piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

17°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Wykład Makarego Górzyńskiego zainaugurował cykl "Regionalizm w Bibliotece Powiatowej"

Wykład Makarego Górzyńskiego zainaugurował cykl
fot.: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku 

Historie zespołów dworskich w Psarach, Żeroniczkach, Gołuchowie i Kościelcu były tematem wykładu Makarego Górzyńskiego w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku. Spotkanie zainicjowało cykl „Regionalizm w Bibliotece Powiatowej”.

- Żeby pokazać czym zajmują się takie dziedziny wiedzy i nauki, jakimi są historia architektury oraz historia budowy miast, chciałbym zaproponować trzy grupy tematyczne – mówił zaproszony gość, dodając, że wiedzę postara się przekazać na konkretnych przykładach. W oparciu o mapy topograficzne oraz zdjęcia archiwalne, prelegent omówił zespoły dworskie w Psarach, Żeroniczkach, Gołuchowie, a także w Kościelcu.

reklama

Makary Górzyński pochodzi z Turku i jest historykiem architektury oraz doktorem nauk o sztuce. Autor wielu książek, w tym trzytomowego cyklu książek „Zabytki Miasta Turku i Powiatu Tureckiego”, wystąpił w miniony piątek z wykładem „Zabytkowa architektura i pejzaże kulturowe w regionie Wielkopolski Wschodniej i historycznych pograniczy, czyli historia sztuki w działaniu”.

Celem przedsięwzięcia jest poszerzanie wiedzy o naszym regionie oraz popularyzacja dorobku kulturalnego. Współorganizatorem wydarzeń jest powiat turecki, stąd w spotkaniu inauguracyjnym udział wziął między innymi starosta Dariusz Kałużny.

Organizatorzy zapraszają na kolejne spotkania.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku2
fot.: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku3

Podobne artykuły

Dr Makary Górzyński z wykładem w Powiatowej...

Dr Makary Górzyński z wykładem w Powiatowej...

10 mrz.
Biblioteczne soboty na terenie powiatu

Biblioteczne soboty na terenie powiatu

4 lt.
Urszula Szczęsna Dyrektorem Powiatowej...

Urszula Szczęsna Dyrektorem Powiatowej Biblioteki...

31-08-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama