale. Jest najcięższym ptakiem w Polsce zdolnym do aktywnego lotu. Aby unieść się w powietrze potrzebuje zbiornika wodnego. Wiatr wiejący z przeciwka znacznie mu to ułatwia, zwiększając siłę nośną skrzydeł, które podczas lotu wydają charakterystyczny świst. Brzmi to jak najpiękniejsza muzyka. Zdarza się, że to od tego niepozornego dźwięku zaczyna się fascynacja ptakami. Warto zatrzymać się na chwilę widząc przelatujące łabędzie i wsłuchać w rytmiczne uderzenia ich skrzydeł, przypatrzeć się ich sylwetce, gracji, poczekać jak lądują pomimo sporej masy na powierzchni wody lub na śliskim lodzie. Robią to całkiem sprawnie.  Można rzec: Jezioro Łabędzie, w pierwszym rzędzie i bez kupowania biletów:)

Gdy nadchodzi jesień samotne ptaki dobierają się w pary. Z reguły dochowują sobie wierności do końca życia. Wraz z nastaniem wiosny obierają terytorium, którego strzeże samiec. W momencie zagrożenia odstrasza intruzów groźną postawą. Kładzie szyję na grzbiecie, unosi skrzydła niczym żagle i demonstrujac swą siłę przepędza nie tylko inne łabędzie, ale też inne ptaki wodne. 

Para łabędzi wspólnie zajmuje się budową gniazda. Samiec obiera miejsce na gniazdo formując platformę z części roślin, które znajduje w najbliższym sąsiedztwie. W późniejszym czasie znosi materiał z większej odległości składając go obok, a budową właściwego gniazda zajmuje się już samica udeptując nogami i ugniatając ciałem nieckę gniazdową. W ciągu roku wyprowadzają jeden lęg. Młode śliczne, szare ‘kaczątka’ osiągają dojrzałość po około trzech latach. Są też pisklęta, które po wykluciu są od razu białe.

reklama

Łabędź niemy od zawsze wprawiał w zachwyt swoim nieskazitelnym białym upierzeniem. Choć dawniej cieszył nie tylko oko ale niestety również podniebienie. Na początku dwudziestego wieku łabędzie były uznawane za wykwintne danie w Anglii. Dziś wszystkie angielskie łabędzie są zgodnie z prawem własnością królowej Elżbiety II i można je podziwiać w wielu angielskich parkach w towarzystwie królewskich pelikanów, kaczek i szarych wiewiórek. 

Zachwyca także mądrością.  Ma niesamowicie dobrą pamięć i doskonale wie, kto w przeszłości zrobił mu krzywdę, a kto traktował go dobrze. Często jednak nieświadomie krzywdzimy te piękne ptaki, dokarmiając je chlebem. Takie postępowanie może doprowadzić  do wystąpienia u nich czy innych ptaków wodnych nieuleczalnego schorzenia zwanego anielskim skrzydłem. Schorzenie to objawia się tym, iż jedno ze skrzydeł, najczęściej lewe, ma kilka lotek powyginanych w zupełnie innym kierunku niż pozostałe.   Wycofanie z diety niepożądanych składników nie powoduje niestety regeneracji piór przy kolejnych ich wymianach. Uszkodzenie zostawia trwały ślad. Czym zatem karmić ptaki wodne? Najlepsza jest gotowana marchewka i ziemniaki, ziarna zbóż czy płatki owsiane.
Jeśli już karmimy te pełne wdzięku i eleganckie ptaki, to róbmy to mądrze!

źródło:  Wikipedia; fajnepodroze.pl; ekologia.pl

reklama

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Wspólnie sprzątali kanał Folusz!...

Wspólnie sprzątali kanał Folusz! Podsumowanie akcji WWF Polska...

27 mrz.
Kto zamieszkał w budkach na turkowskich...

Kto zamieszkał w budkach na turkowskich osiedlach? Wiosenne porządki w...

22 lt.
Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe...

Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe ptakoliczenie już w niedzielę!

26 st.
Bociani remanent czyli spis powszechny gniazd w...

Bociani remanent czyli spis powszechny gniazd w powiecie

6 st.
Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga...

Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga zamieszkała w parku Tura!

23-11-2023
Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek!...

Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek! Jesienne ptakoliczenie w...

10-10-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama